moro. olen lähtemässä 9.7 kroatiaan ja bosniaan.
olen ekaksi muutaman päivän bosniassa ja sieltä sitten suuntaan splitin/trogirin suunnalle.
toi heinäkuu on aika paha turisti ajankohta, enkä ole mitään majoitusta vielä splitin suunnalta varannut(koska en tiedä minne vielä aijon suunnata).
Joten kyselisin täältä ihmisiltä, että onko tuolloin paljon majoituspaikkoja jäljellä ja kannataisikö varata joku majapaikka täältä suomesta etukäteen. vai sitten etsiä sieltä paikanpäältä majapaikka, kun sinne splittii tai trogiriin saavun.
Rennosti vaan reppu selässä eteenpäin! kiitos vastauksistanne.
menossa kroatiaan.
3
339
Vastaukset
Suosittelen majoittumista Trogiriin.
Siellä paremmin tilaa ja kaupunkin itsessään kompatki ja intiimimpi kuin Split.
Tien varsilla on hyvinkin halpoja yksityisten "pensionaatteja" bed&breakfast meiningillä.
Itse olen yöpynyt aina tarvittaessa Villa Jidrossa / Trogir. Pieni, mukava hotelli ihan ok paikalla 5 min vanhasta kaupungista - siis muurien ulkopuolella.- kesällä kroatiaan
Joo. oon tässä ajatellunkkin linnotautua jonnekkin trogirin suunnalle ciovon saarikin käy hyvin kun siellä on okrug gronji, missä tulen päivän pari viettämään rannalla löhöillessä. ja sieltäkin on lyhyt matka trogiriin.
Osaatko sanoa et mistä sieltä lähtee busseja krkan kanssallispuistoon? se meinaan kiinnostaisi kanssa.En oikein osaa noita bussireittejä kun itse saavun kohteisiin veneellä :) Katohan netistä Krkan omilta sivustoilta - sen tiedän että sinne pääsee kohtuu hyvin - ja poiskin :) On kyllä ehdottomasti käymisen arvoinen paikka. Muista lähteä niin ajoissa liikkeelle kuin mahdollista, että ehtiset puiston kierrokselle ennen pahinta ruuhkaa. Kierroksen puolivälin paikkeilla on vanha myllyn kupeessa hyvä taukopaikka josta aika edullisesti välipalaa ja virvokkeita - toki tuhdimpaakin evästä. Eli älä jää syömään - jos hiukoo, niihin ekoihin paikkoihin jotka hetimiten sisääntulon jälkeen. Ja kierroksen lopuksi tietty uimaan putouksille! Ranta ei ole hääppöinen (kivinen) mutta kun veteen pääsee niin on kivaa!
Ennen paluumatkaa kannattaa kipittää itse Skradinin kylä läpi. Rantakadun varrressa monta kelpo safkapaikkaa, venesataman edustalla.
-J
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3113108Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4623072- 712110
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401600Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-1911464- 1051223
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751202Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121107K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81075Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1631021