Kumpi parempi se alanyan keskustan tippuluola vai Dim(meniköhän oikein) vähän kauempana? Onko ravintolaa tai kahvilaa? Ja wc:t?
Alanyan tippukiviluolasta
7
838
Vastaukset
- AlanyanAsukki
Dim mağarası on ehdottomasti parempi. Damlataşin luola on vain pikkuinen koppero, jonka nakee noin 5 minuutissa - jos paasee kavelemaan eteenpain.
Dimin luola taas on pitka ja siina riittaa nahtavaa. Luolassa on kaksi puolta, pıdempi ja lyhyt. Kannattaa ottaa hyvat kengat ja juomapullo mukaan, luolassa on paljon portaita, ja ainakin itsella oli valilla vaikeuksia vetaa syvaan henkea. Luola kuitenkin oli nakemisen arvoinen.
Sielta löytyy pieni kauppa ja muistaakseni joku ravintolakin, mutta mieluummin kannattaa suunnata samalla reissulla Dim-joelle syömaan. Vessat löytyy luolan ulkopuolelta, siisteys oli viimeksi ihan ok tasoa.- :'.
Kuinka pitkästi luolasta on Dim joelle syömään? Osaatko kertoa kuinka pitkiä nuo reitit luolassa on?
Ajateltiin että hurautetaan taksilla tänne Dim luolaan kun ei käsittäkseni ole matkaa kuon reilut 10 km alanyasta. - AlanyanAsukki
:'. kirjoitti:
Kuinka pitkästi luolasta on Dim joelle syömään? Osaatko kertoa kuinka pitkiä nuo reitit luolassa on?
Ajateltiin että hurautetaan taksilla tänne Dim luolaan kun ei käsittäkseni ole matkaa kuon reilut 10 km alanyasta.Dim luolaa on yhteensa noin 360 metria. Muistelisin etta varsinainen luola on n.300 m ja pienempi puoli tuon 60m. Tietoja (esim aukioloajat) löytyy nettisivuita. http://www.dimmagarasi.com.tr/english/index_eng.htm
Kannattaa sopia taksikuskin kanssa esim. etta han vie teidat luolalle, tulee hakemaan tietyn ajan paasta ja vie joelle syömaan. Joelle myös paasee paikallisbussilla, mutta ne eivat valitettavasti mene luolalle. - käynyt bussilla
AlanyanAsukki kirjoitti:
Dim luolaa on yhteensa noin 360 metria. Muistelisin etta varsinainen luola on n.300 m ja pienempi puoli tuon 60m. Tietoja (esim aukioloajat) löytyy nettisivuita. http://www.dimmagarasi.com.tr/english/index_eng.htm
Kannattaa sopia taksikuskin kanssa esim. etta han vie teidat luolalle, tulee hakemaan tietyn ajan paasta ja vie joelle syömaan. Joelle myös paasee paikallisbussilla, mutta ne eivat valitettavasti mene luolalle.no kylläpäs menee bussit luolalle.
- magarasi
Nyt meni aika vaikeaksi. Että pitäisi määritellä kahdesta tippukiviluolasta kumpi on parempi! Millä tavalla?
Tässä jotain: keskustan tippukiviluola on helppo, yhdet portaat alas, pohjalla tasaista tilaa liikkua, värivalot ja ihan mukava tunnelma.
Dim-joen luola on kapea väylä, jossa kuljetaan jyrkkiä portaita pitkin, on aika pimeä ja huonojalkaisille mahdoton paikka. Sen sijaan sijainti on loistava ja näköalat vuoristoon upeat. Vessaa on ja kahvia saa ja molempien ovella on muutama matkamuistomyymälä. Dim-joelle meno jo on elämys ja siinä näkee samalla vähän muutakin kuin Alanyan keskustaa ja turistipaikkoja.- ...
Eli ihan mahdoton kuljettava rattaiden/pienen lapsen kanssa?
- dimdim_
Juu ei sinne Dimille raittailla pääse missään nimessä, portaitaita on satoja, liukkaita kosteudesta olevia metalliportaita. Luolassao n myös lepakoita, mutta siis kokemus siellä aivan mahtavaa, todella upea paikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1114369
- 793543
Just alkoi ottamaan päähän
Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk223401Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?
Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?843395Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?273296- 762964
- 892883
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim662841"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m452800Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.852589