Kateus poikkeaa kaikista muista kuolemansynneistä merkittävästi. Se on ainoa, josta ei voi nauttia. Hekuman ja ylensyönnin mukanaan tuomat ilot ovat tuttuja kaikille, ja jopa vihasta voi saada tyydytystä. Kateus on pelkkää katkeraa happamuutta ja pahaa tahtoa. Tai kuten sanakirja sen sanoo, toisten paremmuuden menestyksen tai muun sellaisen aiheuttamaa harminsekaista epäsuopeuden tunnetta.
Kateus, kuten muutkin kuolemansynnit, on mielentila. Se ei vaadi uhriltaan mitään. Se on epämiellyttäviin ajatuksiin käärittyä epämiellyttävää oloa, joka ilmenee inhona, panetteluna ja muiden vastoinkäymisistä iloitsemisena. Kateellinen ihminen ahdistuu muiden menestyksestä ja vaipuu itsesääliin. Kateellinen kadehtii, vaikkei toisen onni olekaan itseltä pois.
Dante jakoi kuolemansynnit kolmeen luokkaan sen mukaan, johtuivatko ne riittämättömästä rakkaudesta, kieroutuneesta rakkaudesta vai liiallisesta rakkaudesta maallisiin asioihin. Kateus on kieroutunutta. Kateellinen ihminen rakastaa sitä, mitä muilla on, sen sijaan, että rakastaisi sitä, mikä on oikeasti hyvää, kaunista ja totta. Danten helvetissä kateelliset olivat kauimpana paratiisista. He katuivat syntiään, mutta heidän silmänsä oli ommeltu kiinni.
Kateus, maatalousvihan perimmäinen syy..
12
94
Vastaukset
- Sopii hyvin
Jo Vainin jorinoihin..
- -
-
- -
-
- -
-
- -
-
- -
-
- näinollentiedoksi
Palstalla on joku parantumaton
- niseon
Demarien kateellisuus vie kalat järvestä!
- peltoveikko
Näin, kun ruoho on vihreämpää... Muistan 80- luvulla, kun muutin vaimoni kotitilalle Etelä-Suomeen ja jouduin asioimaan jonkin kerran paikallisessa postikonttorissa. Postirouva valitteli kurjuutta, kun ei tahdo rahat riittää, mutta jos olisi maatila, niin sitten elämä lutviutuisi. Kotona puhelin sitten, miten jollakin voi olla elämä kurjaa ja kerroin vaimolleni postirouvasta. Vaimoni vastasi, että postirouvan mies on kuorma-autoilija ja kunnan suurimpien tulojen saaja ja ettei heillä se elämä varmaankaan suurta kituuttamista ole. No myöhemmin sitten hankkivat maatilan, mutta jostakin syystä luopuivat siitä alle 10 vuotta sitä viljeltyään - oli kuulemma niin huonot maat, naapurit saivat parempia satoja.
- DemarienOutoMatikka
Todellisuus kun lyö naamaan karisee utopia elämän helppoudesta, silloinkin vika on muualla kuin omassa saamattomuudessa
- kateellinentukihaukka
DemarienOutoMatikka kirjoitti:
Todellisuus kun lyö naamaan karisee utopia elämän helppoudesta, silloinkin vika on muualla kuin omassa saamattomuudessa
Viljelijöiden mielestä valtio on alentanut heidän tuotteenhintojaan ja on syypää siihen, että viljelijöille maksetaan huonosti...sen sijaan viljelijöiden itsensä johtamat meijerit ovat tehneet kaikkensa tuottajahintojen eteen.
Viljelijöissä ei siis ole vikaa vaan vika on muissa esim. kaupassa.
Kun viljelijät vaativat tukia lisää niin eikö näytäkkin nyt siltä että viljelijä on niin perkeleen kateellinen kun oikein tarvitsee tukia kerjätä ja vaatia kun muutkin saavat !!!! - gellog
kateellinentukihaukka kirjoitti:
Viljelijöiden mielestä valtio on alentanut heidän tuotteenhintojaan ja on syypää siihen, että viljelijöille maksetaan huonosti...sen sijaan viljelijöiden itsensä johtamat meijerit ovat tehneet kaikkensa tuottajahintojen eteen.
Viljelijöissä ei siis ole vikaa vaan vika on muissa esim. kaupassa.
Kun viljelijät vaativat tukia lisää niin eikö näytäkkin nyt siltä että viljelijä on niin perkeleen kateellinen kun oikein tarvitsee tukia kerjätä ja vaatia kun muutkin saavat !!!!Ei. Ei näytä yhtään siltä!
Oliko muita kysymyksiä?
Miltä muuten tuntuu olla altavastaajana?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341967Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29959- 69866
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?260740Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65726- 10709
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132680- 79665
- 26659
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.205652