Siniviuhkan kasvuvoima

neuvoja pyydän.

Ostin touko-kesäkuun vaihteessa siniviuhkan taimen, viisi pitkää vartta kukassa ja istutin sen omaan ruukkuunsa, joka on suurehko. No, tässä on ollut kylmää kesää sen jälkeen, mutta pientä edistymistä on kuitenkin tapahtunut eli uutta versoa on tullut ihan mukavasti. Mutta kun nämä jäävät ihan tyngiksi, että onkohan tässä jotain tehtävissä vai johtuuko vain tuosta kylmästä.

Luin jostain että lannoitetta kerran viikossa ja suureen ruukkuun laitoin, koska luin myös, että vedentarve on suuri - ajattelin että pienessä ruukussa vettä tarvitsisi kaataa kolmekin kertaa jos sattuisi paistetta riittämään. Muuten laitoin sen ensin sellaiseen paikkaan, mihin aamupäivän ajan paistoi aurinko, mutta siirsin siitä vähän syrjemmäksi eli edelleen paistaa aamupäivällä 9:stä ehkä 14:n seutuville aurinko, ja kun multa on kuivunut olen kaatanut vettä ihan kunnolla, ja vasta nyt oikeastaan (vaikka ei ole kuukauttakaan vielä mennyt) olen eka kerran laittanut kasteluveteen Kekkilän kesäkukkalannoitetta (ruukkuun laitoin lannoitepuikkoja varmaan neljä, taisi olla Substral), mutta ei näytä toistaiseksi mitään suurempaa valtavaa rehevöitymistä tapahtuvan!

Johtuuko vain näistä ilmoista vai olisiko hyviä neuvoja tarjolla.

3

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikku lisäys.

      Lisään vielä: Tiedän, että amppeliinkin laitetaan kolme tainta, jotta saadaan rehevyyttä.

      Ovat vain niin kalliita, että ostin yhden vain :). Mutta siis kun pitäisihän tämänkin lähteä rehevöitymään ja kuten sanottu versoa on pukannut, mutta kun jäävät tyngiksi. Eli jos joku osaa neuvoa, olen kiitollinen.

      • kirkkis 48

        tänä keväänä ostin minäkin siniviuhkan ensimmäisen kerran ja jatkossa joka kevät . istutin halkasija 40 sm ruukku multa on samaa kuin minun multakuorma tilattuna jota käytän perenna penkkeihin eli ei sitä kaupan multaa , mullan sekaan sotkin reilusti kananlanta rakeita ja istutin sen siihen , taivaalta tuleva vesi on hoidellut suuremman kastelun , joskus olen itsekin kastellut , muuta en ole tehnyt , ja komea se on ollut , kasvin halkasia on noin 70 senttiä tällä hetkellä ja vieläkin loistaa , eli ei tarvitse ihmeitä tehdä .


      • no progress.
        kirkkis 48 kirjoitti:

        tänä keväänä ostin minäkin siniviuhkan ensimmäisen kerran ja jatkossa joka kevät . istutin halkasija 40 sm ruukku multa on samaa kuin minun multakuorma tilattuna jota käytän perenna penkkeihin eli ei sitä kaupan multaa , mullan sekaan sotkin reilusti kananlanta rakeita ja istutin sen siihen , taivaalta tuleva vesi on hoidellut suuremman kastelun , joskus olen itsekin kastellut , muuta en ole tehnyt , ja komea se on ollut , kasvin halkasia on noin 70 senttiä tällä hetkellä ja vieläkin loistaa , eli ei tarvitse ihmeitä tehdä .

        Jaa, alkuperäinen kysyjä tässä:
        Eli itselläni se ei kyllä edistynyt yhtään. Lannoituksesta huolimatta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3166
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2445
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      61
      1435
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1402
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      13
      926
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      905
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      311
      872
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      817
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      795
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      768
    Aihe