Jo kolme tapausta tiedossa kun eri isännöintitoimisto laskeneet lainaosuudet rempoista päin helvettiä.
Mitä porukkaa näissä toimistoissa on hommissa? Tukityöllsitettyjä halpoja työkkäristä haettuja joilla ei taitoa?
Mitä porukkaa näissä toimistoissa on hommissa? Tukityöllsitettyjä halpoja työkkäristä haettuja joilla ei taitoa?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meillä isännöitsijä ei osaa tehdä vuokrasopimusta. Vuokravälittäjä joutuu tekemään sopimuksen. Ja jos vuokralainen aiheuttaa hankaluuksia, pitää vuokravälittäjän hoitaa asiat. Ei kuulemma kuulu isännöitsijälle.
Kyllä isännöitsijä hoitaa vastuullaan olevien vuokrahuoneistojen sopimukset ja valvonnat, mutta ei muiden omistamia.
Mitä useammin vaihdetaan toimistoa, sitä vaarallisemmaksi menee tietojen siirto vanhalta uudelle isännöitsijälle.
Eikös se niin mene, että halvalla ei hyvää saa? Ja itseasissa ei aina kalliillakaan :D
Vuosikymmeniä seuratessani eri taloyhtiöissä niin tekijänä kuin osakkaanakin isännöitsijän, urakoitsijoiden, huoltofirmojen ymv. toimintaa, en ole huomannut mainittavampaa korrelaatiota hinnan ja laadun välillä. Sen olen huomannut, että kautta linjan laatu on huonontunut ja rahastus lisääntynyt. Harvemmin enää edes isännöitsijä ajaa työnantajansa etua.
Valittamine on lisääntynyt asukkaissa ja asiantuntemattomuus, isännöitsijästä kuvitellaan että hän tekee kaikki perseenpyyhkimisestä lähtien.