Tässä ykxxx

Omituinentyyppi.

asia. Minusta kaikilta migreeni ja päänsärkypotilailta pitäisi tehdä niskan magneettikuvaus. Onko teiltä kuvattu niska, nimenomaan magneettikuvauksella? Sitten tulisi vähän kysellä vaikka vanhemmilta, oletteko joskus ihan lapsena loukanneet niskanne ja teitä ei ole heti loukkaantumisen jälkeen tutkittu? Lapset putoilevat, kaatuvat jne. Monesti vanhemmat ovat huomanneet lapsensa pudoneen melkein niska edellä ja lapsen lääkärilläkäynti tuolloin on jäänyt väliin.

Niskanikamien välilevyjen siirtyminen aiheuttaa pään alueen hermojen sekä verisuonten puristumista. Ottaen huomioon niin kasvohermo kulkee juuri samaisista paikoista, joissa kova migreeniräsyksi nimitetty kipu silmien alueella ja muualla tuntuu. Ja esimerkiksi kolmoishermo kasvojen alueella tuottaa eritt. kovaa kipua juuri niillä alueilla, jonka migreenipotilaat mainitsevat särkypaikoiksi.

Ovatko neurologinne huomioineet asian???? Mikäli ei, voitte pyytää magneettikuvauksen ja se on tehtävä, mikäli potilas niin haluaa.

1

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yks vaan

      Juu on tehty rinta-kaularangan sekä pään magneetti aiemmin ja migreenin puhjettua pään magneetti pikana vielä uudestaan. Ei siellä mitään ollut. Migreeni on aivojen neurologinen sairaus. Ei nyt sotketa migreenia niskavaivoihin. Muunlaisessa päänsäryssä kuin migreenissä tosin syy voi joskus löytyä niskasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      214
      1809
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      148
      1539
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      78
      1418
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      9
      1301
    5. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      57
      1246
    6. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1125
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1039
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      1000
    9. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      62
      987
    10. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      890
    Aihe