Nesteralli Jyväskylä on peruttu

Ralli täytyy ehdottomasti perua ! Syy : Tallimääräykset:: ei ole mitään järkeä kun tietää jo kuukausia etukäteen,- kuka Voittaa;;Kaikki urheilu on menny pilalle kun EI ole enää rehtiä kilpailua,,,ESM jalkapallo EM jotka on parhaillaan menossa, EI yhtään kunnon ottelua,,, Vain pelaillaan;; EI pelata,Olen seurannut urheeilua 50 vuotta,voin vain sanoa; että urheilu no muuttunut;- mutta huonompaan suuntaan....
20548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Persaukion allehan on määrätty rakennettavaksi talli, markunmontun parkki, mutta se ei olevielä valmis joten kai ne on sitten peruttava.

Äänestä

Kai sentään Jyväskylän Suurajot jäjestetään, pskat nesteralleista.

Äänestä
  • Nesteralli jatkuu Virosta busseilla koko kesän, siinä on jokainen voittaja, häviäjä on Alko. Se parin automerkin ajokilpailu nyt on jo unholaan, tai Lahteen, vaipuva.

    Äänestä

Ei saa perua. Jylkkykylän ykköstapahtuma, vain rallien aikaan näkee niin paljon miehiä pisulla, nakki kourassa, ilman häveliäisyyttä vaikka keskellä kävelykatua. Ahh sitä silmänruuan määrää,

Äänestä

nesteralli ja suurajot lopetettava ei mitään muuta kuin ruuhkia ja humalaisia örhöjä ja rattijuoppoja kadut lasinsirpaleita ja roskia täynnä enemmän haittaa kuin hyötyä!

Äänestä
  • Ralliautoilu tulee loppumaan aikanaan kokonaan pelkästään ympäristö syistäkin.

    Äänestä

Onko kukaan tämän viestin lukijoista ollut tai menee neste oil ralliin järjestyksenvalvojaksi?

Mitä varusteita mukaan, sadetakkia, juomaa, välipalaa..??? ..kuinka varustautua?

Äänestä
  • noihin ryyppäjäisiin hyvä varuste on pesismaila.

    Äänestä

  • riehumaan kirjoitti:

    noihin ryyppäjäisiin hyvä varuste on pesismaila.

    Se on varmaan hieno tunne olla osana kansainvälistä organisaatiota, seistä selvinpäin sateessa tökkimässä kännisiä örveltäjiä. Ja palkaksi makkaranpätkä ja ehkä pullo keskaria, hienoa suku, mä olin siellä, mä olin yksi niistä.

    Äänestä

  • Elämänsuolaa kirjoitti:

    Se on varmaan hieno tunne olla osana kansainvälistä organisaatiota, seistä selvinpäin sateessa tökkimässä kännisiä örveltäjiä. Ja palkaksi makkaranpätkä ja ehkä pullo keskaria, hienoa suku, mä olin siellä, mä olin yksi niistä.

    boonuksena sattuu vilahtamaan televisiouutisissa tai jossakin urheiluohjelmassa (mikä tosin hyvinkin epätodennäköistä), mutta kannattaa sen eteen yrittää.

    Saa koko suku ja jälkipolvet olla ylpeitä edustajastaan.

    Äänestä

Joopa joo, ilman talkootyöntekijöitä ei rallit olisi mahdollisia eikä monikaan suurtapahtuma, on se ihan hyvä jos makkaraa pätkän saa ja lämmintä limpparia pullon.

Saa sieltä hyviä kokemuksia eikä edes sade haittaa. Aina voi tällaisten osallistumisien kautta avautua jotain muutakin..esim ihan palkallista työtäkin, juuri osallistuminen ilman palkkaa tällaisiin tapahtumiin osoittaa että on aktiivinen henkilö jne.

Kyllä nykypäivänä ei enää retuutella juoppoja vaan jos ei sanaa ukso niin kontatkoon pois, pääasia ettei vaaranna rallin aikana itsensä eikä muiden turvallisuutta, sitähän siellä järkkärit valvoo. Ei siellä mitään mustiin aurinkolaseihin pukeutunutta, kaljua ja kaapinkokoista heittäjää tarvita, ihan tavallisella järjellä siellä yritetään pitää innokas yleisö nauhan takana ja siivotaan jäljet kun ralli pätkä on ajettu.

Äänestä
  • Nesterallia koko kesän, takuulähdöt lähes päivittäin Tallinnaan, sama tarina sielläkin, kotona tossun alla olevat, velkaiset äijänkäppyrät yrittävät vapautuneena saada tussua ja mahdollisimman paljon viinaa.
    Aivan kuten tuossa muutaman merkin autokilpailussakin.

    Äänestä

  • Sääliks käy reppanat kirjoitti:

    Nesterallia koko kesän, takuulähdöt lähes päivittäin Tallinnaan, sama tarina sielläkin, kotona tossun alla olevat, velkaiset äijänkäppyrät yrittävät vapautuneena saada tussua ja mahdollisimman paljon viinaa.
    Aivan kuten tuossa muutaman merkin autokilpailussakin.

    Eikö tuo lie ihan sama onko velkainen äijänkäppyrä vai mikä sillä eiköhän tuota samaa jahtaa ihan kaikki ja jos kirjoittaja sattuu olemaan nainen niin jortikan perässä ravaa ihan samalla tavalla kuin miehet t...ssun perässä.

    Kuinkas luulet että järjestyksenvalvojiksi menee juuri velkaiset äijänkäppyrät?? itse olen velaton "äijänkäppyrä", raitis niin tupakan kuin viinakin suhteen, haluan vain kokemuksia ja osallistua palkatta tällaisiin "talkoisiin". Yleensä juuri tällaiset talkoolaiset trekevät työnsä nurisematta sillä ovat siellä vapaa-ehtoisesti.

    Äänestä

Valtakunnan lehdistö ainakin on hyvin ilmoittanut miten paljon haaraliikkeen perustaneita on paikalla .Joten laittakaa nämä orveltäjä ukkonne sinne kaikki naiset joilla on vastenmielinen ukonturjake mutta se kyllä vaatii setelitukon mukaan.Eikös kallupeiden mukaan näitä naisia käytä ukkomiehet enten?

Äänestä

Erittäin voimakasta suurajohihhulilaisuutta havaittu keskustassa, Gigantin parkkialueella, periaattella "Nyt rillataan!". Kohta on taas perinteisesti bajamaja löyhkäämässä saastalle kolmikulman nurkalla.

Äänestä

Illalla näkyi Kävelykadulla päivystävän neljä kappaletta romanialaisia valekerjäläisämmiä. Vihaiset isännät eivät tykänneet hyvää, kun tunkivat rahakippoa nenän eteen. Saattaa lähteä kuppia ottaneilta isänniltä lompakot ja korut näiden parasiittien tunkiessa iholle. Yks päivä näkyi tuota samaa porukkaa (mies ja nainen) menevän kanikonttoriin.

Äänestä

Tulipa taas kerran käytyä ralleissa, järkkärinä eräällä erikoiskokeella, voi vain ihmetellä mikä tarve on suomalaisilla pistää hanttiin. ei noudateta niitä ohjeita mitä on yleisölle annettu, auto ajetaan katsojille tarkoitetulle alueelle ja kun järj.valvojat pyytää että auto/autot siirrettävä paikoitusalueelle niin kaljaa kitaten vastataan että ei ole kuljettajaa eikä avaimia, kuski kuulemma lähtenyt jonnekin..joopa joo, näitä selityksiä kuulee joka jumalan joulu, luuletteko että uskomme..ja niinhän nytkin kävi että samainen kaveri joka sinisin silmin väitti kksin olevan avaimineen tipotiessään, ajoi itse ko. autoa kun poistuivat purkuauton jälkeen ja kiire oli kova kun piti väkisin sulloa paku purkuauton jäljessä matelevan jonon pieneen rakoseen.

Jotkut ei välitä sulku-ajasta vaan seilaavat kävellen keskellä tietä edestakaisin..pahimipia ovat juuri suomalaiset, italialaiset ja japanilaiset erittäin kuuliaisia ja kohteliaita..on myös niitä jotka eivät edes viitsi esittää lipunmyyjille/tarkastajille lippuaan tai edes ostaa sitä, nuorille lipunmyyjille tokaistaan vain että "sori" ja jatketaan matkaa..törkeää.

Äänestä
  • Kävin Lahdessa Jokimaalla tutustumassa paikallisiin katsojiin. Paikalla oli runsaasti etelän sivistynyttä väkeä josta huokui aito innostus kilpailua kohtaan. Sellaista en ole tavannut Jyväskylässä, jossa väki on enemmän brutaalia evakuointiperimää. Jyväskylään on helppo tulla rypemään ja rellestämään koska siellä voi tuntea olevansa kuin kotona maalla. Kyllä tapahtuman oikea paikka on tulevaisuudessa Lahti-Tampere- Hämeenlinna- seudulla.

    Äänestä

  • Sinne se kuuluu kirjoitti:

    Kävin Lahdessa Jokimaalla tutustumassa paikallisiin katsojiin. Paikalla oli runsaasti etelän sivistynyttä väkeä josta huokui aito innostus kilpailua kohtaan. Sellaista en ole tavannut Jyväskylässä, jossa väki on enemmän brutaalia evakuointiperimää. Jyväskylään on helppo tulla rypemään ja rellestämään koska siellä voi tuntea olevansa kuin kotona maalla. Kyllä tapahtuman oikea paikka on tulevaisuudessa Lahti-Tampere- Hämeenlinna- seudulla.

    EI ole Jyväskylän suurajojen paikka tulevaisuudessakaan Lahti Tampere seudulla. Ei suomalaisen käytös siitä muutu ollaanko Tampereella vai Lahdessa. Niin kauan kuin Suomessa MM ralli ajetaan Jyväskylää ei jätetä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Urheiluhullu (Ralli) kirjoitti:

Ralli täytyy ehdottomasti perua ! Syy : Tallimääräykset:: ei ole mitään järkeä kun tietää jo kuukausia etukäteen,- kuka Voittaa;;Kaikki urheilu on menny pilalle kun EI ole enää rehtiä kilpailua,,,ESM jalkapallo EM jotka on parhaillaan menossa, EI yhtään kunnon ottelua,,, Vain pelaillaan;; EI pelata,Olen seurannut urheeilua 50 vuotta,voin vain sanoa; että urheilu no muuttunut;- mutta huonompaan suuntaan....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu