Meillä on tulossa häät ja mietinkin ruokia sinne. Mieheni on allerginen kaikille kasviksille (plus hedelmät ja marjat). Mitä lisukkeita voisi ajatella lämpimän ruuan kanssa?
Allergisen ruoka häissä
3
199
Vastaukset
- kokeilu12
Onko allergia vai suomalaisiin tuotteisiin vai kaikkii eksoottisiin makuihin myös. Oletteko kokeilleet kasvis lisuketta paksoista(käytetään paljon thaimaassa esim.) Siihen lisäksi pilkkoa vaikka pekonia että tulee makua tai vaikka brie tai vuohenjuustoja... Papu ja pekoni ja sipuli sopii myös yhteen jos jotain niistä saa syödä.
pinaatista voisi saada myös hyvää lisuketta jos sitä saa syödä- tosin kyseessä olisi silloin tuore pinaatti. - l13
Voihan niitä kasvislisukkeita olla tarjolla niille vieraille, jotka eivät ole allergisia.
Lisukkeita voi olla esim. pekoni-herkkusienipaistosta, munakokkelia tai vaikkapa munakasrullaa. Kiva tarjottava on myös letut tai tortillat siivutettuna annospaloiksi, joissa suolaista täytettä esim. tonnikalaa, katkarapuja ja tuorejuustoa tai vaikka jauhelihaa ja juustoa.
Jos tilaatte ruoan pitopalvelusta, niin kysy ehdotuksia. Toisaalta mitä miehesi nyt normaalisti sitten syö? Helpointa ehkä luetella ne ruoka-aineet, joita hän saa syödä. Jos hän ei saa syödä juureksiakaan (peruna, porkkana, lanttu jne), niin hyvin lyhyt tuo sallittujen ruoka-aineiden lista tulee olemaan. Toki silloinkin pitää huomioida, että saako ruokia maustaa esim. persiljalla ja ruohosipulilla vai ovatko nekin kiellettyjen listalla.
P.S. En ole koskaan kuullut, että kukaan olisi allerginen KAIKILLE kasviksille, vaan tietyille kasvisuvuille (esim. sitrushedelmät, pähkinät). Miehesi terveyden ja hyvinvoinnin kannalta olisi tärkeää, että pystyttäisi löytämään ne ruoka-aineet, joita voi syödä. Monelle tulee allergiaa esim. koivun siitepölyaikaan, jolloin vaikkapa porkkanaraaste ja omena aiheuttavat kutinaa, mutta paistettuna/pakastettuna oireet näistä raaka-aineista poistuvat/vähenevät. - lihansyöjän kokki.
Taitaa miehen kasvis-vihannes-pupunruoka allergia johtua siitä, että suomalainen mies syö vaan LIHAA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 453713
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai723235Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist303015Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1632781En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛142557- 252309
Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?41830Kirjotan ikävää ulos
Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run141728Sinä se vaan jaksat
Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et231647- 151376