Aseet ovat aina keskuudessamme

Näin on asiat

Haluttiinpa sitä tai ei, aseita tulee aina olemaan ihmisillä. Yksikään hallitus tai edes diktaattori ei pysty millään toimilla keräämään niistä kuin osan pois.

Meidän tulee vain oppia tulemaan toimeen tämän tosiasian kanssa.

Esim. koulussa voitaisiin käydä jollakin liikuntatunnilla ampumaradalla kokeilemassa aseita. Jos ihmisten enemmistö tietäisi aseista vähän enemmän, suhde niihin ei muodostuisi sairaaksi kuten nyt on tapahtumassa.

Osa ihmisistä suhtautuu liian fanaattisesti niiden puolesta ja osa demonisoi aseet.

Näin ei ollut edellisillä vuosikymmenillä.

4

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ongelmat syvällä

      Näin on näkkileivät ja männynkävyt. Aseet ja ruuti on keksitty ja keksittyinä pysyvät.

      Luvattomia aseita ei vielä lie kovin paljon mutta kyllähän ne jatkuvasti lisääntyy.

      Väkivalta on sen ongelman oikea nimi. Väkivaltainen yhteiskunta tuottaa surullisia tapauksia. Ampuma-asetta siihen ei välttämättä tarvita eikä ampuma-aseella tarvitse olla mitään tekemistä väkivallan kanssa.

      Poliitikoiden ja virkamiesten on kuitenkin helpompi ja mukavampi tarttua viattomiin ampuma-aseisiin kuin väkivallan pohjalla oleviin yhteiskunnan todellisiin ongelmiin.

    • valmiiksi keksitty

      Yksi on varmaa: Aseet vain lisääntyvät maailmassa ja sitämukaa myös Sulo-Suomessa.

    • Yhteiskuntarauha?

      "Esim. koulussa voitaisiin käydä jollakin liikuntatunnilla ampumaradalla kokeilemassa aseita."

      Siis ei näin! Ketään ei pidä yllyttää tekemisiin aseiden kanssa. Koko asiaa ei pidä ottaa esille, ellei asianomainen itse ole kiinnostunut. Armeija on eri juttu! Ja jos joku aseista kiinnostuu, jos hän on henkisesti tasapainoinen, hänelle pitää antaa kohtuuaseeseen kohtuuvaivalla lupa. Sillä keinolla aseiden omistus ja aseharrastus pysyvät yhteiskunnallisen valvonnan piirissä. Estetään tolkuttomien aseversioiden tulo markkinoille (laittomalla puolellahan ei ole mitään valvontaa) ja harrastajat ovat rekisterissä ja senkin vuoksi "nuhteessa".

      Huonot ratkaisut näissä asioissa tärvelevät koko yhteiskunnan, yhteiskuntarauhan. Etenkin on syytä estää laittomien asemarkkinoiden kehittyminen.

    • -

      Väittäisin, että nykyinen asefobinen ilmapiiri helpottuisi aika paljon, jos ihmiset tietäisivät enemmän aseisiin liittyvästä harrastuksesta. Etenkin isojen kaupunkien ihmiset ovat nähneet ampuma-aseen vain telkkarissa tai jossain pelissä.

      Niinpä ase yhdistetään muitta mutkitta brutaaliin tappamiseen ihmisten mielessä.

      Miksei koulun liikuntatunnilla voitaisi käydä ampumaradalla, kun kerran käydään uimahallissa tai tekojäällä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      34
      5227
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      398
      4516
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3819
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      137
      2977
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      11
      2500
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2028
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      1982
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      123
      1900
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1459
    Aihe