Usb-levyn jakaminen modeemin kautta.

netrookie

Minulla on kaapelimodeemi, jossa on usb-portti. Modeemissa on neljä ethernet-lankaliittymää ja wlan. Näissä on kiinni Linux- ja Windows-koneet.

Haluaisin laittaa modeemin usb-porttiin kovalevyn ja jakaa sen molempien koneiden kanssa. Miten tämä parhaiten onnistuu?

Onko Samba ratkaisu kaikkeen?

6

2142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....................

      Riippuu modeemin mallista, jos se USB-portti on tarkoitettu tiedostojen jakamiseen niin modeemin hallinnasta jako päälle. Jako tapahtuu todennäköisesti Windows-jakona eli linuxissa näkyy Samban kautta.

      Modeemin manuaalin lukeminen selvittää asian.

      PS. Miksi se on niin vaikeata kertoa sen modeemin merkki ja malli kysymyksen yhteydessä ? Saisit huomattavasti paremman vastauksen kun vastaaja voisi tarkistaa sen modeemin ominaisuudet ennen vastaamista.

      • netrookie

        Alkuperäistä viestiä kirjoittaessa ei ollut modeemia käden ulottuvilla enkä ulkoa muistanut. Kyseessä on kuitenkin Thomson TCW770 WLAN ED3.0. Welhon liittymän mukana tullut.


      • .............
        netrookie kirjoitti:

        Alkuperäistä viestiä kirjoittaessa ei ollut modeemia käden ulottuvilla enkä ulkoa muistanut. Kyseessä on kuitenkin Thomson TCW770 WLAN ED3.0. Welhon liittymän mukana tullut.

        Pikaisella vilkaisulla näyttäisi ettei tuo laite osaa käyttää USB-portissa kovalevyä vaan se on tarkoitettu tietokoneen kytkentään. Eli tietokoneelle tarvittava ajuri ja USB-kaapelilla kiinni niin "verkkoyhteys" toimii sen kautta. Tuolle ei nykyisin juuri ole tarvetta koska käytännössä kaikissa koneissa on verkkokortti, aikaisemmin tuota tarvittiin kun koneissa ei ollut aina verkkokorttia ja varsinkin läppäreissä tuo USB:n käyttö oli "helpompi" ratkaisu kuin verkkokortin hankkiminen. Itselläni oli aikoinaan vastaava systeemi yhdessä Telewell modeemissa, 1 verkkoliitin ja 1 USB joten suoraan sai 2 konetta kytkettyä.


    • Pyyhis

      Jos kyseessä on Elisan/Saunalahden Bewan n5200 kaapelimodeemi, niin verkkolevyn voi unohtaa. Kyseinen motikka on puukotettu paskalla firmiksellä lähes toimimattomaksi Elisan toimesta.

    • Hmmmmm :D

      Palolti kiinni laiteen eli sen reittittimen tyypistä!
      merkki ja tyyppi

      Yleensä on oma ohjelma jolla niihin liitytään!
      harva jakaa ihan serverinä usb asemnia.

      Jopa niin että usb/ehhernet laiteetkaan ei vaa serverinä, vaan liitymiseen tarvitaan valmistajan nettisivuilta saatava ohjelma.

      Tieto turva menneyt niin hulluuksiin että vaikee on jakaa dataa omaan kotiverkoon ettei tarvisi kuin käydä poimimassa... Puhumatttakkaan että toimisi myös win 7:ssa
      Asian saa kun väsää vanhan novell serverin nurkaan... heh heh..
      Muuten joutuu sössiin salasanojen ja kiejaantumisten kanssa.

      • ..............

        En ole noita halpiksia paljoa tutkinut mutta omassa Option Globesurfer iii 3G laitteessani USB-tikku tai kovalevy jaetaan Windows levyjakona eli laite toimii serverinä. Sama systeemi on ollut niissä parissa ADSL-modeemissa joita olen käynyt laittamassa kuntoon (wlan asetuksien laittaminen, suojaus tuntuu olevan keskivertokäyttäjälle yllättävän vaikeaa vaikka manuaalissa on selkeät ohjeet).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4622
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1897
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1590
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      124
      1125
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1071
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      896
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      872
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      838
    Aihe