Koiran nenä on todella kuiva

kuivanenä

Mulle tuli aikuinen rescuekoira kolmisen kuukautta sitten. Sillon en niinkään kiinnittänyt huomiota kuivaan nenään, tarhakoirana kun oli ollut niin ajattelin, että aurinko tai kylmyys jättäneet jälkensä tms.

Mutta tilanne ei oo vieläkään parempi. Nenä on siis ihan huomattavan kuiva; näyttää siltä kun se halkeilis. Koira myös pärskähtelee välillä (varsinkin innostuessaan pitää ihmeellistä "röhkimistä", aivastelua ja pärskähtelyä).

Onkohan koiran nenään ok pistää bepantheenia tms?

Varaan tottakai myös eläinlääkäriajan, mutta ajattelin nyt kuitenkin kysellä mielipiteitänne, että onko tää akuuttia, kannattaako panikoida?

2

4801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rot ja ran

      Koiran nenän/tassujen kuivuus voi johtua liian vähäisestä rasvasta ruokavaliossa.En tiedä mitä koirallesi syötät,mutta nappuloissa ei sitä rasvaa sitten kuitenkaan ole aina riittävästi.Omilleni annan voi nokareen/öljy lorauksen ruokaan ja talvisin annan helokkiöljykapseleita.Rasvainen liha ajaa saman asian.En oikein usko noihin ulkoisiin rasvoihin.Kaikkiahan voi kuitenkin aina kokeilla.

    • kikerä

      Nenä punkit voivat myöskin rassata kantsii tosiaan kysellä lääkäriltä asiaa siihen voi olla monia syitä ja koirillahan tosiaan on nenä välillä kuiva ja lämmin sekä kostea ja kylmä :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      544
      1782
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      877
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      863
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      719
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      705
    7. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      697
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      63
      666
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      73
      618
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      533
    Aihe