Tämän palstan olemassaolon syy!

virallinen tiedote

Tämä sodat-palsta luotiin alun pitäen tiedoittamaan ja varoittamaan linuxin ubutin-käyttöjärjestelmien (ja siinä sivussa muidenkin linux-tuotteiden) huonoudesta ja surkeasta tietoturvasta.

Etenkin siitä, että uusimmat tubuttimet särkevät jo oletuksena Windowsin! Älä siis kajoa niihin millään tavalla - näin säästyt Windowsin uudelleen asennukselta!

8

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • V.P. Lehto

      "Surface: Microsoft, What the Hell is Wrong With You?" :)

    • kde4

      Käytin windowsia ja ubuntua mutta vasitella rikoin windowsin ja deletoin sen.

      • ymmärrän tuon

        ihan hyvin, johan se vista aikanaan oli urpon älykkyysosamäärällä ylittämätön haaste eikä ole asiat siitä myöhemmin ainakaan helpottuneet, parasta on siis linkkuraan vaan urpon tyytyä, aukeehan sillä ainakin se pdf-tiedosto ja peruna-poika pelikin vielä toimii ..


    • Windows sucks!

      Vista oli aivan täysi paska. Juuri tuo aikakausi 2007-2009 oli todellinen lähtölaukaus sille, että Windows-järjestelmän sijasta kannattaa siirtyä joko Linuxiin tai Maciin.

      Monet onnettomat XP:n käyttäjät erehtyivät ostamaan Vista-paketin ja pettyivät pahasti kun kone jossa muistia vain 1 GB oli aivan hirveän takkuinen. Jatkuvat kaikenlaiset taustalla hyrräävät "valvontakomissiot" veivät käyttäjiltä hermot. Ja saivat viedäkin. Olen aina ollut sitä mieltä että Windows-käyttäjistä niitä kovakalloisempia pitää lyödä moukarilla kalloon ennenkuin ne tajuavat ettei tuosta käyttöjärjestelmästä ole muuta kuin ikuista harmia ja haittaohjelmia luvassa.

      • Windows 8

        "Monet onnettomat XP:n käyttäjät erehtyivät ostamaan Vista-paketin ja pettyivät pahasti kun kone jossa muistia vain 1 GB oli aivan hirveän takkuinen"

        Mitäs olivat onnettomia ja ostelevat romuja. Ostin ite aikanaan muutamalla satasella c2d:n ja pari gigaa ramia vistaa varten ja hienosti rullasi.


    • Vista=paska

      Kuka pöpi jotain Vistaa käyttää? Microsoftin paskin käyttis IKINÄ! Xp on sekin parempi ja nopeampi jos Wintööttiä on jonkun pakko käyttää.

    • hghfj

      Ilman linuxia ette pystyisi windowsianne kehumaan.
      Windowsinhan piti olla niin hyvä, ettei sitä mikään kykene rikkomaan!

      • no eipä ole

        tätäkään xp-eetä mikään linkkura-haitake onnistunut rikkomaan kun heti ne haitakkeet ohjataan omaan karsinaansa ja sieltä sitten linkkuran bitti-taivaaseen lähetetään ..


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe