Eli siis käsittääkseni ainakin American Airlinesillä on mahdollista ladata esim. kännykkää/tietokonetta lennonaikana, mutta luultavastihan pistokkeet ovat jenkkimallia, eli adapterin tartteis mukaan. Multa löytyyy sellainen kunnon pötikkä (useita päitä, toimii siis kaikkialla maailmassa, mutta onkohan se sallittu ottaa käsimatkatavaroihin?
Ja toinen asia, onko lentokoneessa mahdollista käyttää Wi-Fiä, eli voiko siellä surffata netissä?
Valaiskaa tietämätöntä, kiitos ja kumarrus!!!!
Adapteri koneeseen? + netti lentokoneessa?
5
1010
Vastaukset
- huvittaaa
Ei todellakaan ole wifiä...kännykän ja tietokoneen käyttö on kiellyttyöä ja vain lenokonetila on sallittu. Lentokoneessa ei voi ladata mitään laitetta...ei ainakaan turistipuolella....ja en usko että busineksessa matkustat...jotenkin vain tuntuu?ps.pötikät saat ottaa käsitavaroihin....miksi ei saisi?
- ilman huvitusta
AA:lla on wifiä. Tietokoneen käyttä on sallittua. Nousun ja laskun aikana KAIKKI elektroniset laitteet kiinni. Koneessa voi ladata laitteita, ainakin bisneksessä. Myös joidenkin yhtiöiden turistissa. Tottakai saat viedä adapterin mukana. Ota mielellään joku yleisadapteri, joka käy joka pistokkeeseen. Lisäksi jenkkiyhtiöillä lentäessä voi olla hyvä olla mukana jopa auton sisäpistoketta muistuttava palikka (EmPower), itse en sellaista omista, perusyleisadapterilla pärjätty tähän asti, laitteet täyteen virtaan vaan ennen lentoa.
Adaptereista
http://www.seatguru.com/articles/in-seat_laptop_power.php
AA Wifi
http://www.aa.com/i18n/urls/entertainmentOnDemand.jsp?anchorLocation=DirectURL&title=wifi#wi-fi
AA virtaoptiot
http://www.aa.com/i18n/urls/entertainmentOnDemand.jsp?anchorLocation=DirectURL&title=wifi#!ip
"While most fleet types are equipped with a DC power outlet requiring a "cigarette lighter" style adapter, our entire fleet of 737 and 757 powerports will be gradually converted to AC power as part of our interior upgrade plan."
- 8+16
Nuo riippuvat täysin yhtiöstä, konetyypistä ja jopa koneyksilöstä. Joillain on mannertenvälisillä reiteillä sellaiset pistorasiat, joihin menee melkein mikä tahansa yleisesti käytetty pistoke. Joillain voi olla esimerkiksi pelkkä USB-laturi tai esimerkiksi pelkkä jenkkityyppinen. WiFin käyttö on yleensä kielletty, mutta on jo olemassa koneita, joissa on oma WiFi. Sitä voi toki silloin käyttää, sekin riippuu sitten yhtiöstä onko se ilmainen vai maksullinen. Lentoyhtiöiden omilta www-sivuilta voi löytää jotain tietoa. Lisäksi http://www.seatguru.com sisältää paljon hyödyllistä tietoa noista.
- V6YCTWHVH
KIITOS PALJON TEILLE!
- kentällä
Jep, wifi on joillain lentiyhtiöillä omasta takaa. Itselle tullut vastaan pistokkeissa vain usbia ja sitä "sikaripistoketta". Lentokentällä kyllä on helpompi ladata akut täyteen jos pelkää niiden lennon aikana sammuvan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse984812Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143942Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2113850Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1192257Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771974Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801366- 1371324
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1681296En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5371156- 531125