RANTALOMALLE BALTIAAAN

BEACH TRAVEL

Rantalomalle Latviaan, Liettuaan tai Viroon

Baltia ei välttämättä ole ensimmäinen paikka, jonne voisi ajatella matkustavansa rantalomalle, mutta itse asiassa sieltä löytyy kilometrikaupalla upeita hiekkarantoja. Latviaan, Liettuaan ja Viroon pääsee myös edullisesti lennoilla useilta maakuntakentiltä.

Hotels.com esittelee joukon hurmaavia rantakohteita kolmessa Baltian maassa. Paikat sopivat täydellisesti niille, jotka haluavat nauttia upeista hiekkarannoista tuhlaamatta koko lomabudjettia kallisiin lentoihin.

Rantalomalle Liettuaan

Maan pohjoisosassa Latvian rajan tuntumassa sijaitsee rantakohde Palanga, joka tunnetaan dyyneistään ja hiekkarannastaan, joka levittäytyy kilometrien mittaisena kaupungin keskustan molemmin puolin. Mitä kauemmaksi keskustasta rantaa talsii, sitä helpommin löytää omaa rauhaa. Pääosin kesäturismista elävään kaupunkiin pääsee Suomesta esimerkiksi lentämällä Riian kautta. Majoittua voi esimerkiksi Palangan rannan tuntumassa sijaitsevassa Smilciu Villa -hotellissa. Hinnat alkaen 78 euroa per yö.

Kuurinkynnäs on noin 100 kilometrin pituinen kapea niemimaa, jonka pohjoisosa kuuluu Liettualle ja eteläosa Venäjän Kaliningradin alueeseen. Hiekkadyyneistään tunnetun niemimaan Länsipuolella on Itämeri, ja itäpuolelle jää matala laguunimainen Kuurinhaffin vesialue, jossa vesi on lähes makeaa. Niemimaalla sijaitsee Kuurinkynnään kansallispuisto, joka hyväksyttiin Unescon maailmanperintöluetteloon vuonna 2000. Aivan Liettuan ja Kaliningradin rajan tuntumassa sijaitseva Hotel Prie Mariu -hotelli tarjoaa varmasti oivan mahdollisuuden rauhalliseen rantalomailuun. Hinnat alkavat 47 eurosta per yö.

Viron upeat hiekkarannat

Haapsalun kaupungin edustalta löytyy matalia ja pitkiä hiekkarantoja, jotka ovat erityisesti perheiden suosiossa. Kaupunki on parhaiten tunnettu merenpohjan mudasta, jolla sanotaan olevan parantavia vaikutuksia. Kaupungista löytyykin hemmotteluhotelli, jossa on kattava valikoima kylpylähoitoja saatavilla. Fra Mare Thalasso Spa -hotellin hoitovalikoimasta löytyy muun muassa Kleopatran maitokylpy, aromimutahoito ja Aphroditen kylpy. Huoneiden hinnat hotellissa alkavat 67 eurosta yöltä.

Seitsemän kilometrin mittaiset hiekkarannat, elegantit ravintolat ja lukuisat konsertit ja muut tapahtumat tekevät Pärnusta Viron kesäpääkaupungin. Pärnu tunnetaan paitsi valkoisesta hiekasta ja monipuolisista kylpylöistään, myös esimerkiksi vain naisille tarkoitetusta nudistirannastaan. Pärnun kauniissa kaupungissa on paljon vanhoja rakennuksia – esimerkiksi art nouveau -henkinen hotelli Ammende Villa, joka sijaitsee idyllisessä puutarhassa lähellä rantaa. Huoneen hinta alkaen 179 euroa per yö.

Latbvian Jurmalan upeat rannat

Noin 25 kilometrin päässä pääkaupunki Riiasta sijaitsee vanha kalastajakaupunki Jurmala. Täällä rantaa riittää peräti 32 kilometrin verran erilaisiin tarpeisiin: matkan varrelta löytyy perheille sopivia matalia ja rauhallisia rantoja sekä vesiurheilusta tai purjehduksesta kiinnostuneille välinevuokrausta. Myös hiljaisuudesta haaveileva löytää oman paikkansa rannan rauhallisemmilta ja vähemmän kansoitetuilta alueilta. Aivan rannan ja Jurmalan pääkadun läheisyydessä sijaitseva Eiropa Hotel tarjoaa keskeisen majoitusvaihtoehdon, jossa huoneen saa alkaen 66 euroa per yö.

Kalastajien perustama Liepaja on nykyisin Latvian kolmanneksi suurin kaupunki. Rantojen hieno valkoinen hiekka ja rantaa ympäröivä metsä tarjoavat mahdollisuuden lumoaville kävelyretkille. Jurnieka Ligzda Ligzda sijaitsee rannan tuntumassa. Hotellin nimi tarkoittaa ”merimiehen kotia”, ja sisustus onkin varsin merenkulkuhenkinen. Yöksi pääsee alkaen 55 euroa per huone.

Hyvät lentoyhteydet Baltiaan Suomesta

Baltiaan on hyvät lentoyhteydet myös Suomen maakuntakentiltä. Estonian Air lentää Tallinnaan Helsingin ohella Jyväskylästä, Joensuusta ja Kajaanista. Air Baltic lentää puolestaan Riikaan Helsingin ohella Oulusta, Vaasasta, Turusta, Tampereelta ja Lappeenrannasta. Tallinnasta ja Riiasta on molemmilla yhtiöillä jatkolentoja muualle Baltiaan. Helsingistä lentää myös Finnair Tallinnaan ja Riikaan.

4

651

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • WEATHER PLANET
      • BEACHBOYS

      • flowering

        International Baltic Flower Carpet Festival and Ventspils City Festival

        Ventspils International Flower Carpet Festival, which is now organized for the 12th time in a row, is an integral part of Ventspils City Festival. Not only Latvian florists and flower lovers but also participants from other countries take part in the process of making flower carpets.
        Date:
        03.08 - 05.08.2012


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      66
      2258
    2. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1863
    3. Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...

      Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.
      Maailman menoa
      171
      1510
    4. Viulu vaiennut

      Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣
      Suomussalmi
      23
      1497
    5. Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.

      Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      85
      1224
    6. Nainen, sellaista tässä ajattelin

      Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost
      Ikävä
      178
      1157
    7. Kyllä tekee kipeää

      Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬
      Ikävä
      22
      1104
    8. Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.

      Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä
      Maailman menoa
      105
      1074
    9. En mä tiedä mitä tapahtuu

      siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.
      Ikävä
      9
      932
    10. Luotatko kaivattuusi?

      Jos et, mistä kiikastaa?
      Ikävä
      77
      929
    Aihe