Teatteri kiinnostaa, minne peruskoulun jälkeen ?

huomisen näyttelijä

Unelmani on aina ollut tulla näyttelijäksi. Olen nyt 14 ja elämä vielä edessä, mutta parin vuoden päästä pitäisi hakea jonnekkin opiskelemaan ja teatteri kiinnostaa kovasti.
Nuorempana olen ollut teatterissa näyttelemässä mutta sitten se jotenki jäi. Olisi hienoa tulla oikeaksi näyttelijäksi vanhempana mutta pääasia ei ole että pääsisin vain televisioon minkä eteen tietenkin pitäisi tehdä kovasti töitä ,jos pääsisin isoon kaupunginteatteriin se olisi jo hienoa.
Tällä viikolla ajattelin pistää paikalliseen teatteriin viestiä että voisin tulla sinne auttamaan ,koska sinne haettiin apulaisia ja sitä kautta saisin läheltä tutustua teatterityöhön.
Otin ensi vuoden valinnaiseksi ilmaisutaidon jossa päästään harjoittelemaan teatteria, ajattelin sitä kautta sitten myös mahdollisesti ensi vuoden näytelmiin ja kesäteattereihin.
Mutta kysymys kuuluu minne menen 9:n jälkeen ? Olen ajatellut mennä lukioon mutta mihin lukioon ? Asun Kainuussa ja haluaisin hyvään ilmaisutaito painotteiseen lukioon ,minne kannattaisi sitten hakea? Tiedän että minulla on vielä aikaa miettiä mutta kysyn näin 'pohjana' oman tulevaisuuteni suunnittelulle.

9

2847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaatsina

      Sinulla on alasta ainakin realistinen näkemys, nimittäin kovaa työtä se vaatii. Suoraan sanoen en suosittele mitään ilmaisutaidon lukiota. En väitä, etteivätkö ne olisi hyviä, mutta hakeutumalla Kainuussa (tai lähikaupungissa) johonkin hyvään kesäteatteriin ja/tai syksyllä toimivaan harrastajateatteriin ehdit saada lukion loppumiseen mennessä samat opit.

      Lukion jälkeen Suomessa alan parhaita vaihtoehtoja ovat tietysti Teatterikorkeakoulu ja Tampereen yliopiston näyttelijätyönlaitos (Näty). Pääsykokeissa kiinnitetään huomiota myös laulutaitoon, tanssitaitoon, rytmillisyyteen, kehon hallintaan ym. (Kyllä laulutaidotonkin voi päästä, mutta kuitenkin.) Kannattaa siis vielä näiden vuosien aikana, ennen kuin sinun on edes mahdollista hakea, harrastaa erilaisia näitä taitoja kehittäviä harrastuksia.

    • klitsulainen

      Moi!
      Erittäin mainio tapa päästä teatteriin käsiksi, on hakeutua harrastajateatteriin. Kellariteatteri on yksi Helsingin kolmesta ylioppilasteatterista, joissa kaikissa on omat yksilölliset piirteensä. Kellariteatteri, eli Klitsu, on ainakin minulle antanut erinomaiset puitteet lähteä opiskelemaan teatteria ja näyttelijäntyötä. Suosittelen ja erittäin isolla ässällä. Alla tämän vuoden pääsykokeista:)

      Sinä 16-30-vuotias, hae nyt Helsingin kotoisimpaan, aidoimpaan ja elävimpään teatteriin!

      Kellariteatteri etsii jälleen toimintaansa aktiivisia jäseniä. Kiinnostaako näytteleminen, ohjaaminen, tuottaminen, käsikirjoittaminen, dramaturgia, äänitekniikka, valotekniikka, lavastus, puvustus, tarpeisto, maskeeraus tai mikä tahansa muu teatteriin liittyvä?

      Jäsenyys velvoittaa sinut uusien produktioon, jonka jälkeen päätät itse mitä teatterilla haluat tehdä: lähes kaikki on mahdollista. Klitsulaisuus ei tarkoita
      vain esitysten valmistamista, vaan myös Klitsusta huolehtimista. Kellariteatteri on yhteisö, joka toimii yhdessä niin kurssien, esitysten, tapahtumien, kuin siivoamisenkin yhteydessä. Se mitä kaikkea Klitsulla tarkasti ottaen tapahtuu, riippuu täysin jäsenistöstä itsestään. Klitsu on jäsentensä summa.

      Pääsykokeet järjestetään 7. - 9. syyskuuta 2012. Tule ja osallistu vuoden unohtamattomimpaan viikonloppuun!

      "Nää on parhaat kokeet missä mä oon ikinä ollu. Ei haittaa vaikka en pääsiskään." - hakija 2010

      Ilmottautumislomake ja ennakkotehtävät sekä kaikki lisätiedot liittyen pääsykokeisiin Kellariteatterin kotisivuilla:

      http://kellariteatteri.fi/#!esittely.4

      • Glinda

        Hienoa mainosta teatterillenne ehdottaa 14-vuotiaalle pakoa Kainuusta Helsinkiin kesken yläasteen. Et tainnut nyt ihan vastata alkuperäisen postaajan kysymykseen...

        "huomisen näyttelijälle": Kannattaa hakeutua johonkin harrastajateatteriin, ja yläasteen jälkeen johonkin ilmaisutaitolukioon. Jos päädyt tulevaisuudessa lukioon pääkaupunkiseudulle, kannattaa pitää silmällä Työkkärin mol.fi-sivuston työpaikkahakua, siellä ilmoitellaan silloin tällöin lyhytaikaisista avustajan töistä erilaisissa tv-sarjoissa. Kun saat naamasi salkkarien taustalle, sinut saatetaan hyvinkin bongata sieltä johonkin sarjaan isompaan rooliin. Sitä ennen kannattaa rakentaa näyttelykokemusta ja taitoja niin paljon kuin vain suinkin mahdollista.

        Voit käydä myös oman opinto-ohjaajasi luona kyselemässä ilmaisutaitolukioista. Itse en lonkalta osaa mainita kuin Kallion lukion Helsingistä, mutta sinne on vaikea päästä sisään, ja useimmilla sisään päässeillä on jo vuosien harrastelijateatterikokemus taustalla. Suosittelisin etsimään yhdessä opon kanssa jotain vähemmän tunnettua ilmaisutaitolukiota lähempää kotia.


      • Kaatsina
        Glinda kirjoitti:

        Hienoa mainosta teatterillenne ehdottaa 14-vuotiaalle pakoa Kainuusta Helsinkiin kesken yläasteen. Et tainnut nyt ihan vastata alkuperäisen postaajan kysymykseen...

        "huomisen näyttelijälle": Kannattaa hakeutua johonkin harrastajateatteriin, ja yläasteen jälkeen johonkin ilmaisutaitolukioon. Jos päädyt tulevaisuudessa lukioon pääkaupunkiseudulle, kannattaa pitää silmällä Työkkärin mol.fi-sivuston työpaikkahakua, siellä ilmoitellaan silloin tällöin lyhytaikaisista avustajan töistä erilaisissa tv-sarjoissa. Kun saat naamasi salkkarien taustalle, sinut saatetaan hyvinkin bongata sieltä johonkin sarjaan isompaan rooliin. Sitä ennen kannattaa rakentaa näyttelykokemusta ja taitoja niin paljon kuin vain suinkin mahdollista.

        Voit käydä myös oman opinto-ohjaajasi luona kyselemässä ilmaisutaitolukioista. Itse en lonkalta osaa mainita kuin Kallion lukion Helsingistä, mutta sinne on vaikea päästä sisään, ja useimmilla sisään päässeillä on jo vuosien harrastelijateatterikokemus taustalla. Suosittelisin etsimään yhdessä opon kanssa jotain vähemmän tunnettua ilmaisutaitolukiota lähempää kotia.

        "Kun saat naamasi salkkarien taustalle, sinut saatetaan hyvinkin bongata sieltä johonkin sarjaan isompaan rooliin."

        Just joo :) Ehkä jossain salkkarimaailmassa.


    • diipadaapa

      peruskoulun jälkeen kannattaa hakea helsingin kallion ilmasutaidon lukioon! tokihan se vaatii muuttoa mutta on se sen arvoinen:) kannattaa googlaa

    • huomisen näyttelijä

      kiitos vastauksistanne!

    • dancer

      itsellä on samainen ongelma. ikä ja muukin aloittajan kirjoittama teksti pätee minuun, en kylläkään ole harrastanut teatteria koskaan. Tanssinut olen kuitenkin lähes koko elämäni. Ja ongelmana on että äiti ei anna minun muuttaa Helsinkiin lukion takia. Miten onnistun taivuttelemaan hänet? :D

    • Sainto

      Väittäisin että ilmaisulukioita pätevämpi tapa oppia näyttelemisestä on tehdä teatteria mahdollisimman paljon. En yhtään tiedä teidän suunnalla olevista harrastus-mahdollisuuksista mutta Jyväskylässä on ainakin yllättävän hyvin löytynyt paikkoja kehittyä. Toisaalta, koska olen poika ja osaan näytellä ja laulaa, ja tanssiakkin, minua pyydetään erikseen projekteihin. Suosittelen ehdottomasti laulutaitojen hiomista, ja teatteriin tutustumista. Näytelmissä mukana olemisella oppii yllättävän paljon. Eipä minulla oikeastaan muuta, itse olen ollut onnekas kun olen päässyt niin moneen mahtavaan projektiin mukaan.

    • Anonyymi

      Hei olen itetsekkin 14 ja olen suunnitellut minne menen ysin jälkeen mutta jos olet valmis muuttamaan näyteliä uran takia tässä on linkki jonne pitää hakea peruskoulun jälkeen 😊https://www.teatteriakatemia.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5645
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4591
    3. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4534
    4. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      73
      4330
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4312
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      160
      3805
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      96
      3202
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3075
    9. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      3072
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      10
      2170
    Aihe