Primera Visia 2001 ei käynnisty. NATS vai akku vikana?

Smurffi

Aamulla yritin avata ovia, mutta eivät auenneet. Ei vara-avaimellakaan. Lukitusvalo välähteli painettaessa, mutta ovet eivät "naksahtaneet".
Sisään manuaalisesti ja totesin, ettei käynnistäessä auto inahdakaan. Ajattelin, että kyse on jostain NATSiin liittyvästä ongelmasta ja kokeilin jotain avaimen koodaustemppuakin, mutta turhaan.

Virta päällä-asennossa pelkääjän puolen ikkunakin aukesi hyvin hitaasti ja tahmaisesti. Kuskin ikkuna ei ollenkaan eli siitä ajattelin, voiko kyse ollakin akusta. Akku on kyllä aika uusi (pari vuotta about), mutta esim. viime kesänä teki tempun, ettei auto käynnistynyt. Parin tunnin päästä käynnistyi nätisti.

Mikähän mahtais olla vikana. Olisi aika hienoa, jos jollain olisi viisautta jakaa tähän väliin. :)

3

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Smurffi

      Nyt kun tässä olen päivän verran yrittänyt autoa käynnistellä, niin se ei enää inahdakaan. Aamusella (vaikka erheellisesti edellisessä viestissäni sanoin ettei inahdakaan) se sentään päästi pienen naksauksen ja esim. turvavyön valo ja natsin valo välkähtivät. Nyt avainta kääntäessä ei välähdä enää mikään valo. :)

      Ellen ihan ole väärässä, niin olisko akussa häikkää?

    • Smurffi

      Akkuhan se oli...

    • 6

      Tarkista akun napojen kireys ja kontaktit,lataa akku ja autosi toimii????Selvitä miks akku on tyhjentynyt jokin valo jäänyt palamaan,laturi rikki yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe