Eli, tarviisin kypärän ja toivoisin että joku viisaampi voisi kertoa mistä saisi hyvän kypärän kohtuulliseen hintaan. Aika monella kavereistani on jo mopokortti ja he pystyvät jo kyytsäämään ja olen kaveripiiristäni ainoa jollai ei ole omaa kypärää, eli en pääse mukaan koska kukaan ei lainaakkaan minulle kypärää. Arvostaisin kovasti jos joku tietäisi esim.jotain nettisivustoja joista löytyisi jotain hyviä kypäriä!
Kypärän tarpeessa !
9
280
Vastaukset
- nus
aloita vaikka stormin , all rightin tai duellin sivuilta .
- MOTOPETE
KYPÄRÄ ON SOVITETTAVA ITSE, ETTÄ MAHTUU KUNNOLLA PÄÄHÄN
motonetistä saat myös kypäriä...tarkista että on E hyväksytty
- .
Kypärä valitaan kokeilemalla, ei mistään sivustoilta. Kypärissä on todella suuria eroja, kuten ihmisten päiden muodossa ja koossa, jotkut mallit ei sovi olenkaan. Mopokäytössä ei ole kovin suuria vaatimuksia muuten, irrallaan pestävät sisukset mieluusti.
- Kaupasta
Biltemassa on hyviä kypäriä, kokeile sieltä. Tai Motonetissä.. Tokmanniltakin jonkunlaisia saa. Ja Citymarketeissa, Prismoissa ja vastaavissa kaupoissa luultavasti on jotain myös. Onnea etsintään!
- Kypärä
Esim paikallisessa moottoripyöräliikkessä huom kun ostat kypärää kanataa käydä ehdottomasti paikan päällä testaamassa !!!
- 12124
Kypärää ostaessa ei kannattaisi katsoa hintalappua kuin vasta kassalla. Ominaisuudet ovat hintaa tärkeämpiä valintakriteerejä ainoaa ja tärkeintä suojavarustetta valittaessa. Ei siis kannata missään tapauksessa ostaa sitä kaupan halvinta polykarbonaattikuorella varustettua mallia, vaan sijoittaa useampi satanen turvalliseen ja hyvin istuvaan kypärään. Kaatumistilanteessa kiität itseäsi valintasi johdosta.
- ¨¨
Heheh sinun aivoituksia, mopokäyttöön takaistuimelle hakee 14 vuotias kypärää ja sinä ryntäät höpisemään pölykarbonaateista ja kerrot ettei hintaa kannata katsoa.
¨¨ kirjoitti:
Heheh sinun aivoituksia, mopokäyttöön takaistuimelle hakee 14 vuotias kypärää ja sinä ryntäät höpisemään pölykarbonaateista ja kerrot ettei hintaa kannata katsoa.
Tarkoitatko että jos lennät mopon kyydistä 40km/h pääedellä päin puuta ni se ei ole sama kuin jos lennät moottoripyörän päältä 40km/h päin puuta ?
- Erkkisetä
triplaxxx kirjoitti:
Tarkoitatko että jos lennät mopon kyydistä 40km/h pääedellä päin puuta ni se ei ole sama kuin jos lennät moottoripyörän päältä 40km/h päin puuta ?
Olet sinä aika lapsellinen ja tietämätön poju. Moottoripyöräkypärältä vaaditaan paljon muitakin ominaisuuksia, kuin mopokypärältä. Monen mopon, kevarin ja välikoon prätkien jälkeen on nyt alla 1800 kuutioinen, joten jotakin kokemusta on kertynyt useammista kypäristäkin.
Silloin kuin itse ajelin mopolla, ei kukaan käyttänyt kypärää, ei siis kukaan, eikä laki sitä vaatinut, eikä lennetty puuta päin 40 km/h, tässä kun vielä kirjoitellaan ja välillä ajellaan. Sinun kannattaa opetella ajamaan, niskat menee nurin tuollaisessa törmäyksessä ja on aivan sama silloin mitä materiaalia hyväksytty kypärä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741