Pakko purkaa v*tutustani!

*ONE*

Oon niin äärettömän pettynyt itseeni. Voi hitto mä oon niin vihanen itselleni... Oon syöny noin kolme vuotta masennuslääkkeitä ahdistukseen/masennukseen. Asun paikkakunnalla jossa ei ole terapiamahdollisuutta. Söin lääkkeitä ja muutin elämääni parempaan suuntaan pikkuhiljaa. Toteutin unelmiani päättäväisesti ja koin itseni välillä jopa tarpeelliseksi yhteiskunnan jäseneksi. Noh, tässä sitten päätin vihdoin kokeilla elämää ilman lääkkeitä kun oli niin hyvä olo. Kolmisen viikkoa meni ja tässä sitä taas masistellaan. Aloitin jälleen lääkkeiden syönnin. MINÄ NIIN HALUSIN NIISTÄ EROON! En halua syödä niitä enää ollenkaan. Onko kellään mitään ideoita miten tästä eteenpäin? Pitääkö mun vaan nyt jatkaa lääkitystä. Auttaisko terapia? Täällä siihen ei tosiaan ole mahdollisuutta, mutta pitäisikö mun muuttaa toiselle paikkakunnalle sitten.

18

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *ONE*

      Jatkan vielä tota mun pohdiskelua... Sama se lukeeko näitä kukaan kun en jotenki osaa puhua näistä jutuista kellekkään oikeassa elämässä. Jos muutan toiselle paikkakunnalle asiat mutkistuu. Täällä mulla ois jotain mahdollisuuksia saada töitä sieltä mistä oikeasti haluaisin, vaikken olekaan ehtinyt kouluttautua sille(kkään) alalle. Jos taas nyt jatkan lääkkeetöntä elämää, luisunko taas samaan vanhaan mitä oli ennen lääkitystä tai mitään kontaktia lääkäreihin jne... Eli makoilen vaan peiton alla pimeässä ja suunnittelen kuolemaa. En jaksanut edes peseytyä tai käydä kaupassa. Alkoholia kului. Se olikin ainoa mikä nosti sängystä ylös hetkeksi. En ole enää pariin vuoteen miettinyt itsemurhaa. Tänään se kävi jälleen mielessä. Olen hankalassa parisuhteessa. Tiedän että tästä pitäisi päästä eroon, mutta mistä voimia? Jotenkin häpeän sitä ettei tämä suhde onnistunut. Onko yksin helpompaa? Silloin kukaan ei "valvo" mun alkoholinkäyttöä. Suhteessa sentään toinen paheksuu jos vedän kotona päiväkännit ja sammun ennen klo 17. Siksi en tänäänkään ryypännyt. Hmm. Saattaa tää mennä yksinpuheluksi mutta ihan sama. Tulkaa muutkin tähän ketjuun juttelemaan.

    • pillerit käyttöön

      Jatka vain lääkitystä. Pitäähän niin monen syödä lääkkeitä ja niiden myötä elämä on elämisen arvoista. Eikö se ollut hyvä asia, että koit jopa olevasi terve kun niitä söit? On sairauksia, myös psyykeen puolella että lääkkeistä ei ole apua, mutta sinä kuulut nliden onnellisten jouikkoon, joille tuo keino tuo avun.
      Itselläni on sukulainen joka syödessään lääkkeitä on ihan normaali ja terve, mutta kun jättää lääkityksen (muutaman kerran on yrittänyt) niin on täysin sekaisin. Voihan olla syy vaikka aivojen välittäjäaineissa ja siis biologinen ja silloin ei terapia ja höpinät auta.

    • *ONE*

      Kiitos sulle vastauksestasi nimimerkki pillerit käyttöön. Noinhan se kyllä on... Ihan oikeassa olet. Olen onnellisessa asemassa siinä, kun tähän hommaan mulla lääkkeet auttaa. Jotenkin vaan hankala hyväksyä että tarvin lääkkeitä onneen. Mutta näillä mennään.

      • PILLERIT POIS!

        "Jatka vain lääkitystä. Pitäähän niin monen syödä lääkkeitä ja niiden myötä elämä on elämisen arvoista. Eikö se ollut hyvä asia, että koit jopa olevasi terve kun niitä söit? "

        Älä herranjestas mene neuvomaan väääriä ja perättömiä neuvoja, pilaat vielä jonkun elämän joka sinisilmäisesti sinua uskoo, joku vielä tappaa itsensä sinun neuvojen vuoksi. Vaikka ihminen kokisi olevansa terve niillä lääkkeillä, ne johtuu siitä että keskushermosto on lamautettu lääkkeillä, eli vain turrutettu ja peitetty ongelmia.

        "On sairauksia, myös psyykeen puolella että lääkkeistä ei ole apua, mutta sinä kuulut nliden onnellisten jouikkoon, joille tuo keino tuo avun. "

        Täysin asiaton kommentti.

        "Itselläni on sukulainen joka syödessään lääkkeitä on ihan normaali ja terve, mutta kun jättää lääkityksen (muutaman kerran on yrittänyt) niin on täysin sekaisin."

        Taas täysin asiaton kommentti. Oikein kannustat lääkkeisiin. Älä jumalauta neuvo muita tuollaisilla kommenteilla missä ei ole perää eikä järkeä. Sukulaisesi on varmaan täysin sekaisin nimenomaan niistä lääkkeistä, näin on suurimmalla osalla pitkään lääkitystä käyttäneillä.

        "Voihan olla syy vaikka aivojen välittäjäaineissa ja siis biologinen ja silloin ei terapia ja höpinät auta. "

        Taas oikein motivoit lääkkeisiin. Useinmiten nuorilla ja masennuksessa erityisesti, asia on täysin psyykisten asioiden puolelta. Syö lääkkeitä ja tukehdu niihin, jos niitä kannustat ihmisille.

        Hei kirjoittaja.

        "Noinhan se kyllä on... Ihan oikeassa olet. Olen onnellisessa asemassa siinä, kun tähän hommaan mulla lääkkeet auttaa. Jotenkin vaan hankala hyväksyä että tarvin lääkkeitä onneen. Mutta näillä mennään. "

        Sinä tarvitse nyt nimenomaan terapiaa, jos kuuntelet tuollaista henkilöä joka tuolla aikaisemmin sinulle höpisi, voit vielä pilata elämäsi. Käy terapiaa ahkerasti ensin, ja katso tilannetta sitten uudelleen, mutta lopeta lääkitykset nyt jos ne olet jo lopettanut.

        "Jotenkin vaan hankala hyväksyä että tarvin lääkkeitä onneen. Mutta näillä mennään."

        EI NÄIN! EI, EI, ja vielä kerran EI!

        Et sinä tarvitse mitään lääkkeitä onneen! Olitko tosissasi tuolla kommentilla? Luuletko sinä että sinä pystyt lopun ikääsi noita lääkkeitä muutenkaan syömään? Sinä vain peität ja turrutat ongelmasi. Lääkkeillä vain todennäköisesti pahennat todella pahasti ongelmiasi. Kohta sinulla vaihtuu lääkityksetkin ja annokset nousee ja sitten ei enää toimi ja sitä ja tätä. Lääkkeet aiheuttavat muutenkin AINA peruuttamatonta häiriöitä ja vaurioita aivokemioihin ja hermoratoihin, ja se on TODELLA huono juttu. Nyt mieti ennekuin uskot tuota yhtä henkilöä, ihan aikuisten oikeasti.


      • pill. käyt. tsemppiä

        Ymmärrän sinua, kun pitää syödä lääkkeitä. Varmaan masentaa, mutta pian opit hyväksymään asian. Onneksi nykyään lääkkeillä ei ole välttämättä sivuvaikutuksia ovat terveydelle turvallisempia. Moni joutuu niitä käyttämään, mutta hyvä jos apu tulee ja vaikka elämä on sitten onnellisempaa.


    • Onnellinenpilleristi

      The One on kyllä täysin asiaton ja psyykkisistä ongelmista tietämätön henkilö, joiden kaltaisilta pitäisi kieltää pääsy ainakin näille sivuille!

    • Onnellinenpilleristi

      Anteeksi tarkoitin tietenkin edellistä kirjoittajaa, "pillerit pois" - kommentoijaa..!

      • PILLERIT POIS!

        "Anteeksi tarkoitin tietenkin edellistä kirjoittajaa, "pillerit pois" - kommentoijaa..! "

        Oletko sinä tyhmä? Taidat olla. Minulla on psyykisiä ongelmia enemmän kuin sinun suvullasi on ollut yhteensä. Jos sinä et pysty itse elämään ilman lääkkeitä, niin älä pura sitä oloa muihin.


    • Lääkkeet koukkuttaa

      Tässä herää kyllä kysymys pääseekö lääkkeistä eroon ikinä ne aloitettuaan. Mulla on lääkkeenalasajo menossa ja ihan pienessä murusessa olen enää jäljellä ja viikko ollut melkoisen pas...ka olo. Sen on pakko olla vieroitusoiretta. Mä en tiedä millä ilveellä pääsis. Lopun elämää ei mun mielestä kannata alle 60 v ihmisen ajatella lääkkeitä syövänsä. Mulla takana vuosi lääkkeellä. Ois kiva tietöö palautuuko aivot normaaliin oloon lääkkeen lopetuksen jälkeen...

      • PILLERIT POIS!

        "Mulla on lääkkeenalasajo menossa ja ihan pienessä murusessa olen enää jäljellä ja viikko ollut melkoisen pas...ka olo. Sen on pakko olla vieroitusoiretta. Mä en tiedä millä ilveellä pääsis. "

        Noinhan ne tekee.. Vieroitusoireet ovat useinmiten äärimmäisen epämiellyttäviä ja hirveitä monella eri tavalla.. Kyllä sinä pääset niistä lääkkeistä ja oireista eroon kun pidät mielesi ja puret hammasta yhteen.. Niin minä olen ainakin päässyt lukemattomia kertoja..

        " Lopun elämää ei mun mielestä kannata alle 60 v ihmisen ajatella lääkkeitä syövänsä."

        Tuo oli aika hyvin sanottu.

        "Ois kiva tietöö palautuuko aivot normaaliin oloon lääkkeen lopetuksen jälkeen... "

        Aivokemioihin ja hermoratoihin tulee pysyviä häiriöitä ja muutoksia aina pitkään jatkuneena. Ei sinulla pitäisi olla huolta tuon vuoden käytön jälkeen.


    • PILLERIT POIS!

      "Ymmärrän sinua, kun pitää syödä lääkkeitä. Varmaan masentaa, mutta pian opit hyväksymään asian. "

      Tappakaa itsenne oikeasti, jos sanotte toisille että "hyväksykää että syötte nyt vain niitä lääkkeitä, se on ainut keino..". Noin ei saa sanoa, se on perätön ja väärä väite.

      " Onneksi nykyään lääkkeillä ei ole välttämättä sivuvaikutuksia ovat terveydelle turvallisempia. "

      Taas perätön ja väärä väite. Kaikki masennuslääkkeet ja bentsod. aiheuttavat pysyviä häiriöitä ja vaurioita aivokemioihin ja hermoratoihin. Sivuvaikutuksia tulee kaikille.

    • lääkkeetön

      Söin 1,5 vuotta lääkkeitä, enkä kokenut saaneeni niistä mitään apua. Lopetin ne alkukeväästä. Ensimmäiset viikot ilman lääkkeitä oli kammottavaa vieroitusoireineen, joita tuli sekä fyysisinä että psyykkisinä. En olisi tästä lopetuksesta selvinnyt hengissä ilman terapeuttiani! Eli tukea tarvitaan... Tämän vaikean alun jälkeen on alkanut helpottaa ja nyt olo on ihme kyllä hyvä. Tajusin, etten oikeasti tarvitse lääkkeitä, sillä hyviä ja huonoja kausia tulee syön lääkkeitä tai en. Terapia on se tärkein hoitomuoto minulle. Näin ei kuitenkaan kaikkien kohdalla ole. Itse olen monesti ajatellut, että olisi helpompaa, jos lääkkeet tehoaisivat. Terapia on kuitenkin hidasta ja rankkaa hoitoa, jota tästä huolimatta suosittelen, varsinkin jos lääkkeistä haluaa eroon.

      • PILLERIT POIS!

        "Söin 1,5 vuotta lääkkeitä, enkä kokenut saaneeni niistä mitään apua. Lopetin ne alkukeväästä. Ensimmäiset viikot ilman lääkkeitä oli kammottavaa vieroitusoireineen, joita tuli sekä fyysisinä että psyykkisinä. En olisi tästä lopetuksesta selvinnyt hengissä ilman terapeuttiani! Eli tukea tarvitaan... Tämän vaikean alun jälkeen on alkanut helpottaa ja nyt olo on ihme kyllä hyvä. Tajusin, etten oikeasti tarvitse lääkkeitä, sillä hyviä ja huonoja kausia tulee syön lääkkeitä tai en. Terapia on se tärkein hoitomuoto minulle. Näin ei kuitenkaan kaikkien kohdalla ole. Itse olen monesti ajatellut, että olisi helpompaa, jos lääkkeet tehoaisivat. Terapia on kuitenkin hidasta ja rankkaa hoitoa, jota tästä huolimatta suosittelen, varsinkin jos lääkkeistä haluaa eroon. "

        Ole ylpeä itsestäsi. Sinä olet viisas ja vahva.


    • Onnellinenpilleristi

      "Oletko sinä tyhmä? Taidat olla. Minulla on psyykisiä ongelmia enemmän kuin sinun suvullasi on ollut yhteensä. Jos sinä et pysty itse elämään ilman lääkkeitä, niin älä pura sitä oloa muihin."

      => En ole tyhmä. Taidan olla älykkäämpi kuin sinä ja sinun sukusi yhteensä. Olen niin älykäs että ymmärrän, että jos aivojen kemiallinen tasapaino ei ole kohdillaan, niin onneksi on keksitty lääkkeitä, jotka saavat sen taas normaaliksi. Ennen vanhaan masentuneita ym. kutsuttiin hysteerikoiksi ja suljettiin mielisairaalaan ja sellainen sinä varmasti oletkin PILLERIT POIS (-ääliö?), joka täällä niin kiivaasti vastustat ihmisten sairauksien hoitoa!

      • Onnellinenpilleristi

        "=> En ole tyhmä. Taidan olla älykkäämpi kuin sinä ja sinun sukusi yhteensä. Olen niin älykäs että ymmärrän, että jos aivojen kemiallinen tasapaino ei ole kohdillaan, niin onneksi on keksitty lääkkeitä, jotka saavat sen taas normaaliksi. Ennen vanhaan masentuneita ym. kutsuttiin hysteerikoiksi ja suljettiin mielisairaalaan ja sellainen sinä varmasti oletkin PILLERIT POIS (-ääliö?), joka täällä niin kiivaasti vastustat ihmisten sairauksien hoitoa! "

        Sepäs mukavaa. Ja voi ollakkin.

        "Olen niin älykäs että ymmärrän, että jos aivojen kemiallinen tasapaino ei ole kohdillaan, niin onneksi on keksitty lääkkeitä, jotka saavat sen taas normaaliksi."

        Kuka tätä on kieltänyt? Sinäkö? Taidat sittenkin olla todella tyhmä?

        "Ennen vanhaan masentuneita ym. kutsuttiin hysteerikoiksi ja suljettiin mielisairaalaan"

        Kukas tätä on kieltänyt? Sinäkö? Taidat todellakin olla siis tyhmä?

        "niin kiivaasti vastustat ihmisten sairauksien hoitoa! "

        Sinä olet valitettavasti todella tyhmä. En ole vastustanut sairauksien hoitoa missään vaiheessa. Minä kannustan sairauksien hoitoon. Sinä et vain näköjään tajunnut asioita miltään kantilta.

        Toistan, jos sinä et pysty elämään ilman lääkkeitä, niin älä vedä muita siihen tuskaan mukaan. Ja ei sitä tarvitse hävetä, että sinä olet tyhmä ja heikko.


      • PILLERIT POIS!
        Onnellinenpilleristi kirjoitti:

        "=> En ole tyhmä. Taidan olla älykkäämpi kuin sinä ja sinun sukusi yhteensä. Olen niin älykäs että ymmärrän, että jos aivojen kemiallinen tasapaino ei ole kohdillaan, niin onneksi on keksitty lääkkeitä, jotka saavat sen taas normaaliksi. Ennen vanhaan masentuneita ym. kutsuttiin hysteerikoiksi ja suljettiin mielisairaalaan ja sellainen sinä varmasti oletkin PILLERIT POIS (-ääliö?), joka täällä niin kiivaasti vastustat ihmisten sairauksien hoitoa! "

        Sepäs mukavaa. Ja voi ollakkin.

        "Olen niin älykäs että ymmärrän, että jos aivojen kemiallinen tasapaino ei ole kohdillaan, niin onneksi on keksitty lääkkeitä, jotka saavat sen taas normaaliksi."

        Kuka tätä on kieltänyt? Sinäkö? Taidat sittenkin olla todella tyhmä?

        "Ennen vanhaan masentuneita ym. kutsuttiin hysteerikoiksi ja suljettiin mielisairaalaan"

        Kukas tätä on kieltänyt? Sinäkö? Taidat todellakin olla siis tyhmä?

        "niin kiivaasti vastustat ihmisten sairauksien hoitoa! "

        Sinä olet valitettavasti todella tyhmä. En ole vastustanut sairauksien hoitoa missään vaiheessa. Minä kannustan sairauksien hoitoon. Sinä et vain näköjään tajunnut asioita miltään kantilta.

        Toistan, jos sinä et pysty elämään ilman lääkkeitä, niin älä vedä muita siihen tuskaan mukaan. Ja ei sitä tarvitse hävetä, että sinä olet tyhmä ja heikko.

        T: PILLERIT POIS!


    • *ONE*

      Tänne olikin kerääntynyt paljon keskustelua ja peräti ihan oikeasta aiheesta. Eli, pillerit vai ei? Tässä aloin pohtimaan että ehkä oikea vaihtoehto minulle on muuttaa. Etsin paikkakunnan jolla on mahdollisuus kunnon terapiaan. Syön sen aikaa vielä lääkkeitä ja sitten kun saan hoitosuhteen alan lopettamaan lääkitystä. Syön lääkkeitä muutenkin paljon erääseen sairauteen joten en tahtoisi enää lisätä lääkemäärää kehossani "ylimääräisillä". Minkälaisia lääkityksiä teillä muilla on käytössänne?

      • PILLERIT POIS!

        "Tänne olikin kerääntynyt paljon keskustelua ja peräti ihan oikeasta aiheesta. Eli, pillerit vai ei? Tässä aloin pohtimaan että ehkä oikea vaihtoehto minulle on muuttaa. Etsin paikkakunnan jolla on mahdollisuus kunnon terapiaan. Syön sen aikaa vielä lääkkeitä ja sitten kun saan hoitosuhteen alan lopettamaan lääkitystä. Syön lääkkeitä muutenkin paljon erääseen sairauteen joten en tahtoisi enää lisätä lääkemäärää kehossani "ylimääräisillä". Minkälaisia lääkityksiä teillä muilla on käytössänne? "

        No jos on sydänsaurauksiin lääkityksiä tai muuta, niin niistä lääkityksistä ei tarvitse huolehtia.

        Minä olen ollut nyt yli vuoden ilman minkään valtakunnan lääkettä. Sitä ennen kokemusta joka ikisestä mielialalääkkeestä ja bentsosta mitä tässä maassa voidaan määrätä.

        Erittäin hyvä että menet sinne terapiaan, ja muista että ole siinä touhussa mukana pääsi kanssa. Siis että olet siinä mukana ihan kunnolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe