Jumala asuu Raamatun mukaan

Luminarskun kanssa käymäni keskustelu sai minut tutkimaan asiaa tarkemmin. Esitin, että Jumala asuu teltassa, Luminarsku ajatteli tarkoitetun liiton arkkia. Tarkoitukseni on koko ajan selvittää Jumalan ihmismäisyyttä.

2. Moos 25 ja 26 vaelluksella Israeliin rakennetaan kullalla päällystetty pyhäkkö ja telttamaja, arkki, Jumalan ohjeiden mukaan.

2. Moos 30:12-16 vaikuttaa oudolta: Israelilaisten lukumäärään laskettujen piti "suorittaa Herralle sovitusmaksu hengestään, ettei mikään rangaistus heitä kohtaisi". Siis mitä? Rahalla selviää Jumalan kanssa. Kun maksaa, niin saa armon. Ei vaikuta Jumalan toimelta, valitan.

Ja kun 2. Moos 31:18 "on kirjoitettu Jumalan sormella", niin ihmiseltä vaikuttaa.

Tuomarien kirjassa 11:24 jaetaan maata: "Eikö ole niin, että minkä sinun jumalasi KEMOS antaa sinun omaksesi, se on sinun; ja kenen hyvänsä Herra, meidän Jumalamme, karkoittaa miedän tieltämme, sen maan me otamme omaksemme."

Jumalat jakavat maita omille kansoillleen. Psalmit 82 sanoo myös, että "Minä sanon: te olette jumalia" ja "Jumala seisoo jumalien kokouksessa". Vaikuttaa että Jumalat ovat ihmisiä.

Sitten 2. Samuel 6-7 Jumalan edessä karkeloitiin, soitettiin musiikkia ja hypittiin hänen edessään. Ei vaikuta, että olisi taivaallinen ja pyhä.

Ja lopulta Herra paljastaa 2. Sam 7:4-7, että Daavidin ei tarvitse rakentaa hänelle huonetta, koska "enhän minä ole asunut huoneessa, vaan olen vaeltanut asuen teltassa. ... vaeltanut israelilaisten keskuudessa."

Vaikka mitä teen, saan ajateltua vain, että on kirjoitettu miehistä, ihmisistä jumalina. Ja siksi Raamatussa on niin paljon Jumalan raakuutta ja julmuutta. Siksi minusta on usko kaikonnut. Raamattua lukemalla.

4

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maarit pappi: Sydämeni on levoton, kunnes se löytää levon sinussa Jumala. Kyllä Jumala asuu muuallakin kuin ihmisten rakentamissa liitontemppeleissä tai teltoissa. Hän asuu jokaisen sydämessä, jossa hänelle on tilaa. Nuorten laulussa lauletaan: Sydän kun auki on, sinne Jeesus tekee asunnon. Tänään häneen uskon, näen aamuruskon - aamu sarastaa!

    • Ingenjör_81

      Jeesus kertoi kolmannesta temppelistä ja se on uskova ihminen, johon Jumalan Pyhä Henki muuttaa asumaan.

    • Vastauksissa oli Jumalan sanan vastaisia ajatuksia.

      Jumala itse sanoo 2: Sam 7:6, ettei ole asunut muualla kuin teltassa siitä asti, kun lähtivät Egyptistä. Miksi pitää keksiä omiaan? Miksi ette usko Jumalaa?

      Lisäksi on käynyt ilmi, että rahalla saa Jumalalta suojan rangaistuksilta, kuten oli 2. Mooses 30.

    • Nasse.

      Kumma kun taikauskoon peräti "tiedekunnissa" paneutuneetkin antavat selviin kysymyksiin vastauksiksi mölinää ja uskislällätystä.

      Mitä siitä pitäisi päätellä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4964
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe