Parturi-kampaajat apuun!

Neuvoton

(Laitoin tän saman tonne "työn hakeminen" kohtaan mut aattelin kokeilla saada apua täältäkin)

Hei kaikille!

Olen 22 v tyttö ja valmistuin parturi-kampaajaks vuosi sitten keväällä 2011. Vietin tämän viime vuoden muualla maailmalla aupairina.

Olen yhteensä työskennellyt parturi-kampaaja 5-6 kk viimeisen vuoden opiskelujen ohella. Nyt olen palannut Suomeen, vantaalle, takaisin ja haluaisin aloittaa kampaaja hommat syksyllä.

Leikkaus tahtini on nopeutunut sitten opiskelija aikojen, mutta silti ((mahd.pesu) leikkaus viimeistely) tahtini on 50-55 min naisissa ja miehissä 35-40 min. Opiskelijana sain työhöni aikaa tarvittavan määrän kun muilla (opiskelijoilla ja ammattilaisilla) oli 45 min naisissa ja miehissä 30 min.

Teen työni ehkä turhan tarkkaan ja päädynkin usein tekemään pieniä piiperryksiä leikkauksissa. Testinä leikkasin siskoni pitkää tukkaan ja pyysin häneltä että laittaisi sekunttikellon päälle.

Kun tunsin leikkauksen olevan valmis satuin vilkaisemaan kelloa ja huomasin että on mennyt vain 30 minuuttia, ja kun ryhdyin tekemään uudelleen tarkastusta, kerrosten korjailua ja näitä yhditelemään muuhun leikkaukseen. Aikaa olikin kulunut juuri 45 min. Tuskastuin tästä sillä mietin että kampaamossa tähän pitäisi vielä mahdollisesti lisätä loppu viimeistelyt joten tässä tilanteessa aika menisi yli.

Onko jotain vihjeitä mitä voisin tehdä jotta saisin tahtini nopeammaksi?

Haluaisin mennä kampaamoon töihin mutta en tiedä miten paljon pomot antavat anteeksi 5-10 minuutin viiveen leikkaustöissä vaikka ne ylimääräiset minuutit merkitään jo valmiiksi listaan tilausvaiheessa? (Kun leikkaukseen olisi normaalisti varattu 45 min naisille ja 30 min miehille)

Entä jos kampaamo opettaa opiskelijoita? (Esim. Beauty hair Sirpa Mansner)
Oltaisiinko siellä hieman myötäilevämpiä?

3

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tukka pois

      Tuo on vittumaista kun klipotaan saksien kanssa puoli tuntia, vaikka tukan leikkaisi oikeasti viidessä minuutissa. Siksikö siinä vetkutellaan ettei kehdata kolmea kymppiä ottaa viiden minuutin työstä? Ja päänhieronta on vihoviimeinen. Aletaan jotain hankaamaan ja nysväämään ja väitetään sen olevan jotain rentouttavaa. Katin paskat. Sattuukin vielä. Ärsyttää. Nuo hienosteluparturit jätän väliin ja etsin aina sen joka osaa tehdä asiansa nopeasti ja turhia lässyttelemättä.

    • 12 20

      nopeutta tulee, kun ajatus on selkeä ja etenee työssä loogisesti. Ei ole korjailtavaa jälkikäteen. Opettele myös keskustelemaan ne "päivänkuulumiset" niin, että teet kokoajan myös käsityötä.
      Kursseja kursseja, ja nimenomaan työkursseja, näytökset on ihan huuhaata, toki piristävää kolleegoiden tapaamista, mutta oppia ei niistä saa.
      Kolleegoissani olen huomannut, että "jutellessa" katkeaa työnteko?

    • Neuvoton

      Kiitos! Joo, mullakin on vähän tuo että juttelu ei luista vielä niin hyvin että pystyis tekee hommia samaan aikaan ilman että joko leikkaus kärsii tai että ite jään sekoilemaan sanoissa ku keskityn leikkaamiseen. Pitäs tosissaan syksyllä lähtee hakee jotain paikkaa ja vähän pelottaa se että miten pomo tykkäis jos joudun itelleni merkaamaan vähän lisä aikaa. :/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      212
      2809
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2679
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      77
      1753
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1322
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      63
      1298
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1098
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      851
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      823
    Aihe