Koripallo on uusi kuningaslaji!

hokkeyyanar

Jalkapallo on kyllä tappavan tylsä laji. Kaikella kunnioituksella. Arvostan jalkapalloa, mutta miten jengi jaksaa hehkuttaa tätä roskaa? Pari maalia 90 minuuttiin ja tilanteet pysyvät samana eikä peli huipennu loppua kohden, kun kumpikaan joukkue tuskin tekee lopussa ratkaisevaa maalia.

Koripallossa taas tapahtuu jatkuvasti ja peli ratkaistaan usein viimeisillä sekunneilla. Huippupelaajat ovat maailman parhaita urheilijoita ja suoritukset sellaisia, joihin hyvin harva ihminen pystyy.

Mutta, kuten sanoin, arvostan jalkapalloa silti. Pakkohan sitä maailman suosituinta lajia on arvostaa. Toivon kuitenkin, että myös suomalaiset tajuaisivat koripallon hienouden.

1.Koripallo
2.Jalkapallo
...
...
...
...
...
...
...
642. Jääkiekko

4

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koripallo ei ole edes laji se joka saa pallon alussa niin voittaa pelin vuorotelen niitä koreja tehää eli älä selitä

      • Anonyymi

        Koripallo se vasta on ylevää urheilua!

        Koko ajan kurkotetaan ylemmäs, miten kaunista katseltavaakin!

        Jalkapallo oon taad barbaarista touhua, - potkitaan.
        Tuo aloituksessa olevaa taulukkoa kyllä muuttaisin seuraavasti:

        1.Kaunoluistelu
        2.Koripallo
        3. Pesäpallo...
        4. Tikanheitto
        ...
        ...
        ...
        586. Jalkapallo
        ...
        642. Jääkiekko


    • Anonyymi

      Mitä tulee (miesten) koripallosta mieleen? Runsaasti hikisiä kainalokarvoja. Yäk.

    • Anonyymi

      Koripallo on vähän niin kuin lasten kinastelua jostain lelusta. Yleensä isokokoisin ja ulottuvin vie voiton, muut jäävät kurottelemaan.

      Potkupallossa sama käänteisesti, potkitaan ja kieritään maassa pääosin. Eniten tuomarin (aikuisen) sympatiaa saava saa pitää pallon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6128
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5587
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2639
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2046
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      118
      1639
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1603
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1177
    10. Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään

      hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä
      Maailman menoa
      188
      988
    Aihe