Videotiedoston "siivous"

videon_siivous

toivottavasti tuo "siivous" oli hyvä sanavalinta. engl "sanitizing a video file".

siis...

Kun Kaffeinella tehdään videonauhoite, syötteenä DVB-C kortti PC:ssä, ja welhon kaapeliverkosta kyse, niin tuloksena on joskus MPG, joskus M2T -tyyppinen videotiedosto, jonka kaffeine itse osaa toistaa.

Mutta jos samaa videotiedostoa yrittää toistaa esim. VLC media playerilla, niin osa noista tiedostoista saattaa toimia ok, mutta osan kanssa käy esim. niin, että ääni kuuluu, kuvaa ei joko näy lainkaan tai sitten kuva jämähtää videon ensimmäiseen "key frame":en, eikä vaihdu.

Yritin ajaa ko. ongelmallista videotiedostoa (joka siis kaffeinellä itsellään kyllä toistuu ok) ffmpeg:in läpi komentoriviparametreillä -acodec copy -vcodec copy
toiseen videotiedostoon.

Tuo ffmpegillä prosessoitu videotiedosto näkyi alun osalta ihan ok myös VLC:llä, mutta kopiosta "katosi" videon loppuosa kokonaan. Kyse EI ollut levytilan loppumisesta ffmpeg -käsittelyn aikana.

Miten siis voisi "siivota" videotiedoston, joka näkyy oikein kaffeinella mutta ei näy oikein tai ollenkaan muilla mediatoisto-ohjelmilla siten, että siitä tulisi standardinmukainen ja se näkyisi oikein myös muilla toisto-ohjelmilla, kuten esim. VLC ?

Käyttämäni ohjelmien versiotiedot:

Kaffeine: 0.8.3

VLC: 1.1.4

juu, kaffeine on vanha, mutta sen päivitys vaatisi joko debianin päivittämistä tai sitten vaikkapa ubuntu 12.4 LTS tilalle. Kun aiemmissa ubuntuissa on ollut ongelmia kaffeinen kanssa DVB-C -kortin kanssa käytettynä, niin ei viitsisi asentaa käytössä olevaan koneeseen ilman että sitä on ensin kokeiltu toisessa koneessa.

Tai ehkä sitten pitäisi asentaa toinen kiintolevy ja laittaa ubuntu sille ?

1

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 37

      Auttaiskohan jos vetäiset videon ProjectX ohjelmalla läpi ja muxaat videon ja äänen mkv pakettiin Mkvtoolnix-gui ohjelmalla.

      Tai mpg pakettiin mjpegtools ohjelmalla.

      mplex -f8 video.m2v ääni.mp2 -o Leffa.mpg

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1979
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      989
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      868
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      747
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      740
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      718
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      683
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      80
      674
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      662
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      207
      655
    Aihe