Vaellustavat menossa rappiolle ??

Oi aikoja, oi tapoja

Näyttää pahasti siltä, että hyvät vaellustavat ovat muisto vain. Tein pari viikon reissua pohjoisessa ja voi, voi. Roskaaminen näyttää pahenevan koko ajan, tuhka-astiatkin tungetaan täyteen törkyä. Kukaan ei näytä siivoavan jälkiään tuvilla, puhumattakaan siitä että tehtäisiin syttöpuut seuraavalle tulijalle. Tupia pyritään "valtaamaan" pienille 3-4 hengen porukoille. Tähän näyttävät valitettavasti syyllistyvän erityisesti keskieuroopasta saapuneet vieraat. Ja vielä nuo koiran kanssa vaeltavat, joilla ei näytä koira pysyvän kurissa sitteen millään... Suuntaankin poluttomille kairoille.

2

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vallussusi

      Joo kyllä se kannattaa vaeltaa jossain ihan muissa kuin merkityissä paikoissa jos haluaa rauhassa vaeltaa. Ite on sellaseen törmännyt, että kaikenlaista tavaraa leivitellään autiotupaan kuin omalle kesämökille saavuttaisi ja kuitenkin se tila tuvilla on rajallinen.

      • Takia Takiaisia!?

        Huomattu asia on jo useita vuosia sitten. Kaikissa euromaissa ei ole polut ja majoitukset ilmaisia. Ehkä ei pitäisi olla euroaikaan nyt täälläkään. Mutta taitaa kyllä tietty suht.nuori extremeporukka olla joka suomestakin tulee ja roskaa. Pitäisi vaan pyrkiä olemaan 'yleistämättä' eli räksyttää vain niille joille se on syytä. Joo, olen ehkä vähän alkanut puoltaa näidenkin ongelmien takia näitä reittimaksuja, vaikka joskus vielä kovasti kauhistutti kun joku niitä ehdotteli!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      280
      3488
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      22
      1948
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      34
      1578
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1451
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      139
      1109
    6. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      72
      1059
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1044
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      91
      918
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      201
      776
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      737
    Aihe