Terve
Nannista on starttimoottori hajonnut, olisi tarvetta saada uutta tilalle. Tapimer tarjosi uuden moottorin hintaan 650 euroa, mutta olisi vielä tarkoitus päästä hieman halvemmalla.
Omasta startista on tarra missä starttimoottorin tiedot kulunut pois, joten kysyisinkin: omistaako joku Nanni Kubota 3.75HE moottorin, jossa voisi tarkistaa starttimoorrotin tietoja, niin saisin toivottavasti edullisemmin hankittua starttia.
Mukavaa kesän jatkoa!
Nanni Kubota 3.75HE Starttimoottori
7
1006
Vastaukset
- Kiinnostunut startis
Mitenkä tää ongelma mahto ratketa?
Terve, Evelina purkkarini latauksessa on ongelma, hankin veneen kesällä, moottori on Nanni Kubota 3.75 HE 2005, huomasin, että laturin alla kipinöi moottori käydessä, mutta ei ladannut, laturista lähtee kyllä virtaa. Irroitin laturin, ja löysin irtonaisen johdon, mikä lähtee laturin alaosasta, se pari menee johtonippuun, irtonaisessa n.15 cm, maalattu koneen värillä, pyöreä reikäliitin, tarkoitetttu siis pultin alle, liitinosa maalamaton, ollut siis kiinni aiemmin, nyt en kuitenkaan löydä paikkaa mistä se olisi irronnut, kaikki moottorin pultit näyttävät olevan paikallaan, aiemmin kone lähti käymään, ja johto kipinöi laturin alla, otin johdon erilleen ja nyt startti ei reagoi mitenkään, olisiko kellään tietoa mihin se tulee liittää. Nyt en tietysti pääse kokeilemaan onko siinä jännitettä, kun ei starttaa, kaaviokukuvista en saa mitään tolkkua, Tapimerissa eivät osanneet auttaa. Käsitykseni olisi, että se tulee moottorin kylkeen maajohdoksi, jos kokeilen siihen, tuleeko myös iso lasku ? T. Esko
- Anonyymi
Voisiko se olla laturista irronnut? Siellä pitäisi olla liittimissä B+ D+ ja W johdot maan lisäksi. Liittimestä B+ lähtee johto kahteen eri paikkaan, toinen solenoidille liittimeen 30.
- Anonyymi
Moi esko tuolla aika paljon tietoa ja kytkentäkaavio
https://www.tapimer.fi/wp-content/uploads/2016/09/2.50HE-3.75HE.pdf - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voisiko se olla laturista irronnut? Siellä pitäisi olla liittimissä B D ja W johdot maan lisäksi. Liittimestä B lähtee johto kahteen eri paikkaan, toinen solenoidille liittimeen 30.
Kiitos viestistä, liitin johdon laturin kiinnityksen keskimmäiseen pultiin, mikä oli poikki, lähti kone lataamaan. Välillä on täysin mykkä, vaikka akut ok, teen poppakonsteja, pyöritän esim. laturia käsin ym. aina lopulta on startannut, on se vaan hieno ääni, jollei paras.
- Anonyymi
Siis käsittääkseni suurin osa varsinkin pienemmistä diesel koneista marinoitu jostain ns teollisuus koneesta ja normi autosähkö liikkeestä pitäis löytyä sähkö osat,ainakin tilaamalla jos ei hyllystä. Veneliike ryöstää kyllä asiakkaan jos sieltä kyselet.On hankittu sähkö osaa Soleen Perkinssiin Valmettiin ja on löytynyt ja hinnat n kolmanneksen veneliikkeen pyynneistä.
- Anonyymi
Moottorin sähkö osia ei ikinä kannata ostaa vene liikkeestä. Esim. Volvo Penta pyytää yli kymmenkertaisen hinnan niistä. Itse olen käyttänyt Aditaa ja saanut sieltä kaikki tarvitsemani sähköön liittyvän veneeseen. Esim. V-p startti 110e merkkiliikkeessä sama maksaa yli 1000e
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3633782Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091403- 941257
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651044Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass13861Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58857- 38850
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60839Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11827- 65821