Onnistuuko C-kortista luopuminen?

question

Mulla on ABCe-kortti ja siinä on C jota en tarvitse. Miten C.n saa siitä pois? Kuulostaa tuo uudistus kuorma--autokortin haltijan kannalta sen verran vastenmieliseltä, että haluaisin C:n pois kokonaan, miten onnistuu?

9

8980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Thats it

      Uusit kortin ja ilmoitat luopuvasi ylimääräisistä kirjaimista.

    • hesoni

      Edellisen viesti on oikein. Eli uusi ajokorttilupa, lääkärintodistus ja passikuvat ja leimaveromaksu tarvittaessa, niin homma ok. Muista kuitenkin, että eihän se C-kirjain haittaa kortissasi mitään. Voi olla vaikka CV:ssä hyväkin asia ;) Eli et vain sitten ajele yli 3500kg ajopelejä ilman ammattipätevyyskoulutuksia..

      • matsonation

        Edellisen oikein, mutta sinun osittain väärin. Miksi pitäisi olla lääkärintodistus, kun pudottaa luokkaa? Ei tarvitse.


    • inssi'

      Ei todellakaan tarvita mitään lupia tai lääkärintodistuksia, vain kaksi passikuvaa. Sitten poliisilaitokselle tekemään anomus, jossa haetaan ajokorttiluokan muutosta. Useimmiten tämä tehdään korotuksen vuoksi, mutta voi tehdä toisinpäinkin.

      Tein tuon muutoksen keväällä, että pääsin siitä 5 vuoden välein toimitettavasta lääkärintodistuksesta. Hassuinta siinä on se, että poliisin päätökseen saa valitusluvan. Maksu oli muistaakseni 14 euroa.

    • ent. kuski
    • jos korttin uusii

      Ja missähän kohtaa tuossa linkissäsi luki että C-korttia ei tarvitsisi jatkossa uusia viiden vuoden välein kera todistusn, jos ei ole ammattipätevyyttä?

      Annetun tiedon nojalla jatkossa C-kortiti lähtee viiden vuoden vaihtorumbaan oli ammattipätevyys tai ei. Mutta rumba alkaa vasta siitä kun uusii ensimmäisen kerran kottinsa 2012 jälkeen, muuten se pysyy voimassa ilman päivityksiä vuoteen 2033.

      http://www.trafi.fi/tieliikenne/ajokortit_ja_tutkinnot/ajokorttien_uudistukset_2013/ajokortin_voimassaoloaika

      Itsellä on se tilanne että 45 vuotistarkastus on parin vuoden päästä ja jos siinä tilanteessa määrätään esimerkiksi silmälasien käyttö korttiin, niin joudun uusimaan kortin ja 5 vuoden vaihtosyklit astuu voimaan.

      Olenkin ajatellut käydä hakemassa nyt tämän vuoden puolella uuden kortin johon merkkautan silmälasien käytön. Laseja olen käyttänyt 19 vuotiaasta asti, mutta 18 vuotiaana niitä ei vielä korttiin merkitty.

    • katso kortista

      Oletko varma että korttisi on ABCE? Minulla se ainakin on ABEC.

    • ABECD

    • Rekka Kallu

      Mottipäisiä juttuja taas kerran.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      75
      1758
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1708
    3. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      337
      1467
    4. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      168
      1419
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      67
      1290
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      108
      1269
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      62
      1117
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      60
      1099
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      98
      1050
    10. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      57
      990
    Aihe