http://www.youtube.com/watch?v=zGCQl90zxoI
On se vaan komea biisi tämä "Suuri ja mahtava" myös uusilla sanoilla. Ikävä on sitä aikaa kun maailmassa oli vielä joku järki ja kuri, eivätkä terroristit hyppineet länsimaiden nenille, kun heidät piti kurissa ydinaseen pelote, joka oli myös uskottavalla tasolla.
Neuvostoliitto oli todellinen valtio, joka piti pelkällä olemassaolollaan maailman jossakin järkevässä järjestyksessä. Suomellakin oli vakaata kasvun aikaa, kun rajan takana oli tuttu ja turvallinen Neuvostoliitto. Saimme uskottavan suurvaltapelotteen, joka loi vastapainon USA:n kapitalistiselle imperalismille.
Neuvostoliitto on tänään poissa, mutta sen perintönä Linux elää yhä tänään. Kokonaan Neuvosto-Venäjän idea ei siis ole kuollut. Linux toteuttaa sen mitä Lenin oikeasti tarkoitti sosialismilla. Lenin Neuvostoliitto ei ollut sitä terroria ja murhaamista mihin Stalin sitten sortui. Lenin tarkoitti valtiota, jossa työväen luokka on vapaa. Ihmiset tekevät Lenin Neuvostoliitossa töitä yhteisen hyvän eteen rakentaen kaikille oikeudenmukaisempaa, vahvaa valtiota, jossa ihmisen on hyvä olla. Lenin on Linuxin idean historiallinen pohja yhdessä Karl Marxin kanssa. Marx määritteli sen mitä kommunismi tarkoittaa.
Olisi se hienoa, jos jonain päivänä Moskovan yllä liehuisi jälleen Neuvostoliiton lippu. Maailmaan palaisi parempi, vakaampi aikakausi ilman islamistista terrorismia ja sotia. Olisi taas joku järki ja kuri tässä maailmassa ihmisille. Vain ydinpommin uskottava uhka pitää maailman järjestyksessä ja yllä sitä rauhan tilaa joka vaaditaan vakaaseen kehitykseen ja kasvuun. USA ei kykene sitä rauhaa tarjoamaan, mutta Neuvostoliitto pystyy.
onse vaan hieno kappale tämä soviet antheme
4
77
Vastaukset
- keittomiäs
Sitä on taidettu maistella taikajuomaa?
- Ehkäpä muuten vaan
>Sitä on taidettu...
Kyllä winu_faneilla on tapana lasketella sekavia ihan selvinpäin.
- hieno on kappale
mutta lisää säkeistöjä siihen kyllä kaivattaisiin, nythän on niin että ylivertaisen järjestelmän kunniaksi luodussa sinfoniassa ei linkkuraa lainkaan mainita ja se puute kyllä aika paha on näin sivusta katsojankin näkökulmasta katsottuna ..
- Windows toimii hyvin
Jahans. Sitä "maailman parantamista" on yritetty jo 6000 vuotta - huonolla menestyksellä!
Tällä kertaa joku yrittää sitä linux-käyttöjärjestelmällä - yhtä huonolla menestyksellä!
Luovuttakaa jo rypistelijät!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse814620Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.632062Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1281125
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891