Olenko aseksuaali?

epavarmaxx

Onko aseksuaali, jos pitää toisen kosketuksesta intiimimielessä, mutta ei halua itse koskettaa ja varsinainesti himota toisen kroppaa niin paljon? Olen kiinnostunut olemaan ns. seksiobjekti, mutta olen itse haluton koskettamaan toista. Olen yli kolmekymppinen kokematon nainen ja pohtinut viime aikoina sitä olenko aseksuaali vai en. Mitä mieltä olette? Internetistä en löytänyt vastausta.

7

575

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äläpä huolestu

      Mielestäni et ole aseksuaali, koska kaipaat kuitenkin olla kosketuksen kohteena. En mä itsekään saa toisen koskettamisesta mitään erityisiä kiksejä ellei ole paljon tunteita mukana. Jos kaipaa olla kosketeltavana ja "objektina", saaden siitä nautintoa ja pitää sitä kiihottavana, niin ei silloin ole mikään aseksuaali. Sellainen ei olisi lainkaan kiinnostunut seksistä.

    • epavarmaxx

      Kiitos mielipiteestä, noin minäkin itse loppujen lopuksi ajattelin.

    • itse määritys
    • NäinMeillä

      Et varmaan ole aseksuaali koska tunnet jonkinlaista seksuaalista halua. Mutta ihan tasapainossa oman seksuaalisuutesi kanssa et kyllä ole.

      • Mursu2

        En usko että olet aseksuaali mutta melkoisen itsekäs lahna kuitenkin tuolla asenteella ja käytöksellä! Mietippä mitä siitä tulisi jos kaikki muutkin välttelisivät kumppaninsa koskettamista elleivät saa siitä nautintoa?


    • Mikä mua vaivaa?

      Onkohan musta sitten -tullut- aseksuaali? Aikaisemmin olin hyvin voimakkaan seksuaalivietin omaava, lähes aina panetti, mutta nyt ei tunnu kiinnostavan yhtään, ei ole fyysistä eikä henkistäkään panetuksen tunnetta. Tilanne oli vielä keväällä ihan normaali, olis tehnyt mieli melkein koko ajan. Mulla oli nuori komea vakipanokaveri, mutta tämä "suhde" meni jäihin miehen henkisten ongelmien vuoksi. Sitten yritin kyllä löytää korvaajan tälle miehelle, mutta tuloksetta, kenenkään kanssa ei ollut aidosti kivaa. Ja nyt ei sitten tunnu huvittavan ollenkaan. Haluaisin kyllä haluta, elämä ilman seksiä on aika tylsää, mutta minkäs sille voi jos ei ole halun tunnetta? Ahdistava tilanne. Onkohan tämä masennuksesta johtuvaa (kun ei ole seksielämä kunnossa), jotain hormonin puutetta vai voiko sitä vain muuttua aseksuaaliksi? Muutaman päivän olen syönyt Horny Goat Weed -jauhetta, mutta eipä vielä ole mitään vaikutusta havaittavissa.

    • kakkapöläle

      lololo weeed polta savut mayn

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      121
      2243
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      56
      2176
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1865
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      7
      1407
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      77
      1395
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1377
    7. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1161
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1150
    9. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      62
      1123
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      989
    Aihe