Verotusyhtymässä kuluvähennysten teko?

Nuijamies

Meillä on kolmen osakkaan kanssa verotusyhtymä metsäplänteistä. Onko tässä omistusmallissa mahdollista tehdä metsänhoitoon kohdistuvista hankinnoista henkilökohtaisessa verotksessa vähennyksiä?

Eli, jos yksi osakkaista ostaa moottorisahan tai vaikka puutavarakuormaimen käyttääkseen niitä metsänhoitotöissä, voiko hän saada näiden vuosipoistot vähennettyä verotuksessaan?

En tarkoita yhtymän ostamia koneita, vaan yhden yksittäisen osakkaan.

3

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puttesetä

      Ei voi.
      Yhtymän tulot ja menot lasketaan yhtymälle ja lopputulos verotetaan osakkailla omistuksen suhteessa.

    • Nuijamies

      Eli, verotusyhtymä sopii sellaiselle joka ei halua tehdä metsässä juuri mitään itse vaan kaikki pyritään teettämään. Tai vaihtoehtoisesti yhtymän pitäisi olla niin suuri, että sinne kannattaa ostaa omat koneet ja huollattaa ne ulkopuolisella...

      • puttesetä

        Tarkennan vielä, että yhtymän osakkaan hankkiman moottorisahan kulu on kyllä vähennyskelpoinen yhtymän tulosta, mutta sitä ei voi vähentää osakkaan henkilökohtaisessa verotuksessa.

        Näin ollen en yhtyisi mielipiteeseesi siitä, etteikö yhtymä suosisi puuntuottajien omatoimisuutta. Osakkaat voivat jakaa tulosta panosten suhteessa, ja yhtymän kannattaakin pitää omaa tiliä, josta kulujen kattaminen on helppoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe