oma asunto

varic

kumpi parempi ratkaisu asumisoikeus/ osaomistus "mitä eroa keskenään"

5

60

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoono muisti

      Osaomistus on parempi olettaen että sellaisia vielä joku rakennuttaa ja ehdot ovat järkevät. Näin ei välttämättä ole jos rakentaminen on täysin markkinaehtoista (kallista ja rakennusfirmoille hyvät voitot). Koukkuna voi olla se että asunto on joskus pakko lunastaa tai vaihtoehtoisesti lunastuttaa yhtiöllä. Jos et pysty tai jostain syystä lunastamaan asuntoasi, on lähtö edessä. Joku voi tietää paremmin, en ole ikiaikoihin kuullut rakennettavan tällaisia asuntoja.

      Asumisoikeusasunnon omistaa kokonaan yhtiö, sinulla ei ole omistusosuutta yhtiöstä tai asunnostasi. Et voi koskaan lunastaa asuntoa omaksi etkä voi olla päättämässä taloyhtiön asioista. Sinulla on kuitenkin asumisoikeus niin pitkään kun talosi pysyy asumisoikeuskäytössä.

      • kiitokset

        hyvistä vastauksista


      • järkevintä

        hankkia siis ASMISOIKEUS ASUNTO?


    • ljjjk pöj köplj öjkö

      Tiedä eroista.

      Mutta siinä ovat samanlaisia, että omistat pirun kalliin paperin, että saat asua jossain. Halvemmalla saa tavallisen osakepaperin, jolla omistat edes täyden hallintaoikeuden asuntoosi. Se on käypää rahaa tulevaisuudessakin. Nuot ihme viritykset tuli muotiin laman aikaan, kun rakennusliikkeillä meni kehnosti ja pakko oli vaan päästä rakentamaan. Jossain vaiheessa nuo oletettavasti muuttuvat vain vuokra-asunnoiksi kun suosio laskee ja ihmiset tajuavat asumisen hinnan olevan korkeampi kuin omistusasunnoissa.

    • hoono muisti

      Asumisoikeusasuntoja rakennetaan edelleen ja ne ovat monelle vähävaraiselle tai pienituloiselle ainut mahdollisuus edes jollain tapaa päästä valitsemaan oman asuntonsa ja asuinpaikkansa ilman että on vuokranantajien mielivallan armoilla. Asujalle tuo osaomistus olisi parempi ratkaisu mutta valtaapitävät eivät halua että köyhät saisivat omia asuntoja eivätkä pönkittäisi isoja rakennuttajia kuten VVO jne. Osaomistusta ei myöskään haluta tukea eli sossu maksaa kyllä sijoitusasuntojen vuokran sekä lyhentävät näin rakennuttajien lainoja. Sen sijaan yksittäisen köyhän lyhennyksiä ei haluta maksaa. Sosiaalituilla tuetaan siis suurpääomaa mutta ei pientä ihmistä jotta hän pääsisi jaloilleen. Oikeistolaisten eli kokoomuksen, vihreiden, demarien ja kepulaisten ym. tukemaa politiikkkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe