Olen meitintätauolla/eronnut lapseni isästä. Lapsi on vielä todella todella pieni.. Kiistaa on näkemisten kanssa. Tuleeko tähän tilanteeseen sopu, kaikkia osapuolia tyydyttävä?
Tuntija*
2
50
Vastaukset
Hei
se sopu tulee rakkaudella, ei valtataistelulla. tehän rakastatte kumpikin lastanne ja haluatte nähdä hänen kasvavan ja kehittyvän.
minusta te saatte sovittua parhaan mahdollisen tavan hoitaa pikkuistanne ja te teette sopimuksen kirjallisesti. se on lapsen parhaaksi.
minusta tämä näyttää aivan siltä, että teitä molempia nokittaisiin ulkoapäin. sinua nykii toinen mies hihasta ja miestäsi toinen nainen. jos se ei ole nyt niin, se voi tapahtua tulevassa. mutta te ette ole vielä päässeet toisistanne irti, vaikka eri paikoissa nyt olettekin.
olisi hölmöä alkaan nyt rakentamaan uusia suhteita, kun vanhakin on kuin raaka kirpeä omena. ottakaa nyt järki käteen, voimavarat tarvitaan lapsenhoitoon, eikä riitelyyn.
vastuunne on valtava.
lapsi tuo mukanaan paljon iloa ja menestyy elämässään. mutta sinä et selviä ilman tukea, tulee olemaan ajoittain rankkaa niinkin lahjakkaan lapsen kanssa.
lapsi todellakin menestyy ja hän niittää kunniaa elämässään. on teidän kädessänne kuinka tasapainoisen lapsuuden hän saa.
t. Keskiyö- Ei pelinappula
Kiitos paljon. :) Kovasti tämä pikkuinen elämääni halusi ja olen onnellinen hänestä, niin kuin isäkin. Olisin halunnut saada asiat toimimaan välillämme mutta se ei ole useista yrityksistä huolimatta onnistunut. :( Olemme molemmat vahvoja ja voimakkaita persoonia. Sen takia yhdessä asuminen ei onnistu. Eikä se rakkau lopu tuosta vaan, toki sitäkin on vielä jäljellä.
Tuo kuvaamasi tilanne ei ole vielä edessä. Ottajia varmasti kummallakin olisi. Olen yrittänyt olla mahdollisimman neutraali ja antanut isälle tilaa tavata lastaan täällä niin paljon kuin haluaa. Mutta tämä mies ei niin mielellään? ilmeisesti tähän tule. Minulla on myös kaksi muuta lasta toisesta liitosta ja olen halunnut elämän niin, etten halua lasten näkevän riitojamme. Senkin takia eroon päädyin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 342353
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle472096- 402032
Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3201850- 1171493
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161425Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71308Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101157- 411055
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661036