Tuhka

Ongelma?

Mihinkä kannattais tuhka laittaa? Onko tuhkalla hyötykäyttöä? Tuhkaa tulee saunasta ja pelletinpoltosta.

5

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päkätin

      tuhkaa voi käyttää kalkin sijasta kasveille, niin koriste-kuin hyötykasveillekin, tosin kohtuullisessa määrin.

      • Torajyvä

        Urbaanihokema, yksinkertaiset uskokoot.


    • Levoton tuhkimo

      Kaadoin puuntuhkaa marjapensaiden juurelle keväällä ja alkukesällä, silleen hillityn määrän. Luin sen jostain. Ainakin karviainen vaikuttaa käsittelystä ilahtuneen, koska siinä on nyt paljon raakileita.

      Ainakin teoriassa puuntuhkan fosfori auttaa kasveja kukkien ja marjojen tekemisessä, ja kun Suomessa maa on usein hapanta, niin tuhka nosta PH-arvoa.

    • Kasveille avuksi

      Ennenvanhaan kaskiviljely perustui tuhkan lannoittavaan vaikutukseen.
      Aikaisempaa kasvustoa/puuainesta poltettaessa tuhkaan jää hyödyllisiä aineita, joita seuraava kylvös sitten voi käyttää hyväkseen. Kalkkia ja muita mineraaleja luulisin.
      Metsämiehet ovat levittäneet tuhkaa ja katsovat että hyöty vastaa vaivoja ja kustannuksia.

    • puupäänä

      tuhkamunista oon kuullut, pitäiskö sitten sirotella siittimelle, en tiedä.. maanparannukseen sopii, miedompaa kuin kalkki, mutta tupalannos auttaa asiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      162
      2567
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      160
      2363
    3. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      55
      1993
    4. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1967
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      0
      1670
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1394
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      192
      1272
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      1051
    9. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      207
      1012
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      334
      961
    Aihe