Kuinka kosia miestä?

toivottoman rakastun

Niin, elikkä kaipailisin neuvoja kuinka kosia pitkäaikaista avomiestäni. :)

Olemme olleet yhdessä reilu neljä vuotta, tapasimme opiskeluaikoina pikkujouluissa (opiskelimme samaa alaa). Eihän se avioliitto mitään muuta muuttaisi kuin oikeudellista asemaa, mutta haluaisin todella, todella paljon osoittaa miehelleni kuinka häntä rakastan ja että olen hänen kanssaan valmis elämään loppuelämäni, myötä ja vasta mäessä.

Pidämme molemmat luonnossa liikkumisesta, harrastamme mm. metsästystä ja olemme luontoalalla töissä. Kosinnan ei tarvitsisi olla mikään iso julkinen show, vain me kaksi. Mutta miten tekisin tilanteesta erityisen?

2

397

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kosinta esimerkki

      Esimerkiksi näin:

      Kävelette luonnossa, jossa löytyisi teille rakas paikka, esim kivi, jossa olette useasti käyneet tai jos jossa olette tavanneet ekan kerran tms. ja pysähdytte siihen. Siinä ensin muistella, mitä sillä paikalla on tapahtunut jne. ja sitten kosia.

    • äläkä luovuta

      Tavallinen koti-iltakin käy, sellainen hetki kun on oikein mukavaa. Toteatte ensin yhdessä, kuinka hyvä teillä on ollut yhdessä ja miten hyvin sovitte yhteen. Sitten ehdotat että sinetöisitte yhteiselämän menemällä naimisiin. Jos mies häkeltyy, älä masennu, koska onhen se toki hänelle yllätys. Jatka asiasta keskustelua niin että teette selvät suunnitelmat, milloin menette ostamaan sormukset ja mihin ajankohtaan suunnitellaan häät. Jos kosinnan tulos on myönteinen, ota sitten vasta esiin shamppanjat ja hyvää syötävää ja juhlistatte tehtyä päätöstä. Niin miehelle ei tule tunne että kaikki oli liian valmiiksi suunniteltua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      110
      2331
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      27
      1085
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      932
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      105
      930
    5. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      597
      887
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      855
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      85
      770
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      680
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      69
      664
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      31
      656
    Aihe