Lääkeannoksen muutos....

...toi mukanaan uudestaan aivan hirveän väsymyksen. Minulla todettiin kilpirauhasen vaajaatoiminta hieman yli kuukausi sitten. Sain lääkityksen; Tyhoroxin (0,1 mg) ja puoli tablettia. Huomasin, että en ollut enää niin väsynyt kuin aikaisemmin. Mutta verikokeista selvisi, että kilppariavot eivät olleet laskeneet ja lääkitystä lisättiin. Nyt otan yhden tabletin. Tämän lääkityksen aloitin n. viikko sitten ja olen huomannut, että väsymykseni on palannut. Mistä tämä voisi johtua? Kuuluuko se asiaan, kun lääkkeen annoksen määrää muutetaan?
5189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ymmärsinkö oikein: söit ensin 50 µg:n annosta kuukauden, kävit labrassa, jonka perusteella annos nostettiin 100 µg:aan ja tätä annosta olet syönyt viikon.

Voi olla, että noin suuri annoksen nostaminen on aiheuttanut liikatoimintaa (ainakin väliaikaisesti) ja siksi sinua väsyttää.

Onko sinulla muita oireita kuin tuo väsymys?

Kun aikoinaan aloitin Thyroxinin käytön, minulla nostettiin annosta paljon hitaammin kuin sinulla ja siitä huolimatta minulle tuli monenlaisia oireita joka kerta, kun annosta nostettiin. En enää muista, kuinka nopeasti tilanne tasaantui, mutta jokin aika siihen meni.

Entäs jos söisitkin vaikkapa viikon pari n. 75 µg:n annosta ja siirtyisit sitten uudelleen 100 µg:n annokseen.

Tsemppiä!

Äänestä
  • Kiitos vastauksestasi! Juu, ihan oikein olet ymmärtänyt tuon asian ytimen:). En ole nyt muita oireita huomannut tuon annostuksen nostamisen tiimoilta. Tuon aivan mahdottoman väsymyksen palaamisen vain.

    Sitä itsekin mietin, että pienentäisin tuota annosta, mutta voiko sitä tehdä ilman lääkärin ohjeistusta? Vai pitääkö ottaa lääkäriin yhteyttä ja hänen kanssaan neuvotella tuosta annoksen määrästä?
    Vai odotanko siihen asti, kun otetaan uudet verikokeet ja siitä näkee missä mennään? Ja voiko sitten kuitenkin käydä niin, että olo tästä tasoittuu ja paranee?
    Olen ihan ummikko näissä asioissa, joten siksi tulee kyseltyä ehkä sellaistakin, joka saattaa tuntua joistakin itsestään selvyytenä.

    Äänestä

  • Väsynyt ihmettelijä kirjoitti:

    Kiitos vastauksestasi! Juu, ihan oikein olet ymmärtänyt tuon asian ytimen:). En ole nyt muita oireita huomannut tuon annostuksen nostamisen tiimoilta. Tuon aivan mahdottoman väsymyksen palaamisen vain.

    Sitä itsekin mietin, että pienentäisin tuota annosta, mutta voiko sitä tehdä ilman lääkärin ohjeistusta? Vai pitääkö ottaa lääkäriin yhteyttä ja hänen kanssaan neuvotella tuosta annoksen määrästä?
    Vai odotanko siihen asti, kun otetaan uudet verikokeet ja siitä näkee missä mennään? Ja voiko sitten kuitenkin käydä niin, että olo tästä tasoittuu ja paranee?
    Olen ihan ummikko näissä asioissa, joten siksi tulee kyseltyä ehkä sellaistakin, joka saattaa tuntua joistakin itsestään selvyytenä.

    Minä uskon, että tuo väsymys kyllä tasaantuu ajan myötä.

    Äänestä

  • Väsynyt ihmettelijä kirjoitti:

    Kiitos vastauksestasi! Juu, ihan oikein olet ymmärtänyt tuon asian ytimen:). En ole nyt muita oireita huomannut tuon annostuksen nostamisen tiimoilta. Tuon aivan mahdottoman väsymyksen palaamisen vain.

    Sitä itsekin mietin, että pienentäisin tuota annosta, mutta voiko sitä tehdä ilman lääkärin ohjeistusta? Vai pitääkö ottaa lääkäriin yhteyttä ja hänen kanssaan neuvotella tuosta annoksen määrästä?
    Vai odotanko siihen asti, kun otetaan uudet verikokeet ja siitä näkee missä mennään? Ja voiko sitten kuitenkin käydä niin, että olo tästä tasoittuu ja paranee?
    Olen ihan ummikko näissä asioissa, joten siksi tulee kyseltyä ehkä sellaistakin, joka saattaa tuntua joistakin itsestään selvyytenä.

    Milloin sinulta otetaan seuraavat verikokeet?

    Voit ihan hyvin pienentää annostasi väliaikaisesti (esimerkiksi pariksi viikoksi) ja kun olosi tuntuu hyvälle, voit nostaa annoksen takaisin tuohon lääkärin määräämään 100 µg:aan. Joillekin sopii ihan hyvin annoksen nostaminen reippaasti, toisille ei.

    Itse tein aikoinani siten, että nostin annosta hitaammin kuin lääkäri oli määrännyt ja kerroin tästä jälkeenpäin lääkärille, eikä hän nähnyt tässä toimintatavassani mitään väärää.

    Äänestä

Hyvä tietää, että noin voi tehdä ja kokeilla miten se lääkeannoksen pienentäminen vaikuttaa. Kyllä tämä olo on sen verran kurja tämän väsymyksen takia, että mieluusti tässä kokeilee tuota vähentämistä väliaikaisesti.

Verikokeet ovat nyt n. 3 viikon päästä. Eli jos vaikka 1,5 viikon ottaisi vähemmän tuota lääkettä ja sitten nostaisi sen siihen lääkärin määräämään annokseen.

Kiitos neuvosta Säätäjä :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Väsynyt ihmettelijä kirjoitti:

...toi mukanaan uudestaan aivan hirveän väsymyksen. Minulla todettiin kilpirauhasen vaajaatoiminta hieman yli kuukausi sitten. Sain lääkityksen; Tyhoroxin (0,1 mg) ja puoli tablettia. Huomasin, että en ollut enää niin väsynyt kuin aikaisemmin. Mutta verikokeista selvisi, että kilppariavot eivät olleet laskeneet ja lääkitystä lisättiin. Nyt otan yhden tabletin. Tämän lääkityksen aloitin n. viikko sitten ja olen huomannut, että väsymykseni on palannut. Mistä tämä voisi johtua? Kuuluuko se asiaan, kun lääkkeen annoksen määrää muutetaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu