Kumpi olisi mielestänne parempi lapsiperheeseen ensi koiraksi ja miksi?
Uros vai narttu?
9
309
Vastaukset
- Koiruuksia kotona
Narttu, koska urokset ovat aina hiukan ärhäkämpiä ja arvaamattomampia. Rodusta riippumatta.
- Hiinåkka
leikattu uros tai narttu
- neuvo
Narttu, koska nartut ovat tosiaan yleensä luoteeltaan hieman tasaisempia, eivätkä niin taipuvaisia karkailemaan
- Jade842
Samaa mieltä narttu tai leikattu uros.
- LU
Leikattu uros. Nartun käytös saattaa muuttua juoksujen aikana agressiivisemmaksi, mutta tämäkin on hyvin yksilöllistä. Eräällä kaverillani oli nimittäin näin käyttäytyvä narttu, joka on kylläkin jo kuollut. :)
- jade842
Niin eli piti vielä perustella.. Narttu tai leikattu uros.
-Meillä on leikkaamaton uros, ja vietit vievät välillä aika lailla, eli koira saattaa "rynnätä" hihnassa hajujen perään. Tämä ei tietenkään ole hyvä juttu, jos hihnan toisessa päässä on esim. lapsi.
-Koirapuistossa myös huomaa miten toisten leikkaamattomien urosten kanssa tulee helposti riitaa, vaikka muuten onkin maailman leppoisin ja kiltein koira.
-Urokset ovat kovapäisempiä kuin nartut. - oulqeröbwj
narttu:) meil on 3 kk ja pari viikkoo vanha kultsun pentu ja on ihana!
- Kummastakin kokemust
Kultainennoutaja on kyllä usein niin kiltti, että kumpi tahansa käy, jos nyt yhtään osaat koiraa kouluttaa.
Uros on putkiaivompi (vrt mies): kun sille saa johtajuuden päähän, se myös pysyy siellä.
Narttu taas (ainakin meidän) on niin kuin muutkin naiset: se kyllä uskoo helposti - päällisin puolin. Mutta anna varjele kun silmä välttää ja pöydällä on jotain syötävää, niin sehän ottaa....ja on sitten jälkeenpäin että "Niin, olihan siitä kyllä puhetta, mutta ajattelin sitten...." Jos sille suuttuu, se menee nurkkaan leikkimään marttyyriä.
Aiemmin meillä oli siis uros ja nyt narttu - olen viimeaikoina alkanut ymmärtää miehiä ;)- adghjklloiyt
Hehh meil kyl varastaa ruokaa pöydältä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574940Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813596SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt322589SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402253Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962129Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282046Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632033Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872003Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet201495Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051390