Jumala asuu Raamatun mukaan

Luminarskun kanssa käymäni keskustelu sai minut tutkimaan asiaa tarkemmin. Esitin, että Jumala asuu teltassa, Luminarsku ajatteli tarkoitetun liiton arkkia. Tarkoitukseni on koko ajan selvittää Jumalan ihmismäisyyttä.

2. Moos 25 ja 26 vaelluksella Israeliin rakennetaan kullalla päällystetty pyhäkkö ja telttamaja, arkki, Jumalan ohjeiden mukaan.

2. Moos 30:12-16 vaikuttaa oudolta: Israelilaisten lukumäärään laskettujen piti "suorittaa Herralle sovitusmaksu hengestään, ettei mikään rangaistus heitä kohtaisi". Siis mitä? Rahalla selviää Jumalan kanssa. Kun maksaa, niin saa armon. Ei vaikuta Jumalan toimelta, valitan.

Ja kun 2. Moos 31:18 "on kirjoitettu Jumalan sormella", niin ihmiseltä vaikuttaa.

Tuomarien kirjassa 11:24 jaetaan maata: "Eikö ole niin, että minkä sinun jumalasi KEMOS antaa sinun omaksesi, se on sinun; ja kenen hyvänsä Herra, meidän Jumalamme, karkoittaa miedän tieltämme, sen maan me otamme omaksemme."

Jumalat jakavat maita omille kansoillleen. Psalmit 82 sanoo myös, että "Minä sanon: te olette jumalia" ja "Jumala seisoo jumalien kokouksessa". Vaikuttaa että Jumalat ovat ihmisiä.

Sitten 2. Samuel 6-7 Jumalan edessä karkeloitiin, soitettiin musiikkia ja hypittiin hänen edessään. Ei vaikuta, että olisi taivaallinen ja pyhä.

Ja lopulta Herra paljastaa 2. Sam 7:4-7, että Daavidin ei tarvitse rakentaa hänelle huonetta, koska "enhän minä ole asunut huoneessa, vaan olen vaeltanut asuen teltassa. ... vaeltanut israelilaisten keskuudessa."

Vaikka mitä teen, saan ajateltua vain, että on kirjoitettu miehistä, ihmisistä jumalina. Ja siksi Raamatussa on niin paljon Jumalan raakuutta ja julmuutta. Siksi minusta on usko kaikonnut. Raamattua lukemalla.

4

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maarit pappi: Sydämeni on levoton, kunnes se löytää levon sinussa Jumala. Kyllä Jumala asuu muuallakin kuin ihmisten rakentamissa liitontemppeleissä tai teltoissa. Hän asuu jokaisen sydämessä, jossa hänelle on tilaa. Nuorten laulussa lauletaan: Sydän kun auki on, sinne Jeesus tekee asunnon. Tänään häneen uskon, näen aamuruskon - aamu sarastaa!

    • Ingenjör_81

      Jeesus kertoi kolmannesta temppelistä ja se on uskova ihminen, johon Jumalan Pyhä Henki muuttaa asumaan.

    • Vastauksissa oli Jumalan sanan vastaisia ajatuksia.

      Jumala itse sanoo 2: Sam 7:6, ettei ole asunut muualla kuin teltassa siitä asti, kun lähtivät Egyptistä. Miksi pitää keksiä omiaan? Miksi ette usko Jumalaa?

      Lisäksi on käynyt ilmi, että rahalla saa Jumalalta suojan rangaistuksilta, kuten oli 2. Mooses 30.

    • Nasse.

      Kumma kun taikauskoon peräti "tiedekunnissa" paneutuneetkin antavat selviin kysymyksiin vastauksiksi mölinää ja uskislällätystä.

      Mitä siitä pitäisi päätellä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe