sulake

He! miksi minulla menee sulake aina välillä kun laitan kylppärin valot POIS päältä? Loisteputki kyseessä, lamppu ei ole palanut, mutta sulake menee.
2209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

voisiko kytkin olla jotenkin väärin kytketty jos kyseessä esim . 6 kytkin elikkä vaihtokytkin ja siihen tuotu jotain muutakin karvoja-

Tai sitten sulla on muuten vaan sitä kuormaa niin paljon että sulake on äärirajoillaan ja laukeaa kun virta muuttuu äkisti.

Kokeile laittamalla kaikki muut sähkölaitteet pois päältä ja räpsyttele kylppärin valokytkintä mitä tapahtuu. Onko mahdollista että kytkimen sisään on päässyt vettä ?

Äänestä

Kyllä tuossa voi olla kyse myös siitä, että automaattisulake on vain hajalla ja siten liian herkkä.
Loistelamppuhan aiheuttaa kytkimen kärjissä kipinöintiä kun se sammutetaan (kuristin) ja tämä saattaa myös aiheuttaa "palamisen"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sulake69 kirjoitti:

He! miksi minulla menee sulake aina välillä kun laitan kylppärin valot POIS päältä? Loisteputki kyseessä, lamppu ei ole palanut, mutta sulake menee.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu