"Korkotason lasku on kuitenkin ollut niin kovaa, että asuntovelallisen saattaa olla jo syytä tarkistaa, millainen vaikutus sillä on omaan verotukseen. "
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2012/06/19/asuntovelallinen-kriisi-voi-tuoda-yllatysmatkyt/201231545/310
Olisiko palstan tuhnuilla hyviä vinkkejä siitä että miten selvitä tilanteesta kun korkoihin on mennyt 3000€ vähemmän rahaa ja siksi joutuu maksamaan 1000€ enemmän veroja?
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2012/06/19/asuntovelallinen-kriisi-voi-tuoda-yllatysmatkyt/201231545/310
Olisiko palstan tuhnuilla hyviä vinkkejä siitä että miten selvitä tilanteesta kun korkoihin on mennyt 3000€ vähemmän rahaa ja siksi joutuu maksamaan 1000€ enemmän veroja?
Vastaukset 5
Vanhimmat
"Verohallinnosta kerrotaan, että viime vuoden lopussa 1,4 miljoonalla suomalaisella oli asuntovelan korkomenoja. Korkojen kokonaissumma oli 1,2 miljardia euroa."
Tuohan tarkoittaa sitä että keskimäärin asuntolainan korkoja maksetaan 857€ vuodessa.... aika vähän.
Sitä sopii tyfflin miettiä kun maksa vuodessa 8570€ vuokraa läskille...........
Ja vuokraa ei saa vähentää verotuksessa. Noista koroista saa palautuksena vielä reilun parisataa takaisin.
Ja odotas vaan kun koskevat läskin tuloihin, eli pääoma votukseen. Niin läski laittaa kaikki suoraan vuokraan pienellä katteella höystettynä.
Palstan tyffet ovat täysin vapaata riistaa.
Ota pari lyhennysvapaata kuukautta... :)
Kyllä itsekin piti vähän hieraista silmiä, kun tuli verottajalta kirje. Ei meinaan selittynyt edes asuntolainan korolla. Olin tilannut uuden verokortin loppuvuodesta, ja ilmeisesti jossain olivat laskeneet pieleen. Vaikka olihan se kivaa, kun veroprosentti oli alle 20... :)
Onneksi tuo tieto tulee etukäteen ja pistin vielä työmatkan kulut menemään, mutta kyllä sieltä taitaa silti kohtalaisen kokoinen lasku tulla. Pitää pistää muutama satanen kuussa syrjään, mutta eiköhän tuo järjesty (tai siis, sitähän tässä on tehty asuntolainan lyhennyksen ohella jatkuvasti).