Jalavanniemi

pepä

Onko kenelläkään tietoa minkälainen paikka on Jalavanniemi?

3

4710

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noknok123x

      Sisäpiiriin mahdoton päästä.Pieneksi käyneet sauna yms tilat (ennakkoilmottautuminen saunaan,eikä aina mahdu kylpemään. Kuoleman hiljaista klo 21 jälkeen.Siisti ja hyvin hoidettu. Ei mitään lapsille, Grilli hajalla,ei korjata kuulemma???!!!!,jotta ei siellä istuskeltaisi ja kuluteta puita. Sukupolven vaihdos jäännyt kesken ja koko pikku omistajaperhe pyörii asioissa.

    • pepä1

      Kiitos tiedosta, tämä riitti... ehkä mietimme toista paikka:)

    • Henri Lindholm

      Huomasin täällä erittäin mielenkiintoisia kommentteja jalavaniemestä, enkä malttanut olla antamatta vastinetta noknok123x:lle.
      Ensinnäkin haluamme tarkoituksella proviloitua alueeksi jossa asiakkaat voivat nukkua yönsä rauhassa, pelkäämättä mitään häiriökäyttäytymistä, mikä on valitettavan yleistä monella alueella suomessa. Sisäpiiriä alueellamme ei ole. Kohtelemme kaikkia asiakkaita tasapuolisesti. Tästä osoitus esimerkiksi vapautuvien rantapaikkojen arvonta, joka suoritetaan kaikkien paikkaa haluavien kesken. Jos noknok123x tarkoittaa sisäpiirillä ystävyyssuhteita jotka ovat vuosien saatossa syntyneet alueella vaunuilijoiden kesken, niin ehkä kannattaa katsoa peiliin ja miettiä missä vika mikäli ystäviä ei löydy.
      Kommentti pieneksi käyneistä huoltotiloista ihmetyttää. Alueellamme on 150 vaunua, joista keskimäärin asuttuina kerralla noin 60. Huoltorakennuksesta löytyy 12kpl suihkuja, sauna joka on pinta-alaltaan 15m2(ennakko ilmoittautuminen sen vuoksi ettei yhden tunnin aikana saunaan mene koko alue, vuoroja lisätään tarpeen mukaan.), 7kpl wc istuimia, sekä juuri remontoitu keittiö/tiskipaikka. Uskallan väittää että meiltä löytyy suurimmat sosiaalitilat suhteutettuna vaunumäärään koko suomesta. Lisäksi alueella on ympäri vuoden käytössä oleva juuri remontoitu edustustason rantasauna 15€ tuntihintaan.
      Grillin tilanne on seuraava: Kunnostimme grillin kesällä 2011. Viime vuoden aikana grilli koki ilkivaltaa lasten toimesta (sijaitsee leikkipaikan vieressä) sen verran että päätimme purkaa sen jo turvallisuus syistä. Alueella on edelleen grillikota niemen kärjessä (alueen hienoin paikka). Grilli on asiakkaiden vapaassa käytössä ja siellä on aina kuivia puita puuvajassa. Lasten leikkipaikka on pieni, sieltä löytyy keinut, kiipeilyteline, jousikeinu ja hiekkalaatikko. Lisäksi vanha tanssilava on taas tarkoitus ottaa lasten pelisalikäyttöön (sähly,pingis). Alueella on myös lasten mönkijä rata ja lasten on mahdollista rakennella majoja alueen lähimaastoon. Leikkipaikka välineitä yritämme lisätä kesäkaudelle 2013. Tuppaavat olemaan vaan aika arvokkaita, 5000€ ylöspäin.
      Lerintäalueen pyörittäminen ei suomessa ole todellakaan mikään kultakaivos.(varsinkaan sukupolvenvaihdoksen tekeminen kun kyse on 50ha ranta-alueesta etelä-suomessa) Alueemme työllistää hädin tuskin yhden ihmisen ympärivuotisesti. Siitä huolimatta alueemme on 365vrk vuodessa auki. Hoidamme Kahvilaa, siivoukset, saunat, auraukset(joka vaunulle erikseen autopaikka), latujen vedon, vaunujen lämmityksen, rakennusten ja ulkoalueiden kunnossapidon. Olemme pystyneet pitämään hintatason kohtuullisena 2,05€alv0%/vrk/vaunukunta. Tästä johtuen "pikku" omistaja perhe pyörii alueella ja tekee ilmaista työtä asiakkaiden hyväksi.
      Mielipiteitä on monia. Kannattaa käydä eri alueilla tutustumassa ja tehdä paikka valinta sen perusteella mikä itselle on tärkeätä.
      .
      Terveisin

      Jalavaniemen yrittäjä
      Henri Lindholm

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5142
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      36
      4533
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      11
      3171
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      263
      3092
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      84
      1886
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1825
    Aihe