Minä olen aina pidän kevätesikosta ja ruiskaunokista, jota ei tosin enää luonnosta juuri löydä.
Mikä on lempikukkanne?
69
210
Vastaukset
- poiuytre
Sori kirjoitusvihe. Olen aina pitänyt, piti olla.
Pullero.
Tosin niitä ei vielä ole löytynyt, se on Kulleron ja Pionin risteytymä.
Noh..oli kyllä miehelle liian paha kysymys. :)
H.- PulleroJessy
On se löytynyt.
Hänen nimensä on Jessica Simpson. ;)
- Hirveen ihana
Pioni, tottakai.
- Anceli
Orvokki, vaatimaton ja kaunis.
- .
Päivänkalakkare.
- luonnon kauneus
näin juhannuksena, pidän lupiinista ovat kauniita...eri sävyjäkin..
- sinisilmäorvokki
Kukkaniittyjä on enää vähän, ennen löytyi kaikenlaisia ihania luonnonkukkia vaikka juhannuksen iloksi kotiin. Puna-apila, ruiskukka, päivänkakkara, leinikki ja mitä kaikkea muuta...
- kaikki saa kukkia..
Tuoksu vanamon ja
varjot veen,
niistä sydämeni laulut teen...
Ei ulpukassakaan mitään vikaa oo.
- 1943
Niitä on monia. Nurmitädykkeessä on kaunein väri. Valkolehdokki on ylväs. Keltasauramo on muodoltaan kaunis.
- kesäyön vieno tuoksu
Pidän kovasti omenankukista - varsinkin kun osa kukista on vielä vaaleanpunervassa nupussaan.
Kielokin on on ihana ja kaikki eriväriset orvokit.
Sireenikin - valkoinen ja lila ovat upeita.
Ja lopuksi vielä forget-me-not eli lemmikit.
Kun vielä lopuksi lisätään villi metsäruusu. - virva-tuulia***
Niitä on niin monta ettei osaa laittaa paremmuusjärjestykseen.
Lumien sulamisen jälkeen kukkii perennapenkkini sinisenä kevättähdistä, scilloista, krookuksista helmililjoista.
Gldiolukset, asterit, akilleijat, ruusut, ainakin.
Nyt keräsin juhannuskukiksi päivänkakkaroita, puna-apilaa, kissankelloja vanhaan maitokannuun ja toiseen suopursuja ja pihlajoita.
Lumpeet ei vielä kuki, mutta kaunein näky oli kaukaa siintävä metsälampi jossa oli erittäin runsaasti valkoisia lumpeenkukkia. Sopivasti pilvinen päivä korosti niitten kauneutta. - koti-kiusattu
Keltainen ruusu ja alppiruusut jotka just palkitsee hoitajansa.
- 6+19
Juhannusruusu. Muistan sen lapsuudenkodistani. Siellä oli puutarhassa niitä kaksi isoa pensasta. Kaunis, valkoinen ja siro kukka.
- yohuuhkaja
Jaa, oikeastaan pidän kaikista kukista, ei niistä suosikkia osaa antaa. Lapsuusajat asuimme rehevillä mailla missä oli paljon valkolehdokkeja, läheisen puron varressa etelässä harvinaisia kulleroita, keväisessä lehdonlaidassa keltavuokkoja ja puronvarsiniityllä kiurunkannuksia.
Lounaissaaristossa on jokapaikan suosikkina keväisin keto-orvokki ja tällä hetkellä tuo puna-ailakki, ja parhailla paikoilla löytää verikurjenpolveakin. Kuusamossa tulee tilaisuuden aina sattuessa bongattua niin tikankontit kuin neidonkengätkin ja tietysti lapinvuokot jos ei ole pohjoisemmas matka.
Soilta löytää joskus punakämmekkää, reheviltä vesiltä yleisemminkin kurjenmiekkoja ja lumpeita...
Mutta kuten jotkut netistä kuviani katsoneet tietävät, seuraan paljon kukkia siinä kuin muutakin luontoa. - myöskin muut
Kissankello ja päivänkakkara.
Niissa Suomalaisuuden tunne,paljonhan on muitakin kuten lupiini.
Parvekekukista ehdoton ykkönen keijunmekko. - demeter
Minun lempikukkani taitaa olla se, mikä parhaillaan kukkii. Sireenit ovat ehtoopuolella, mutta alppiruusu on upeana. Ja eilen kylässä käydessä juhannusruusu kukki valtoimenaan.
"demeter"
Kehittele, tai joku muu puutarhuri, minulle tuo Pullero,
kukaan ei ole vielä sitä kehittänyt, on vain unelmissani.
H.- demeter
hunksz kirjoitti:
"demeter"
Kehittele, tai joku muu puutarhuri, minulle tuo Pullero,
kukaan ei ole vielä sitä kehittänyt, on vain unelmissani.
H.Luin kyllä pullerosta tuolla aikaisemmin (hunksi). Eikö tullut kehuja uudissanasta ?
Kehutaan nyt sitten, juhlan kunniaksi. nerokkaasti kehitetty sana ja viittaus unelmiin on vähinätinkin omintakeinen, hyvä sinä..)) demeter kirjoitti:
Luin kyllä pullerosta tuolla aikaisemmin (hunksi). Eikö tullut kehuja uudissanasta ?
Kehutaan nyt sitten, juhlan kunniaksi. nerokkaasti kehitetty sana ja viittaus unelmiin on vähinätinkin omintakeinen, hyvä sinä..))"demeter"
En minä ihan kehuja hakenut, naurua vain.
Mainitsinkin että aloitus ei ollut ihan Tosi-miehen makuun. :)
Toivottavasti saat hyvät naurut tämän jälkeen, aina kun näet pörriäisen kukassa.
Ja kiva että muistit minua.
Tulitko Juhannuksena pölyttäneeksi?
H.- demeter
hunksz kirjoitti:
"demeter"
En minä ihan kehuja hakenut, naurua vain.
Mainitsinkin että aloitus ei ollut ihan Tosi-miehen makuun. :)
Toivottavasti saat hyvät naurut tämän jälkeen, aina kun näet pörriäisen kukassa.
Ja kiva että muistit minua.
Tulitko Juhannuksena pölyttäneeksi?
H.No, myönnetään nyt (hunksi), että Pullero nauratti aika tavalla..))
Juhannus alkoi pölytyksellä - kaikki matot pihalle. Sitähän sinä tarkoitit, raporttia siivouksesta ? Itselläsikin taisi mennä hyvin juhannus, kulkiko polkusi Tokoin rannoilla vai Malmin hautausmaalla ? Molempi parempi... demeter kirjoitti:
No, myönnetään nyt (hunksi), että Pullero nauratti aika tavalla..))
Juhannus alkoi pölytyksellä - kaikki matot pihalle. Sitähän sinä tarkoitit, raporttia siivouksesta ? Itselläsikin taisi mennä hyvin juhannus, kulkiko polkusi Tokoin rannoilla vai Malmin hautausmaalla ? Molempi parempi..."demeter"
Minä kävelen vain lähikauppaan, joukkoliikenteen hienhajuun menen vain vastenmielisesti ja autollani
on ajokielto, koska se ei saanut katsastuksessa tarpeeksi pisteitä teknisestä suorituksesta.
Taiteellisellekin vaikutelmalle siellä nauroivat, vaan antoivat riittävät pisteet.
Ei ihan ollut Kiira Korpi hän.
Ovelleni ei koputtanut kukaan ovisilmästä tunnistettava, muuten täällä on paljon innokkaita.
Vaikka minulla ei ole paljon ryöstettävää eikä ketään huijattavaa.
Kivasti peittelit törkeytesi matonkuteisiin.
Ujous on naiselle aina hyväksi, teeskenneltynäkin. :)
Menehän nyt uimaan, Saat pestyä pölyt pois, Pelastuslaitokset ovat nyt erittäin valppaina :)
H.
- mamma-vaa
Keltane ruusu.Luannon kukist valkovuakko ja kialo.
- koti-kiusattu
Ompas sul hyvä maku kukkaste suhte
- mamma-vaa
koti-kiusattu kirjoitti:
Ompas sul hyvä maku kukkaste suhte
Nii onki ja,ja,ja......
Mul oli kerra "suuret juhlat",mää sain 151 ruusuu,niist YKS OLI KELTANE :)
Sem mää sainki yhrelt ihanalt miähelt....
- saimaantaka
Pari täällä jo mainitsi lehdokin, siis valkolehdokin, minkä minäkin ketjun avatessani ajattelin tänne riipustaa. Ovat meiltä päin kovasti vähentyneet metsistöjen muuttaessa muotoaan. Joskus tuoksun tuntee, mutta löydä et.
Lehdokkihan on nykyisin rauhoitettu, eikä niitä maljakkoon enää raaskisikaan niinkuin ennen lapsena.
Uljas keltainen kurjenmiekka kukkii rannassa, ja lumpeita odotellaan myöhemmin kesällä. Ulpukoista en suuremmin perusta.
Meillä on muuten vasiten jätetty melko suuri ala pihasta niittämättä. Ihan oma kukkaketo siis, tällä hetkellä valkoisenaan päivänkakkaroita ja kymmeniä muita lajeja, mm. ketoneilikoita.- kesäkimppu
Sitä harmittelen monta kertaa kun tienpientareet maaseudulla kynitään kesken kesää,just ne jossa kasvaa juuri vanhan ajan luonnonkukkia tosi paljon.
Aikoinaan Hämeen mökilläni annoin keväälläkin voikukkien rehottaa,ajelin ruohonleikkurilla polut tärkeisiin paikkoihin ja voi kuinka ihailinkaan sitä luonnonkukkasten runsautta hiekkateitten varsilla.
Oli niittämättömiä kesantoja toinen toistansa ihanimpia villejä kukkia joista kävin harventamassa silloin tällöin maljakkoonkin.
Kauniimpaa ei edes kukkakaupoista saisi.
Apilapelto ja siinä päivänkakkarat,kissankellot,kurjenpolvet,miten ihanaa! - yohuuhkaja
Muuten tuolla saaristossa näkee toisinaan keltalehdokkeja. Ovat aika lailla samannäköisiä mutta tällainen valkoiseen lajiin tottunut pettyy kyllä aina koska ne eivät tuoksu miltään....
- **
Kaktus.
- meeriamanda
Kevään ensimmäiset leskenlehdet saavat minut niille höpisemään..:)
Nurmikkoon ilmestyy yllätyksenä pieniä keto-orvokkeja, siirtelen niitä kukkapenkkiini. Upeita värejä ja niin siron kaunis kokonaisuudessaan."meeriamanda"
Ah! lutunen, mie set en ihan heti uso että ainoastaan ne saavat siut höpäjämmää.
Jotaskin muutakin täytyy olla.
Mutta valintasi on kaunis kukka, luonnonvaraisena saattaa siulle loukkaantua, ko vaihat niijen kotia.
Juhannuskurtturuususeni, mites siul meni tuo aatto?
Siul oli mekko ja kaikki?
H.- henrjii
Juhannuskukatkin on kauniita, tai tuoksuvat hyvältä, niinkuin,esim Mesiangervo
- meeriamanda
hunksz kirjoitti:
"meeriamanda"
Ah! lutunen, mie set en ihan heti uso että ainoastaan ne saavat siut höpäjämmää.
Jotaskin muutakin täytyy olla.
Mutta valintasi on kaunis kukka, luonnonvaraisena saattaa siulle loukkaantua, ko vaihat niijen kotia.
Juhannuskurtturuususeni, mites siul meni tuo aatto?
Siul oli mekko ja kaikki?
H.No justiinsa...:)) Surku nyt on mielikuvaasi ´pirstoa´ mut ei ollut mekkoa...löhöasu ja villasukat kruunasivat komeuden,,,tää oli kyllä ihanan hiljaista, vaan hikoilla ei tarvinnut.
Luonnonkukat ovat kauneutta, penkkeihin on omavalinta - ihan eriasiat.
Kotosalla, kuvatoosaa katsellessa kului juhannus. Tyytyväisin mielin...:) meeriamanda kirjoitti:
No justiinsa...:)) Surku nyt on mielikuvaasi ´pirstoa´ mut ei ollut mekkoa...löhöasu ja villasukat kruunasivat komeuden,,,tää oli kyllä ihanan hiljaista, vaan hikoilla ei tarvinnut.
Luonnonkukat ovat kauneutta, penkkeihin on omavalinta - ihan eriasiat.
Kotosalla, kuvatoosaa katsellessa kului juhannus. Tyytyväisin mielin...:)"meerini"
Soon niin kauheeta että kauneutta ei vanhemmiten voi enää kehua, komeutta vain.
Vaan minäkään en komeuttani koristanut tiukoilla vaatteilla, kalsarillain vain olin.
Vanhempia naisia tuo ylenmääräinen tiukkuus rumentaakin, jos se on tehty vaatteilla eikä vesijuoksulla.
Kyllä minä sinut kuvittelen vieläkin entisenä nuorena, sirona tyttönä, Sävellahjana tosin ehkä en.
vaikka aikasti miehekkäästi pukeuduitkin.
Ja joo, aloituksen mukainen kommenttikin pitää aina antaa:
Jossain päin maailmaa kasvattavat laatikoissa neliskulmaisia Tomaatteja.
Tomaatin kukat ovat kauniita, vaan eivät minun lempparikukkiani.
H.
- hei kun keikuskelen
Kaikki, ihan kaikki kukat ovat Ihania. Niitä tekee mieli nuuuuuuuhkia:)
Vanhin poikani suorastaan Rrrrakasti kukkien nuuhkimista, kun hän oli pieni poika. En muista kyseisen puutarhakukan nimeä, mutta siitä hän piti erityisesti ja oli huvittavan näköistä, kun hänellä oli aina nenänalunen Keltainen, kun kukan siitepöly tarrautui hänen nenänaluseensa kiinni:)
Ruusut, ne nyt tietysti voisin nimetä lempikukakseni. Jos kyseessä on leikkokukka, niin ISO ja pitkävartinen ruusu on jalo ja semmosen kimpun mielelläni ottaisin vastaan. Pienet kippanaruusukimput eivät kolahda.
Juhannusaattona istuin saunan terassilla leyhyttelemässä. Siis-siis-siis-siis siinä nautintoa kerrakseen.
Istuin siinä ja katselin edessä olevaa rantaa ja merta. Vaasan saaristo on karua, kiviä Röykkiöittäin (rakastan kiviä), kaislaa ja Tyrnimarjapensaita.
Tyrnit nojailevat kivien kupeissa, tuulessa ja tuiskussa. Käppäräoksaisina, piikikkäinä, mutta Ah niin kauniina.
Nyt niissä ei vielä ole marjoja, mutta syssymmällä kun niitä on, niin voi miten ovat Kauniita. Jaffan-värisiä pieniä marjoja rypäsköinä. Kun aurinko niitä osoittaa sormillaan, niin on kuin jokaisen oranssinkeltaisen marjan sisällä olisi Led-lappu. Hohtava tulipensas.
Niin, elikkä Tyrni kuuluu kans mun lemppari-kasveihin.
Kevään ensimmäiset kukat tai ruohon tupsut etsiytyvät näköaistiini ja olen haltioissani, koska ne ovat tulleet ilmoittamaan suuren ilon, ilon minulle Kesän tulosta. Kevättä ja Kesäähän minä rakastan yli-paljon."hei kun keikuskelen"
Hän on sit alkanut poikkeilla useamminkin?
Kaikki pojat pitävät ruusuista, jotkut niiden tuoksustakin.
Monet sit maistaessaan tunnistavat Vadelman, useimmat joutuvat totuttelemaan Tyrniin.
Elämä ei aina ole nuorelle helppoa.
Minkä kukan hän sitten asettaa ykköseksi?
Kaikenlaisista kun hän jaarittelee? :)
H.- Hei kun keikuskelen
hunksz kirjoitti:
"hei kun keikuskelen"
Hän on sit alkanut poikkeilla useamminkin?
Kaikki pojat pitävät ruusuista, jotkut niiden tuoksustakin.
Monet sit maistaessaan tunnistavat Vadelman, useimmat joutuvat totuttelemaan Tyrniin.
Elämä ei aina ole nuorelle helppoa.
Minkä kukan hän sitten asettaa ykköseksi?
Kaikenlaisista kun hän jaarittelee? :)
H.Joo, hän meinas ensteks taas kirjoittaa, että "kuhan nyh tulin poikkeemaan...", mut hän hokas sitte ittekin, että on tullut poikettua vähä useammin, ja siksi lykkäs vaan siivun rukihista.
Jaarittelua hän ei harrasta, sokerikakku tai ranskanleipä ei kuulu Tosikkojen valikoimaan, vaan Ruislimppua sen olla pitää. Tosin hänellä on pieni ongelma, jota jotkut erheellisesti mieltävät ranskikseksi, koska kovasti tekis lykätä koko Limppu framille ja sehän ei sovi. Hän yrittää ohuen siivun vuoltaa. Noh, joskus tulee Vahingossa paksuakin siivua. Hän on pahoillaan.:)
Häneen mahtuu monia kukkia, ei osaa hän ykköseksi nimetä mitään.
Jos pakotetaan, niin vanhanaikainen Harjaneilikka on siisti kukka.
Paitsi että jotta ja silleen, kyllä toi Rhododendronkin kolahtelee. Hei kun keikuskelen kirjoitti:
Joo, hän meinas ensteks taas kirjoittaa, että "kuhan nyh tulin poikkeemaan...", mut hän hokas sitte ittekin, että on tullut poikettua vähä useammin, ja siksi lykkäs vaan siivun rukihista.
Jaarittelua hän ei harrasta, sokerikakku tai ranskanleipä ei kuulu Tosikkojen valikoimaan, vaan Ruislimppua sen olla pitää. Tosin hänellä on pieni ongelma, jota jotkut erheellisesti mieltävät ranskikseksi, koska kovasti tekis lykätä koko Limppu framille ja sehän ei sovi. Hän yrittää ohuen siivun vuoltaa. Noh, joskus tulee Vahingossa paksuakin siivua. Hän on pahoillaan.:)
Häneen mahtuu monia kukkia, ei osaa hän ykköseksi nimetä mitään.
Jos pakotetaan, niin vanhanaikainen Harjaneilikka on siisti kukka.
Paitsi että jotta ja silleen, kyllä toi Rhododendronkin kolahtelee."Hei kun keikuskelen"
Näin aluksi on kiitettävä hyvästä Suomenkielenkäytöstä.
Myöhemmin saattaa tulla muutakin kehua, kunhan saan Aivoni taas järjestykseen :)
H.
- virva-tuulia***
Tulipa mieleeni eräs kaunis kukkaketo jossakin päin etelä-suomea. Siellä kukki päivänkakkaroita, sinisiä ahdekaunokkeja, puna-apiloita, peurankelloja. Valkoisia, sinisiä, punaisia, keltaisia kukkia, aivan kuin luonto olisi ne laittanut sopivaan järjestykseen ryhmittäin. Ihailin näkymää pysähtyessäni eräälle tienlaita levikkeelle. Palatessani oli niittokone kaatanut kaiken maan tasalle. Toivottavasti sama kukkaketo on siellä herännyt uudestaan tänä kesänä.
"virva-tuulia***"
Ja lempikukkasi on?
Tämä kun ei ole luonnonsuojelupalsta, eikä siihen liittyvä aloitus.
H.- virva-tuulia***
hunksz kirjoitti:
"virva-tuulia***"
Ja lempikukkasi on?
Tämä kun ei ole luonnonsuojelupalsta, eikä siihen liittyvä aloitus.
H.hunkszi
Kysehän on luonnonkukista vai?
Olenhan jo aikaisemmin maininnut että niitä on monia.
Ruusut tietenkin.
Lue eilisiltainen kirjoitukseni, saat lisätietoa. ;-) - meeriamanda
Minulla on yksi kukkapenkki vain luonnosta haalituille kukille, kaikki vaan ei muutostaan ole pitäneet. Keväällä pyörälenkilläni on muovipussukoita ja työkalu korissa, ja napsaan kun sopivasti paikalle satun.
Monikin voi pitää hassutteluna tälläistä keräilyä, vaan eipä niitä moniakaan tässäkään lähiössä ole aikoihin kasvanut. - virva-tuulia***
meeriamanda kirjoitti:
Minulla on yksi kukkapenkki vain luonnosta haalituille kukille, kaikki vaan ei muutostaan ole pitäneet. Keväällä pyörälenkilläni on muovipussukoita ja työkalu korissa, ja napsaan kun sopivasti paikalle satun.
Monikin voi pitää hassutteluna tälläistä keräilyä, vaan eipä niitä moniakaan tässäkään lähiössä ole aikoihin kasvanut.Olen minäkin siirtänyt monia luonnonkukkia "talteen" pihamaalleni jonnekin kolkkaan. Joitakin on tullut sitten taimien mukana. Kissankäpälöitä näyttäisi olevan tien laidoilla. En ole kokeillut kasvaisivatko pihoilla. Kissankellot ja päivänkakkarat ainakin ovat tykänneet siirroista,erivärisiä lemmikkejä on ilmestynyt varmaankin taimien mukana.
- 4+12=?
virva-tuulia*** kirjoitti:
Olen minäkin siirtänyt monia luonnonkukkia "talteen" pihamaalleni jonnekin kolkkaan. Joitakin on tullut sitten taimien mukana. Kissankäpälöitä näyttäisi olevan tien laidoilla. En ole kokeillut kasvaisivatko pihoilla. Kissankellot ja päivänkakkarat ainakin ovat tykänneet siirroista,erivärisiä lemmikkejä on ilmestynyt varmaankin taimien mukana.
Onko lemmikkejä muita kuin sinisiä???
kysyn huuli pyöreenä, kun ei meillä päin ole.
Eikä mulla ole koskaan ollut edes ruskeasilmäistä lemmikkiä :-))) sinisiä vaan. 4+12=? kirjoitti:
Onko lemmikkejä muita kuin sinisiä???
kysyn huuli pyöreenä, kun ei meillä päin ole.
Eikä mulla ole koskaan ollut edes ruskeasilmäistä lemmikkiä :-))) sinisiä vaan."4 12=?"
Hakusanalla: "Forget me not", löytää kielitaidotonkin kaiken värisiä Lemmikkejä.
Hakusana on hyväksi myös idiooteille.
H.- meeriamanda
virva-tuulia*** kirjoitti:
Olen minäkin siirtänyt monia luonnonkukkia "talteen" pihamaalleni jonnekin kolkkaan. Joitakin on tullut sitten taimien mukana. Kissankäpälöitä näyttäisi olevan tien laidoilla. En ole kokeillut kasvaisivatko pihoilla. Kissankellot ja päivänkakkarat ainakin ovat tykänneet siirroista,erivärisiä lemmikkejä on ilmestynyt varmaankin taimien mukana.
Kyllä kissan- ja harakankellot kotiutuivat. Löysin niistä isommanlajin...jalostuneena niistä puhutaan kurjenkelloina tjs. mut metsästä sen toin, nimeä en tiedä. Saas nähä ...kotiutuuko? metsätähtiä, kielojakin olen onnistunut juurtamaan.
Ahomansikkaa, vaan siilimamma käy ne napsaamassa ...sekin kun tässä taivaltaa. :)) Mikäpä siinä, tarpeeseensahan ottaa :) meeriamanda kirjoitti:
Kyllä kissan- ja harakankellot kotiutuivat. Löysin niistä isommanlajin...jalostuneena niistä puhutaan kurjenkelloina tjs. mut metsästä sen toin, nimeä en tiedä. Saas nähä ...kotiutuuko? metsätähtiä, kielojakin olen onnistunut juurtamaan.
Ahomansikkaa, vaan siilimamma käy ne napsaamassa ...sekin kun tässä taivaltaa. :)) Mikäpä siinä, tarpeeseensahan ottaa :)"Merri"
Kaikenlaista Hortonomia nyt ilmestyy jostain.
Vaikka aloituksen aihe ei heitä kaipaakaan.
Syö sinä penkistäs kaikki ihastuttavat kukkasesi ja tee uusi alotus:
"Miksi multa ei aukene meille"
H.- Anceli
hunksz kirjoitti:
"Merri"
Kaikenlaista Hortonomia nyt ilmestyy jostain.
Vaikka aloituksen aihe ei heitä kaipaakaan.
Syö sinä penkistäs kaikki ihastuttavat kukkasesi ja tee uusi alotus:
"Miksi multa ei aukene meille"
H.Hortonomin lempielokuvan nimi on:
Multa tuli jo! - meeriamanda
hunksz kirjoitti:
"Merri"
Kaikenlaista Hortonomia nyt ilmestyy jostain.
Vaikka aloituksen aihe ei heitä kaipaakaan.
Syö sinä penkistäs kaikki ihastuttavat kukkasesi ja tee uusi alotus:
"Miksi multa ei aukene meille"
H." Moon" sulle jo aiemmin sanonut et yksinkertaisena tykkään keskustella itseäni kiinnostavista asioista. Hoitakaa te viisaammat noita fiksuimpia aloituksia... yleensä pysyttelen niistä poissa.
Pätemisentarve on tullut minulle täyteen, sekin eli aikansa. :/
Mihinkään pakkoajateltavaan, en enää mukaan lähde. Sisso! meeriamanda kirjoitti:
" Moon" sulle jo aiemmin sanonut et yksinkertaisena tykkään keskustella itseäni kiinnostavista asioista. Hoitakaa te viisaammat noita fiksuimpia aloituksia... yleensä pysyttelen niistä poissa.
Pätemisentarve on tullut minulle täyteen, sekin eli aikansa. :/
Mihinkään pakkoajateltavaan, en enää mukaan lähde. Sisso!"ammi"
Moon kanssa sitä mieltä että noin pitää olla aina.
Mutta siloin pitää tehdä ihqu-oma aloitus, jos alkuperäisen idea ei enää kiinnosta.
Pakko ei ole koskaan.
H.- virva-tuulia***
4+12=? kirjoitti:
Onko lemmikkejä muita kuin sinisiä???
kysyn huuli pyöreenä, kun ei meillä päin ole.
Eikä mulla ole koskaan ollut edes ruskeasilmäistä lemmikkiä :-))) sinisiä vaan.Meillä ainakin kasvaa valkoisia, vaaleanpunaisia ja sinisiä lemmikkejä.
Ruusuruohokin on kaunis päivänkakkaroiden joukossa. - ^^^^
virva-tuulia*** kirjoitti:
Tästä on poistettu viesti sääntöjen vastaisena.
Googlasin kuvahaulla, niin samassa yksilössä voi olla sinisiä ja pinkkejä kukkia.
- virva-tuulia***
^^^^ kirjoitti:
Googlasin kuvahaulla, niin samassa yksilössä voi olla sinisiä ja pinkkejä kukkia.
Mistähän ne valkoiset sitten on meille ilmestyneet?
Kaikki värit kukkivat meillä tällä hetkelläkin ja lajista ei voi erehtyä. Ovat levinneet siemenistä vuosien varrella joka paikkaan. Kauniita ainakin ovat kaikkine väreineen.
Olisivatkohan puistolemmikkejä?
Näin kerran kaupassa pusseissa lemmikin siemeniä. Ne olivat sinikukkaisia ainakin pussin päällä ja kasvukorkeuskin n. 40 cm. Kukkapenkkiin kylvettäviä taisivat olla. - .,.,.,.,
hunksz kirjoitti:
"4 12=?"
Hakusanalla: "Forget me not", löytää kielitaidotonkin kaiken värisiä Lemmikkejä.
Hakusana on hyväksi myös idiooteille.
H.Livessä se on ystäväiseni ihan eri asia.
Unohdin muuten, joku oli vihertävä........sil......
eikä esiinny hakupalstoilla.
Ja onhana sitä nuoruudessa tullut
tutustuttua moniin muihinkin väreihin
mutta mitään en tunnusta hunkszzzille
ainakaan............. - yohuuhkaja
virva-tuulia*** kirjoitti:
Mistähän ne valkoiset sitten on meille ilmestyneet?
Kaikki värit kukkivat meillä tällä hetkelläkin ja lajista ei voi erehtyä. Ovat levinneet siemenistä vuosien varrella joka paikkaan. Kauniita ainakin ovat kaikkine väreineen.
Olisivatkohan puistolemmikkejä?
Näin kerran kaupassa pusseissa lemmikin siemeniä. Ne olivat sinikukkaisia ainakin pussin päällä ja kasvukorkeuskin n. 40 cm. Kukkapenkkiin kylvettäviä taisivat olla.Noooo, luonnonkukista monilla on noita valkeitakin muotoja, lemmikilläkin näköjään. Harvinaisia ovat yleensä muilla kuin jalostetuilla. Kellokukilla tulee joskus vastaan, harvemmin vaikka sinivuokolla tai horsmalla, ja joskus olen nähnyt valkokukkaisia kanerviakin.
- virva-tuulia***
yohuuhkaja kirjoitti:
Noooo, luonnonkukista monilla on noita valkeitakin muotoja, lemmikilläkin näköjään. Harvinaisia ovat yleensä muilla kuin jalostetuilla. Kellokukilla tulee joskus vastaan, harvemmin vaikka sinivuokolla tai horsmalla, ja joskus olen nähnyt valkokukkaisia kanerviakin.
Valkokukkaisia horsmia olenkin nähnyt.
- hors-ma
virva-tuulia*** kirjoitti:
Valkokukkaisia horsmia olenkin nähnyt.
Serkun mökillä on valkoisia kissankelloja. Valkoisia horsmiakin on tullut nähtyä.
- meeriamanda
yohuuhkaja kirjoitti:
Noooo, luonnonkukista monilla on noita valkeitakin muotoja, lemmikilläkin näköjään. Harvinaisia ovat yleensä muilla kuin jalostetuilla. Kellokukilla tulee joskus vastaan, harvemmin vaikka sinivuokolla tai horsmalla, ja joskus olen nähnyt valkokukkaisia kanerviakin.
En saa mieleeni leffan nimeä , yksi rotukoirista oli albiino... muistan vain kuinka lähellä oli tappolistalla. Osoittautui erittäin älykkääksi.
Muistan Lokki Joonatan´in..ja vaikean taipaleensa hyväksytyksi tulemiselleen.
Olkoon tehtyjä mut pitäisi laittaa miettimään ihan jokaisen jolla aivoissa sellainen lohko on.
Kai kasveissakin voi olla albiinoja, ehkä niillä on toinen nimike mut samapa tuo.
Jos joku sanoo nähneensä, pihallaan olevan ... on uskomatonta et joku ´tietävä´ kertoo " tietävänsä " sen valheeksi?
Luonto on ihmeellisyyksiä tarjoava, enempi sinne samoilemaan. - meeriamanda
hunksz kirjoitti:
"ammi"
Moon kanssa sitä mieltä että noin pitää olla aina.
Mutta siloin pitää tehdä ihqu-oma aloitus, jos alkuperäisen idea ei enää kiinnosta.
Pakko ei ole koskaan.
H.Kun näitä ´arvosteluja´ on ei oikein mieli aloituksia tehdä. Jollein on aina viturallaan, ja tahallisesti väärin ymmärtäminen.
Minä pysyin tässäketjussa aiheessa... älä yritä väittää muuta! :p
Inhoan myös tivaamista, mielestäni kirjoitan ymmärrettävää suomea, ottakoot siitä.
Jokaisella meillä on vuosien aikana tullut niccejä jotka pystyy ohittamaan, minäkin teen niin :D
"Anceli"
Huomasin, että sinä seuraat minua älyttömiin provoihinkin.
Jotain rajaa hei!
H.- Anceli
Höpö höpö, ei mitään rajaa, tarkkailen kuinka älyttömiin provoihin oikein jaksat vastailla ja kuinka kauan... ;)
- maarina1
Luonnon kukista, valkoinen Päivänkakkara. Nytkin on maljakossa.
Jalostetuista tietenkin ruusu on 1, tumman punainen... - Pirre*
Sinikello, jota näkee enää tienpenkoilla tupsumaisina esiintyminä..se on niin kauniin sininen ettei kauniimpaa.....
- henrjii
harakan vai kissankelloset, vaiko metsäkurjenpolvet
- Pirre*
henrjii kirjoitti:
harakan vai kissankelloset, vaiko metsäkurjenpolvet
Eikun sinikelloset, kissankello on hieman suurempi, tai laajempikelloinen, - sinikello on hattuna metsänkeijuilla :)
- Pirre*
Pirre* kirjoitti:
Eikun sinikelloset, kissankello on hieman suurempi, tai laajempikelloinen, - sinikello on hattuna metsänkeijuilla :)
Tai no, taitaapi olla sinikello ja kissankello sama kukka he..katsoin kuukkelista, mutta olen aina pitänyt eri lajina kissankelloa ja sinikelloa..miun sinikello on suppean kellomaisempi ja syvänsininen , sekä lyhytvartisempi kuin miun muka tuntemat kissankellotja harakanhatut ovat taas haaleita ja karvavartisempia..ihan erinäköisiä ja kai lajinakin eri..
Näitä miun sinikelloja ei kasva joka paikassa, vaan esim. Kesälahdella niitä oli tienvierissä, tosiaan vain siellä olen niitä nähnyt niin "paljon".
Kuunlilja.
- M
Minä tunnistan vain kissankellon ja harakankellon, mutta tuo sinikello on minulle tuntemattomampi. Voi olla, ettei täällä pohjoisempani niitä sitten kasvakkaan. Olisiko sitten maastosta johtuva, että kissankellot ovat vähän erilaisia , sinisempiä keijunhattuja, kuten Pirre tuossa edellä kivasti kirjoitteli.
Minun lempikukkiania ovat kielot ja lemmikit.
Minulla on mukava muistokin kieloista. Sain niitä noin neljäkymmentä vuotta sitten juhannuksena, ison kimpun silloiselta poikakaveriltani. Hän itse oli ne poiminut, minua yksin ajatellen.
Ihana juhannusmuisto kieloista.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671