Mitä keskimäärin?

Paljon teillä menee ruokaan kuussa. Minusta meillä menee n. 1000€ kuussa ja kyseessä on 2-aik, 2-lasta, perhe. Ja tuo on kyllä helkkarin paljon mutta toisaalta en nyt yritä edes kaikkein helviemmalla päästä vaan syödään mitä halutaan. Tämä olisi mielenkiintoinen gallup eli laittakaa mikä on perhekokonne ja paljon menee ruoka kauppaan keskimäärin kuussa? Tuohon summaan saisi sisältyä kaikki mikä nyt marketeista yleensä ostetaan myös pesuaineet ja perus hygieniatuotteet ruuan lisäksi.
16290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Saman verran menee, ehkä enemmänkin. "Perhekoko" vaihtelee 3:sta 5:een. Meillä käy myös paljon vieraita, joille luonnollisesti tarjotaan myös ruokaa. :P

Ruuan valmistan itse, en käytä eineksiä tai puolivalmiita, mutta käytän kyllä parhaita raaka-aineita, jotka toisaalta eivät ole aina kalleinta, mitä löytyy. Syödään kotimaisia kasviksia ja lähellä tuotettua lihaa, kalaa ja kanaa, marjoja, sieniä ja hedelmiä. Runsaasti myös "luomu" maitotuotteita.

Se on tärkeä huomata, että kallein voi olla myös sekä pahaa, että terveydelle haitallista ja halpa hyvää ja terveellistä.

Emme tupakoi ja alkoholia käytämme 2-3 krt/vuosi.

Rahan voi käyttää huonomminkin kuin terveelliseen ruokaan. :)

Äänestä

Perheessä 2 aikuista, 6kk ikänen ja 5vuotias. Ruokaan menee n. 800€ korvikkeet. Sama kuin edellisellä, eineksiä ei käytetä (ulkona ei syödä kuin 1krt/2kk ehkäpä). Paljon kasviksia ja vihanneksia, lihoja jne.

Äänestä

2 aikuista, 3 lasta ja koira. Taloustarvikkeisiin menee n.1000€/kk, välillä enemmänkin.

Äänestä

Meillä kaksi lasta, 3v ja 1,5-vuotiaat kotihoidossa (joten ruokaakin menee enemmän kun ollaan kotona) ja rahaa menee arviolta 800e-1000e/kk. Ravintoloissa/ulkona ei käydä syömässä paitsi kun hääpäivänä käytiin.

Äänestä
  • Meillä ruokamenot kuukaudessa noin 500 euroa, totta. Lihaa menee paljon ja leivät leivon pääsääntöisesti itse ja maidon tuon tankista suoraan tupaan. Väkeä löytyy 6,8,13 ikäiset lapset ja neljä aikuisen ikään ehtinyttä. Ulkona ei pahemmin käydä ja viinan kanssa ei lotrata. Niin lihakin päätyy yleensä suoraan navetasta pakastimeen eli kauppaa ei pahemmin rasiteta.

    Äänestä

  • navettapiika kirjoitti:

    Meillä ruokamenot kuukaudessa noin 500 euroa, totta. Lihaa menee paljon ja leivät leivon pääsääntöisesti itse ja maidon tuon tankista suoraan tupaan. Väkeä löytyy 6,8,13 ikäiset lapset ja neljä aikuisen ikään ehtinyttä. Ulkona ei pahemmin käydä ja viinan kanssa ei lotrata. Niin lihakin päätyy yleensä suoraan navetasta pakastimeen eli kauppaa ei pahemmin rasiteta.

    meneekö nuo "maidon tankista hakemiset" sekä "lihakin päätyy yleensä suoraan navetasta pakastimeen" ohi kirjanpidon?

    Olin nuorena töissä kaupassa. Sielläkin kauppiaspariskunta keräsi ostoksensa suoraan muovikassiin ja sitten lähdettiin kotiin. Eli omat "ostokset" menivät myymälävarkauksien piikkiin.

    Äänestä

  • Saako kysyä, että kirjoitti:

    meneekö nuo "maidon tankista hakemiset" sekä "lihakin päätyy yleensä suoraan navetasta pakastimeen" ohi kirjanpidon?

    Olin nuorena töissä kaupassa. Sielläkin kauppiaspariskunta keräsi ostoksensa suoraan muovikassiin ja sitten lähdettiin kotiin. Eli omat "ostokset" menivät myymälävarkauksien piikkiin.

    Jos haet maidon omasta tankista,et saa siitä tiliä koska se ei mene meijeriin. Sama lihan kanssa. Siitä osasta mitä itse käytät et saa teurastamolta rahaa. Eli maksat ne itse kuitenkin.

    Äänestä

  • åpcl kirjoitti:

    Jos haet maidon omasta tankista,et saa siitä tiliä koska se ei mene meijeriin. Sama lihan kanssa. Siitä osasta mitä itse käytät et saa teurastamolta rahaa. Eli maksat ne itse kuitenkin.

    Juuri näin. Lihakin tulee yleensä niistä elukoista, mitkä muuten päätyisivät Honkajoelle poltettavaksi. Työtä siitä teurastamisesta ja ruhon käsittelystä riittääkin pariksi päiväksi. Maidostakin osa muodostuu ternimaidoista, mitä sinne tankkiin ei saa laittaa, joten tässä on pääosin kyse kierrätyksestä eikä verottajan kusetuksesta. Meillä ei mene varkaitten piikkiin yhtään mitään, mutta hävikkiin menee. Ruhon hävittäminenkin maksaa ja kaikkea maitoa ei vasikatkaan pysty juomaan. Näillä "työsuhde-eduilla" on vain aika työllistävä vaikutus, mutta eipä ole vapaa-ajan ongelmia.

    Äänestä

Minä ja kaks kissaa ja rahaa kuluu noin 200€/kk

Äänestä

Meillä 2 aikuista ja 2 lasta (10kk ja 4 v.). Rahaa menee markettiin tai ruokakauppaan n. 600€/kk. Sisältää kaikki taloustarvikkeet ja hygieniatuotteet. Ostan yleensä halvinta, jos mahdollista, mutta silti ostetaan kaikki mitä tarvitaan ja halutaan. Liikaa ruokaa en osta, vaan kaikki syödään mitä ostetaan, ellei nyt joku satu vahingossa unohtumaan jääkaapin perälle.

Äänestä

Täällä 1 aikuinen 5v lapsi ja ruokaan menee noin 200 €/kk, juurikaan ei eineksiä käytetä vaan teen ruoat itse. Mutta en silti osta juuri halvinta mitä löytyy, mutta en kalleintakaan.

Äänestä

Kaksi aikuista ja yksi kuuden vanha. Rahaa menee noin 500€/kk ruokakauppaan. Josta tulee ostettua myös ne hygienia yms. tuotteet. Riippuu kyllä kuukaudesta. Joskus haemme lihaa sukulaistilalta. Mummot ja ukit tuovat kasviksia ja perunoita talvella varastostaan. Itsellämme niin pieni kasvimaa, ettei talven yli asti riitä. Leipää myös äiti lähettää usein sitä tehdessään ja pakkasessa on tälläkin hetkellä rieskaa ja ruisleipää.

Äänestä

Meillä 2v ja kohta vauva 2 aikuista.. Kauppaan menee n. 400e ja siinä on monesti mukana vaatetta yms.. Leivät sun muut teen itse.

Äänestä

Lasten ikä muuten vaikuttaa aika paljon ruokakustannuksiin. Sitten kun päästään koulu- ja yläasteikään lasten osuus ruokakuluista on ihan eri luokkaa kun pikku pirpanoina. Oikeastaan varmaan moni yläasteikäinen poika syö enemmän kun äiskä tai jopa iskä.

Äänestä

1 2, meillä menee noin 250e

Äänestä

Meillä menee n.600€ kuussa ruokaan, tästä n.150€ miehen syömisiin työpaikan ruokalassa ja 50-100€ ulkonasyömisiin. Loput sitten ihan ruokakauppaan. Perheessä 2 aikuista ja 2 alle kouluikäistä. Syödään normaalia kotiruokaa, paljon laitetaan alusta lähtien itse, mutta eineksiä ja puolivalmisteitakaan ei kaihdeta. Tuossa summassa siis mukana vain se mikä menee suusta alas eli ruoka ja herkut. (pidän budjettia/talouspäiväkirjaa, johon erottelen ruokamenot muista menoista). Päivittäistavaroihin (shampoot, vessapaperit, tiskiaineet jne.) menee 30-50€ kuussa.

Jos kuukauden aikana käy paljon vieraita tai juhlistetaan jotain menee enemmän ja vastaavasti "tavallisina kuukausina" vähän vähemmän, mutta tuo 600€ on ollut keskiarvo jo useamman vuoden.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tonni kuussa? kirjoitti:

Paljon teillä menee ruokaan kuussa. Minusta meillä menee n. 1000€ kuussa ja kyseessä on 2-aik, 2-lasta, perhe. Ja tuo on kyllä helkkarin paljon mutta toisaalta en nyt yritä edes kaikkein helviemmalla päästä vaan syödään mitä halutaan. Tämä olisi mielenkiintoinen gallup eli laittakaa mikä on perhekokonne ja paljon menee ruoka kauppaan keskimäärin kuussa? Tuohon summaan saisi sisältyä kaikki mikä nyt marketeista yleensä ostetaan myös pesuaineet ja perus hygieniatuotteet ruuan lisäksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu