Tere!
Elikkäs hakusessa ois 50 giganen Sata2 liitännällä oleva SSD levy, eli mistähän löytyis halvimmalla? Ajattelin OCZ merkkiä (Vertex 2 tai Agility 2), halvin minkä oon löytäny oli 100e.
Heittäkää linkkiä vaan jos löydätte halvemmalla :)
50GB Sata2 SSD kovo hakusessa
11
74
Vastaukset
Mindfactorysta 60GB OCZ Vertex II 48.11€
http://www.mindfactory.de/product_info.php/info/p680140/pid/geizhals
Muropaketin porukka ainakin suosii tuota firmaa http://murobbs.plaza.fi/rauta/450889-rautaa-saksasta.html .
Posteihin menee tietysti aika paljon jos pelkästään yhden tuotteen tilaa. Kannattaa jonkun kanssa kimppatilaus.Delain kirjoitti:
En tilaa ulkomailta mitään koska on huonoja kokemuksia siitä hommasta.
Mikä tekee hyvämaineisesta saksalaisesta suomalaista huonomman?
Monilla on huonoja kokemuksia myös suomalaisista kaupoista.
Kaikki suomalaiset ja VAIN suomalaiset ovat luotettavia?
- Älä vaan
osta OCZaa! Siinä on pelätty ja vihattu Sandforce-piiri, joka reistailee koko ajan!
- ugga pugga
64Giganen 79€ jimmssillä. Nopea kuin mikä ja kehuttu ja niiattu arvosteluissa sekä käyttää omaa ohjainta ja firmistä eikä sandforcea. Kyseessä on siis samsung ->>
http://www.jimms.fi/tuote/MZ-7PC064B/WW- ugga pugga
Delain kirjoitti:
Mutta kun sen pitää olla Sata2 eikä Sata3.
No mitä väliä sillä on ? Ihan samanlailla se toimii sata II väylässäkin. Tosin siinä on max raja 450MB/s ja tuo SSD pystyy testien mukaan yli 500MB/s mutta mitään haittaa siitä ei ole. Ja sata II SSD.t on jo poistomyynti kamaa ja vaikeita löytää,, tai järjettömiä löytää, kun joku puolet hitaampi ja vanhempi SSD sata II versiona maksaa saman tai enempi kuin uusi sata III.
ugga pugga kirjoitti:
No mitä väliä sillä on ? Ihan samanlailla se toimii sata II väylässäkin. Tosin siinä on max raja 450MB/s ja tuo SSD pystyy testien mukaan yli 500MB/s mutta mitään haittaa siitä ei ole. Ja sata II SSD.t on jo poistomyynti kamaa ja vaikeita löytää,, tai järjettömiä löytää, kun joku puolet hitaampi ja vanhempi SSD sata II versiona maksaa saman tai enempi kuin uusi sata III.
Pystyyko Sata3 SSD kovon liittämään Sata2 väylään? Vai pitääkö siinä muuttaa jotain johtoja? Puhe on nyt siis läppäriin ostettavasta SSD kovosta.
Tiedän sen että Sata 2 on 3gbs ja Sata3 on 6gbs, eli jos Sata3 kovon laittaa Sata2 väylään niin se antaa vaan sen maksimi määrän minkä se voi antaa Sata2 väylässä, eli varmaan about alle 300MB/s luku/kirjotus.Delain kirjoitti:
Pystyyko Sata3 SSD kovon liittämään Sata2 väylään? Vai pitääkö siinä muuttaa jotain johtoja? Puhe on nyt siis läppäriin ostettavasta SSD kovosta.
Tiedän sen että Sata 2 on 3gbs ja Sata3 on 6gbs, eli jos Sata3 kovon laittaa Sata2 väylään niin se antaa vaan sen maksimi määrän minkä se voi antaa Sata2 väylässä, eli varmaan about alle 300MB/s luku/kirjotus.Kyllä ne toimii ihan miten päin vain. Maksimitiedonsiirtonopeus on sitten tietenkin se 3Gb/s eili hitaimman mukaan mutta ei tosiaan haittaa vaikka levy olisi uudempaa.
Itseasiassa mikään satalevy ei taida oikeasti yltää edes sata II -nopeuteen. Mietis ny itekki, jos max-nopeus on jotaan 500Mb/s niin eihän se ole lähelläkään edes sataII:sta. Joka tapauksessa sataväylät ovat yhteensopivia keskenään.
- ugga pugga
3GB/s ei ole sama kuin 300MB/s . Teoreettinen nopeus sata II on 450/MB/s.
Ja kyllä. Kyllä kaikki toimivat keskenään. Sata I, II, III. ovat vain nopeus standardeja. Eli ei väliä muutenkuin että "rajoitin" hakkaa vastaan jos nopean sata III levyn tökkäät sata I väylään.
Töppöstä en nyt ymmärtänyt?? ->>"
"Itseasiassa mikään satalevy ei taida oikeasti yltää edes sata II -nopeuteen. Mietis ny itekki, jos max-nopeus on jotaan 500Mb/s "
Kyllähän nämä uusimmat SSD.t nykii järjestään yli 500MB/s lukunopeuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411461
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756