Steve Ballmer pitää Linuxia kovana kilpailijana

Linux kommunismia

http://sektori.com/uutinen/microsoftin-ballmer:-linuxin-luonne/1566/

Steve Ballmer on myöntänyt Linuxin olevan Microsoftille kova kilpailija. Ballmer myös myöntää, että ihmiset rakastavat Linuxia sen ilmaisen, kommunistisen luonteen takia.

Ihme kyllä, jopa Ballmerille siis on mennyt jakeluun, että ilmainen on se hinta jota väki rakastaa. Siksihän yhä useampi siirtyy Linuxiin, saa ohjelmistot ilmaiseksi maksamatta lisenssimaksuja.

Ja kommunismin suhteen Ballmer on oikeassa. Linux on sosialistinen tuote, koska GPL-lisenssi tarkoittaa sitä, että lähdekoodi on jaettava ilmaiseksi tuotteen mukana, samalla kun muokkaamisoikeus siirtyy loppukäyttäjälle. Tekijänoikeutta ei ole käytännössä kellään Linux-maailmassa, vaan se on yhteistä omaisuutta.
Linux pyörii yhteisön sisäisen sosialismin voimalla. Yhteisö tuottaa, yhteisö käyttää yhteisönä omaa tuotettaan ja ihan ilmaiseksi.

Eikä kommunismissa ole mitään pahaa. Siinä oli vikaa miten se yritettiin Neuvostoliiton aikana toteuttaa ja miten sitä yhä toteutetaan Pohjois-Koreassakin. Kommunismin ei tarvitse tarkoittaa diktatuuria eikä ihmisoikeuksien rikkomista. Linux on tämän päivän inhimillistä, avointa kommunismia, joka ei riko kenenkään ihmisoikeuksia vaan antaa ihmisille takaisin keskeiset ihmisoikeudet sekä vapauden.

8

84

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näköjään voi

      iso pomokin jossakin asiassa erehtyä, eihän linkkura mikään kilpailija varsinaisesti ole, se vaan on köyhällistölle se sellainen viimeinen oljenkorsi ..

      • adgsdfg asrd faer fv

        Niin, köyhällistöhän noita palvelimia pitää yllä ja köyhällistö tekee myös kaikki Hollywood-elokuvat.


    • 1

      12-v vanha uutinen. Voimme sis todeta kuinka kova kilpailija Linux oli.

      • Tuntuu purevan

        >...vanha uutinen.

        Tämän palstan mikkismerkonomikommunistille edelleen kova sana! ;)


    • gfgfduffugfddugfdjhd

      "Siksihän yhä useampi siirtyy Linuxiin"

      Työpöytäkäytössä tilanne on kyllä päinvastainen...

    • linux kasvaa

      Eikä ole. Ubuntu tulee ottamaan muutamassa vuodessa 200 miljoonaa käyttäjää pois Windowsilta. Ubuntu-läppärien myynti on jo alkanut. Tabletit ja älypuhelimet Ubuntulla tekevät nekin tuloaan. Android määrää täysin älypuhelinmarkkinoita, sekin on Linux.

      Linuxin kuoleminen tapahtuu vain Windows-käyttäjien unelmissa. Ei tule koskaan tapahtumaan oikeasti, koska Linux leviää ja laajenee koko ajan kaikkialla maailmassa. Yritykset, kunnat, valtiot ja sotilasvoimat siirtyvät yhä kiihtyvään tahtiin Linuxiin, myös työpöydillä. Kaupallisen softan elintila käy koko ajan ahtaammaksi kuin ilmainen ottaa paikkansa maailmassa.

      • kasvaa kasvaa

        linkkura tai ainakin se sen ähkypallo kerneli kasvaa niin että jo sitä linuskin päivittelee että mitä tästä enää tulee kun ei kerneli enää mihinkää meinaa mahtua ollenkana ..


    • bvbvbvbvb

      "Ubuntu-läppärien myynti on jo alkanut."

      Nuo on vaan oikeiden läppärien korvikkeita joihinkin lantamajoihin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4640
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      177
      3646
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      67
      2083
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1084
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe