Saloon muuttava

Olen muuttamassa Saloon. Mitä Salossa voi tehdä? Mikä on Salon paras menomesta entä paras uimaranta? Missä paikassa Salossa pitäisi käydä?
361137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 36

Vanhimmat

Salossa voi kirjoittaa muuttoilmoituksen Turkuun.

Äänestä

Kai siellä voi muutakin tehdä

Äänestä
  • Salossa voit hässiä Tuhannen Riemun Iitaa persseeseen. Kohtuu hinta.

    Äänestä

Viimeinen lähtijä sammuttaa valot 2015.

Äänestä

Kestääkö tää vielä niin kaun?

Äänestä

Parasta Salossa on kaupungin läpi menevä valtatie.Pääsee nopeasti salon ohi.

Äänestä
  • Jeps ja vielä parempi on muutaman vuoden vanha moottoritie jolla uuden karheaa asfalttia...

    Äänestä

Ja mikähän olisi se järjellinen syy, Saloon muutossa??

Äänestä

Kuten yllä olevista viesteistä voi lukea.Saloon ei kannata muuttaa.Salossa ei ole mitään hyvää.

Äänestä
  • Salossa on TOSI paljon TOSI hyvää.
    Täällä voit esim. tavata mielenkiintoisia persoonallisuuksia.
    Eräs heistä on neiti nimeltä Kuukerin Nelli, joka seurustelee tummaihoisen miehen kanssa, jonka nimi on Päinvastoin.
    Kaikkea sitä sattuukin!

    Äänestä

salo on yksi nykyajan junttilandioista joka kuolee hyvinkin nopeasti.Saavat taas maalaiset olla ihan keskenään niin kuin siat pellossa.Saivat sentään vähän maistaa kaupunkielämää joka sekin kyllä oli ihan pelleilyä.

Äänestä

Salossa on ihania uimarantoja, joista itse tykkään eniten Lehmijärvestä Perniössä ja Teijon Sahajärvestä. http://www.salo.fi/liikunta/liikuntapaikat/ulkoliikuntapaikat/uimarannat/kesa/

Paljon on muitakin kivoja rantoja, ja rauhallisempia kuin Lehmijärvi, jos ei tykkää suuresta väenpaljoudesta. Sahajärven ranta on ihan pikkuinen.

Suosittelen käymään kesällä retkellä Mathildedalissa ja Teijolla. Molemmat ovat vanhoja ruukkikyliä, joissa upea historia ja kivat kesäkahvilat. Teijolla on myös luonnonpuisto, jos haluaa ulos tepastelemaan.

Ja mitä Salossa pitää tehdä: no mennä torikahveelle tietenkin :D Tori on Salon sydän ja aurinkoisena päivänä kaffekupposet ihmisvilinässä tekee terää. Tervetuloa!

Äänestä
  • Salossa on Ihana Iiloppi, joka on tosi huolestunut siitä, että öljylautta palaa.
    Hän sammuttanee kyseisen melko huolestuttavan tulipalon.

    Äänestä

  • Pitääkö Salossa AINA juoda kahvia?

    Äänestä

  • Saloon muuttava kirjoitti:

    Pitääkö Salossa AINA juoda kahvia?

    Ei suinkaan, Ollikkalassa on tapana juoda kiljua.

    Äänestä

Salossa palvelut pelaa, kaikki on hyvällä mallilla. Tupurin pururadalle on saatu purua vuosia sitten, nyt on siirrytty odottelemaan syksyisiä neulasatoa puista. Kiva. Uimarannat hoituu samalla tapaa; uitat lapsesi ja siivoat rannat itse.

Verotus on Salossa kevyttä, alle 25%. Piiloveroja ei kanneta, ei ainakaan kiinteistöverossa, kaatopaikkamaksuissa, vesimaksuissa ja kaukolämmössä. Kaikki on helppoa ja halpaa.

Salon tulevaisuudennäkymät ovat mahtavat - nuoriso kautta valtakunnan hakeutuu Saloon, koska tietävät, että Salo on todellinen bailuumesta ja tulevaisuuden tiennäyttäjä. Salossa on työttömän hyvä elää; ei tarvitse töitä ainakan vähään aikaan tehdä, sossun luukulta saa rahaa.

Äänestä
  • Onko Salossa töitä? Kannattaako muuttaa sinne?

    Äänestä

  • Hyviä puolia löytyi paljon. Lisään vielä yhden, Salossa ei ole kauppiailla hintakartellia!

    Äänestä

  • työtön Mäntsälästä kirjoitti:

    Onko Salossa töitä? Kannattaako muuttaa sinne?

    Kannattaa muuttaa, ei ole pelkoa siitä, että joutuisit töihin.

    Äänestä

Salossa on myös Veturitalli, jossa on paljon erilaisia laadukkaita taidenäyttelyitä. Teatteripalvelut on tosi hyvät, lapsillekin paljon kaikkea kivaa. Riippuu vähän mitä harrastat, tai mistä olet kiinnostunut, mutta aika laidasta laitaan löytyy kaikenlaista tekemistä! Terassit on myös kivoja, jos maistuu. Ainakin Volume, jokilaiva ja Rikalan terassi! Torikahvia ehdotan myös! Urheilumahdollisuudet on hyvät (skeittiparkki, uimahalli, urheilupuisto, lukuisat kuntokeskukset...). Salonseudun sanomia selailemalla löytää myös kivoja pieniä tapahtumia.

Äänestä
  • Kaikkein paras Urheilumahdollisuus on kun saa katella Lento-Pallo-Pimujen nättejä Perrseitä.

    Äänestä

salossa voi mennä homoilee homometsään

Äänestä
  • Metsässä voi törmätä homotiaiseen jota ei sovi peljästyä vaan tulee suvaita erilaisuutta.

    Äänestä

Salossa voit mennä mihin vuorokauden aikaan tahansa Jallun kämppään, aina löytyy kiljua ja hyvin todennäköisesti siellä jossakin nurkassa makaa joku ämmä, jonka voit maata.
Tuhannen Riemun Iita jakaa toosaansa kohtuu hintaan.

Äänestä

Kysyt siis Salon parasta menomestaa.
Se on Kaupungintalo, jossa Kaupunkinhallituksen Puheenjohtaja soittaa maniskalla biisin "Jänes istu maasa".
Hyvä kipale!

Äänestä

"Mitä Salossa voi tehdä?"
Kaikkea kysytkin, pöllö!
Salossa voit työntää sormen perrseeseesi ja haistella sitä.

Äänestä

Meitän Kaupunkimme paras nähtävyys on Kaupunkinhallituksen Puheenjohtaja.
Nätti Likka!
Osaa soittaa maniskaa!

Äänestä
  • Osaaks se soittaa muitakin biisejä kuin sen Jänes istu maasa?

    Äänestä

  • Saloon muuttava kirjoitti:

    Osaaks se soittaa muitakin biisejä kuin sen Jänes istu maasa?

    Kaupunkinhallituksen puhenjohttaja on Viullunsoittaja Katolla ja siellä se istuu ja soittaa mm. Ukko Noova, Kevät toi kevät toi muurarin ja Oi katto Suommi sinun päiväs koitta.
    Hyviä biisejä!

    Äänestä

Salossa Pahkavuoressa saa parkkeerata ja kaahata pelastusteitä pitkin 40km/h, lapsiperhepihojen läpi.

Äänestä
  • Lapsiperhepiha, hehheh

    Äänestä

Varaudu siihen jos muutat vuokralle, missä enemmistö on omistusasuntoja, että sinua tullaan kyttäämään ja jos teet jonkun virheen niin siitä varmasti tullaan sinua muistuttamaan. Muistuttaja on joku taloyhtiön vanha pieru joka on ottanut osaakseen valvoa koko lääniä jotta saisi jotain sisältöä elämäänsä. Pidä puolesi ja tarpeen tullen jos jostain sanotaan turhaan, niin muista haistattaa vitut.

Äänestä

Kuka haluaa muuttaa Saloon ja miksi?

Tämä ei ole retorinen kysymys.

Äänestä

Itse muutin Saloon vuoden alussa. Jaa miksi? Rakkaudesta se hevonenkin potkii.

Äänestä
  • Terve tuloa tänne saloon ! Salossa on paljon hyvää, sitä ei vaan osaa arvostaa, kunnes käy maailmalla asumassa. Sieltä ei saa asuntoja ja palveluja näin halvalla. Ja itse ainakin koen, että rauhassa saa olla, kun valitsee ystävänsä ja tuttavapiirinsä tarkkaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Saloon muuttava kirjoitti:

Olen muuttamassa Saloon. Mitä Salossa voi tehdä? Mikä on Salon paras menomesta entä paras uimaranta? Missä paikassa Salossa pitäisi käydä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu