Virhe klikkaus toi viruksen!!!!auttakaa!!!

”Tietoverkkorikosten tutkinnan yksiköltä”. virus tuli eilen koneseeni. Miten saan sen pois?
en saa edes työpöytää näkyviin vaan esillä on se huijausteksti jossa pyydetään maksamaan 100 euroo.
alt,ctrl ja delete ei auta!!
Pitääkö kone viedä huoltoon että saa taas netin käyttöön?
Luin että koneen päivitykset ajantasalle mutta miten niitä pääsen päivittää kun ei näytä nettiä!?
161406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Asennat kokonaan Windowsin uudelleen.

Äänestä

Niin mutta kun minulla on joku upuntu tms.

Äänestä
  • Sitten sinulla ei ole haittaohjelmaa. Mene takaisin nukkumaan. Näit vain Windows-unta.

    Äänestä

  • pöh...keksi itelle oma nimi äläkä provosoi minua...haluun tosissaan tietoo tohon mun ongelmaan!

    Äänestä

  • Ei ole, koska Windowsin haittaohjelmat eivät toimi Ubuntussa.

    Äänestä

sitten nettiin pääset mutta et sitä kuitenkaan osaa mitenkään hyödyntää ?

Äänestä

lyhyet jäljet.

Äänestä

Asenna vaikka Download Panda cloud Antivirus Free se on siitä hyvä että nostaa virustason vihreelle ( skannaa poistaa viiruksia jne. ) jos sinulla on virustorjunta ohjelma Panda ohjelma ei koneeseen tule vaan pyytääpoistaman jo olevan virustorjunnan .

Äänestä

1. Suljetaan haittaohjelmaikkuna ja avataan komentoikkuna cmd.exe
Paina Ctrl+O (Oo-kirjain, ei nolla; avaa uusi ikkuna).
Aseta avautuvassa ikkunassa tiedoston tyyppi näyttämään "Kaikki tiedostot *.*" (englanninkielisessä käyttöjärjestelmässä "All files *.*").
Siirry ikkunan avulla kansioon c:\windows\system32 (Windowsin järjestelmäkansio.
Etsi kansion tiedostoluettelosta tiedosto cmd.exe (Windows-komentokehote), klikkaa sitä hiiren oikeanpuoleisella painikkeella(kakkospainike) ja valitse "Suorita" (englanninkielisessä käyttöjärjestelmässä "Run")
Näytölle tulisi avautua mustapohjainen komentoikkuna.
HUOM: Jos komentoikkunan avaaminen ei näillä ohjeilla onnistu, tietokoneen voi käynnistää myös tilaan "Vikasietotilan komentorivi" (Safe Mode with Command Prompt) painamalla tietokoneen käynnistyksen yhteydessä F8-näppäintä ja valitsemalla oikean käynnistystavan esiin tulevasta valikosta.
2. Siirrytään kansioon, jossa ovat automaattisesti käynnistyvät ohjelmat
Kirjoita äsken avatussa komentoikkunassa komento
cd %USERPROFILE% (painamalla ENTER siirryt käyttäjäkohtaiseen kansioon)
Seuraavaksi annettava komento riippuu käyttöjärjestelmän versiosta ja kielestä. Tarkoitus on siirtyä kansioon, jossa ovat automaattisesti käynnistyksen yhteydessä ajettavat ohjelmat. Haittaohjelma on lisännyt sinne itseensä osoittavan linkkitiedoston.
a) Suomenkielinen Windows XP
cd "Käynnistä-valikko\Ohjelmat\Käynnistys"
b) Ruotsinkielinen Windows XP
cd "Start-meny\Program\Startup"
c) Englanninkielinen Windows XP
cd "Start Menu\Programs\Startup"
d) Suomenkielinen Windows 7 tai Vista
cd "AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Käynnistä-valikko\Ohjelmat\Käynnistys"
e) Ruotsinkielinen Windows 7 tai Vista
cd "AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start-meny\Program\Startup"
f) Englanninkielinen Windows 7 tai Vista
cd "AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs\Startup"
3. Poistetaan haittaohjelmaan osoittava linkki
del *.exe.lnk
4. Lopetetaan haittaohjelman suoritus
taskkill /F /FI "imagename eq rundll32.exe"
5. Käynnistetään Windows uudelleen
shutdown -r -t 0
Tämän jälkeen kone käynnistyy uudelleen ja sen pitäisi olla taas käytettävissä

Äänestä

Tuo on hyvä ohje... nimimerkkillä niin kävi minullekin. Ainoa ongelma on, että ctrl O ei tapahdu mitään, ei pääse pois sivustolta ei. Eikä auta vaikka hakkais F8 käynnistysvaiheessa.... APUA!
ELI: Osaiskohan joku kertoa miten pääsee edes sinne vikasietotilaan!

Äänestä

Kun en pääse pois siltä haittaohjelmanäytöltä ollenkaan.... :-(

Äänestä
  • tee järjestelmän palautus edelliseen tarkistus pisteeseen .sillä sen saa pois. Huomioi ettei koneesi ole kytkettynä internettiin silloin . kestää noin 15 min. Mulla oli sama virus ja tällä sai sen pois muuten ei.

    Äänestä

Sammutus. Käynnistys vikasietotilaan verkkoyhteyksin. Tutkan päivitys tai Malwarebytes' Antimalware netistä, jomman kumman ajo. Käynnistys. Siinä se.

Äänestä

miten helvetti ton saaa pois ?!!1

Äänestä

Kommentoi aloitusta


surkeuden surkeus kirjoitti:

”Tietoverkkorikosten tutkinnan yksiköltä”. virus tuli eilen koneseeni. Miten saan sen pois?
en saa edes työpöytää näkyviin vaan esillä on se huijausteksti jossa pyydetään maksamaan 100 euroo.
alt,ctrl ja delete ei auta!!
Pitääkö kone viedä huoltoon että saa taas netin käyttöön?
Luin että koneen päivitykset ajantasalle mutta miten niitä pääsen päivittää kun ei näytä nettiä!?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu