Onko kellään kokemusta?Alkaa kohta se aika kun saattaa eksyä tämä muistisairani,joten tuumasin jos tuommoisesta olisi apua,ei tarvis ekana poliisit vaivata etsimään!Aikas rahastusta,45 e kk...
Mainio Vireen paikantava turvaranneke
14
510
Vastaukset
- kesä-heinäx
Hei, jos löydät netistä vammaisperheiden sivustoja, niin siellä on myös näitä asioita käsitelty.. ne sivustot on lähinnä perheille, jossa vammainen lapsi tai nuori mutta ainahan voi kysyä.. siellä on ystävällistä ja toisia tukevaa keskustelua..
- 115465789
siis paikantamisesta.. siihen varmaan osaa nuo metsästäjät kertoa.. sehän on yleinen väline metsästyskoirilla :D
Voi hölmö,niitä on ihmislle Mainio Virees,miehelleni meinasin,ei hää mikään koira!
- joiooiooi
Voi kuule tyttönen, etkö juuri poistamassasi viestissä, kysyt miten paikannin toimii.. joten..? mikä ongelma?
Tiedän miten se toimii,mutta on kellään kokemusta tästä Mainio Vireen paikantavasta rannekkeesta,sitähän mää kysyin!!,en metsästäjien koirapannoista,enkä oo tyttöses!
- muistipelaahyvin
Onkohan nää provoja vaikuttaa siltä?
- hushus
Provot vois mennä muualle leikkimään!Täällä ei kaivata vääntäjiä,niistä saa kotona tarpeeksi!
- .............
joo, ja kuka näitä vääntöjä edes siellä kotona kaipaa.. varmaan moni meistä lykkäisi invalidinsa muualle, jos olis joku mikä tahansa paikka :(..
No nyt löysin ja tilasin paikantavan turvarannekkeen,ei katoa mies,eikä tarvi pelastusviranomaisia heti pyytää apuun.Hassua,kun pitää valvoa toista,mutta elämä on,täynnä hirtehishuumoria....
- paha vaiva
No saahan hän sen rannekkeen pois kun haluaa lähteä kävelylle.
Ei saa,se on semmoinen lukittava,eikä mieheni ymmärrä enää miten se poistetaan!
No nyt käytössä turvaranneke,tosi kätevä vekotin!Hälyttää jos mies menee turvalueen ulkopuolelle ja webfinderista näkee missä liikkuu!Kaikil kotona olevilla muistisairailla pitäisi olla paikantimet,säästyy omaiset surulta jos toinen katoaa!
- 2+8
Meillä muistisairas ahdistui suunnattomasti, kun käteen ilmestyi iso "kello", jota ei saanut itse pois.
Kyseli monta kertaa minuutissa että mikä se on ja miksi se on tuossa.
En voi suositella..
- jk
ei olekokemusta
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944791Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353076Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k532995Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281551Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471199
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52989Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981