Kylkivälilihaksen/kylkiruston revähtymä vai mikä ihme??

auww

Melkein koko huhtikuun olin kipeänä kun ensin tulin flunssaan, sit ku aloin päästä siitä taudista niin sain jonku jälkitaudin siitä, johon tarvitsinki sit jo antibioottikuurinki ku ei alkanu viikkoon mennä ohi ja sil kuurilla alko sit onneks helpottaa kamala hakkaava yskä ja kaikki muu ja tauti lähti lopulta.

No sit ku pääsin siitä taudista nii liukastuin portaissa ja teloin oikeenpuolen jalkapöytäni (toukokuun alkupuolta), nahkaa vieri jalan päältä ja järkyt mustelmat tuli ja jalkapöytä on vieläkin vähän kipeä ja jtn kuhmua siin on vieläki kohol. Siitä kaatumisesta muutama pv eteenpäi alko vasemmanpuolen kylki kipeytyy tuosta rinnan kohdalta sivulta viiveellä, mietin sillon et aristuko se aiemmasta flunssassa yskimisestä niin paljon, kunnes tajusin yhistää sitä portais kaatumiseenki. Kaaduin perseelleni, eli en lyönyt kylkeä mihinkään, vaan paremminkin kaatuessani se venähti jos kivut tämän myötäkin tulivat. No kipu paheni päivä päivältä ja syväänhengittäes kylki oli todella kipeä ja piti välttää kaikkia äkkiliikkeitä, venytyksii yms, ja ei voinu nukkuu sen puolen kyljel. Lopulta piti mennä kuvauttaa se röntgeniin, kun oli vaivannu jo viikon. Murtumia ei löytyny ja hengityski kulki normisti ja keuhkot oli ok, samalla kuvattiin myös toi jalkapöytä niin seki oli ihan kunnos. Kylkeen vissiin oli sit tullu joku lihasrevähtymä sillon kaatumisen yhteydes, joka voi olla yli kuukaudenki kipee. Noh nyt se ei oo enää läheskää niin kipee mitä alkuun ja kipulääkkeitäki piti vetää siihen viikko, mut vielkään ei voi nukkua sillä kipeytyneellä kyljellä.

Olen pitänyt kylkeä levossa ja välttänyt sitä rasittavia liikkeitä, mut nyt viime viikol alotin salitreenit, kevyesti kuitenkin, ku ei jaksa enää vaan levätä, mut nyt tänään kävin taas salilla ja huomasin et sen treenin jälkeen on kylki taas hieman kipeämpi ja arempi ja nyt myös kylkiluiden päät? on tuosta rintalastan keskeltä kipeät, myös oikeanpuolimmainen (kuitenkaan syväänhengittäessä ei ole semmoista kovaa kipua kun aiemmin). Liittyisiko tuo nyt tullut lisärasitus sitten jotenki myös vatsalihasten tekoon kun en muuta keksi mistä nuo keskellä olevat luut nyt yhtäkkiä ovat voineet ärsyyntyä? Ja taitaa olla kaiken yhteissumma, jos portaissa kaatuessani reväytin kylkivälilihaksen tms ja kamala hakkaava yskä joka flunssan aikaan aristi kylkiluut myöskin.

Ärsyttävä vaiva, tiedä tässä mitä tekis, kun ei haluais ihan liikkumattakaan olla ja toisaalta pieni lihaskunto ja venyttely voisi auttaakin, jos siellä onkin vaikka jokin lukko? Täytyy kai vielä ensi kuuta seurailla ja jos ei ala mennä niin uudestaan lääkäriin..kenties fysioterapiaan tms? Anteeksi pitkästä viestistä. Toivottavasti joku osaisi kertoa kokemuksia tai että mitä tämä voisi olla.

2

6975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tsemppiä juu

      Voi olla pelkkä revähdyskin. Kyljen lihakset ovat tosi vmäinen paikka vammoille. Itse satutin oman kylkeni potkunyrkkeilytreeneissä sparraillessa. Paraneminen kesti oikeasti sen 4-6 viikkoa, ensimmäisten viikkojen aikana ei voinut edes hengittää syvään.

      Mitään murtumaa ei ollut, vaan kyljen lihakset paranevat oikeasti todella hitaasti. Kannattaa tietysti käydä uudestaan lääkärillä, jos ei vaan tunnu paranevan.

      • LL

        Tuo murtumadiagnoosi on vasta jännä - arka on 4-6 viikkoa muttei näy kuvissa yleensä. Lihakset ei ole noin kipeitä noin pitkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3184
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2117
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2112
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1879
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1745
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1731
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      10
      1569
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1290
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1254
    Aihe