Totuus Tuksun hyvästä yo-todistuksesta

hahahhahaaa

Tukiainen hehkutti kirjoittaneensa neljä laudaturia sanomalehti Sunnuntaisuomalaisen haastattelussa. Naisen puheet hyvästä ylioppilasmenestystyksestä olivat kuitenkin valetta, koska MTV3:n tarkistamassa ylioppilastodistuksessa ei ollut yhtäkään laudaturia. Näin naisen puheet olivatkin täyttä puppua. Johanna Tukiainen kirjoitti ylioppilaaksi vuonna 1997.

Lisäksi...
väitti että hänen musaope oli Petri Lehtinen. Ei ole totta, koska Lehtinen ei ollut Tuksun koulussa opena enää sinä vuonna kun aloitti lukion.

11

1433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haukotus...

      Näissä ei ole mitään uutta, Tuksun keksityt laudaturit on kaluttu jopa tälläkin palstalla loppuun jo pari-kolme vuotta sitten. Keksi nyt jotain vähän tuoreempaa uutisoitavaa.

    • JK

      NIINKÖ

    • tuksutunkki

      haahahahhaahh nolo

    • epäileväinen

      Missä linkki MTV juttuun.

      • vanhojennosto

        Ei näitä ikivanhoja juttuja kukaan jaksa puida uudelleen.


      • ämmällä

        Tunkkihan myöhemmin selitteli että osa arvosanoista lähti ällänä. Vaikka lopulliset arvosanat ihan jotain muuta olivatkin (olisi mielenkiintoista tietää mitä ne oikeasti olivat), niin ei kai kukaan muu kerro arvosanoikseen niitä, jotka koulusta lähtivät ennen lautakunnan lopullisia. Tuohan kertoo vain siitä että opettajat olivat arvioineet pahasti yläkanttiin. Kertoo myös lukion tasosta, Tuksulle annettiin varmasti parempia arvosanoja kuin yleensä lukioissa olisi annettu.

        Itse kun kirjoitin, ei kauheita eroja ollut, joku ällänä lähtenyt palautui ämmänä, ja joku toinen taas toisinpäin. Meillä siis osasivat kohtuuhyvin arvioida.


      • Valhe.ei.ole.Totuus
        ämmällä kirjoitti:

        Tunkkihan myöhemmin selitteli että osa arvosanoista lähti ällänä. Vaikka lopulliset arvosanat ihan jotain muuta olivatkin (olisi mielenkiintoista tietää mitä ne oikeasti olivat), niin ei kai kukaan muu kerro arvosanoikseen niitä, jotka koulusta lähtivät ennen lautakunnan lopullisia. Tuohan kertoo vain siitä että opettajat olivat arvioineet pahasti yläkanttiin. Kertoo myös lukion tasosta, Tuksulle annettiin varmasti parempia arvosanoja kuin yleensä lukioissa olisi annettu.

        Itse kun kirjoitin, ei kauheita eroja ollut, joku ällänä lähtenyt palautui ämmänä, ja joku toinen taas toisinpäin. Meillä siis osasivat kohtuuhyvin arvioida.

        Tunkki tyypilliseen tapaansa julkkiskuvaansa varten suurenteli ja kiillotteli asiaa paremmaksi kuin mitä se olikaan.


    • laudatur_eiku

      Kiinnostava aloitus, koska en ole aikaisemmin lukenut muuta kuin Johannan omat kertomukset asiasta ja tietenkin uskonut ne. :)

      "Johanna Tukiainen on kehuskellut neljällä laudaturillaan, mutta MTV3:n Viihdeuutiset osoittaa naisen puheet perättömiksi."

      "Viihdeuutiset tarkisti Tukiaisen ylioppilastodistuksen vuodelta 1997 ja sai selville, ettei povipommi ollut kirjoittanut yhtäkään laudaturia."

      "Alun perin Tukiainen hehkutti ylioppilaskoemenestystään Sunnuntaisuomalaisen haastattelussa."

      "Todistuksen tultua ilmi Tukiainen oikoi puheitaan Viihdeuutisille."

      "- Arvosanani lähtivät kyllä muistaakseni laudatureina ylioppilaslautakuntaan, mutta palasivat sitten vähän heikompina. En voi enää muistaa tarkalleen, onhan siitä jo aikaakin."

      http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288338723529.html

      http://www.hymy.fi/keskustelu/t1170,2275

    • hirveä_väärinkäsitys

      "Sunnuntaisuomalaisen mukaan Tukiainen olisi kirjoittanut vuonna 1997 neljä laudaturia ylioppilaskirjoituksissa. MTV:n Viihdeuutisten tekemän tarkastuksen mukaan kohutanssija ei silti ole kirjoittanut yhtään ällää!"

      http://www.mtv.fi/viihde/muut/artikkeli/viihdeuutiset-tarkisti-johanna-tukiaisen-yo-todistuksessa-ei-allia/2973394

      Tuhanten selitysten mestari oikoo:

      "– En ole itse missään vaiheessa sitä edes sanonut lehdelle sillä tavalla, että olisin kirjoittanut neljä ällää, Tukiainen kertoo Viihdeuutisille."

      http://www.mtv.fi/viihde/muut/artikkeli/johanna-tukiainen-yo-arvosanoistaan-ne-lahtivat-allina/2992350

    • vanhempi_Gonzales

      Tiedän oman ikäluokkani ylioppilaista kolme 5-6 laudaturin ylioppilasta, joilla elämä mene ainakin taloudellisesti persiilleen. Verotiedoista päätellen ovat takuueläkkeellä (alle 800 euroa/kk).

      Eli ei koulumenestys automaattisesti takaa hyviä työtuloja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe