Aivotoiminnan palaaminen

Närde

Aivot on ihmeissään, kun solut eivät ole saaneet kolmeen kuukauteen viinaa. Joskus, jugoliste vie, muistankin jotain. Avaimet löytyy taskusta ja kaupassa saataan muistaa, mitä reittiä olen tullut. Vuosikausia meni, että ei ollut hajuakaan miten, miksi ja milloin olin saapunut paikkaan, jossa olin.

Viinapiruja ei ole näkynyt, mutta mielialat kyllä vatkaa laidasta laitaan. Varsinkin, jos ei muista syödä. Välillä suutuun itsekseni ihan ilman syytä jollekin ihmiselle Saatan kiroilla ääneen. Välillä taas olo on niin hyvä, että naurattaa.

Välillä tuntuu, että virtaa on liikaa. Keho ja aivot on ymmällään, kun yöllä saavat levätä. Välillä taas on painostavan väsynyt olo, vaikka kuinka on nukkunut. Aika lyhytjänteistä on tämä meikäläisen meno. Aivot nappaa uuden idean lennosta ja sitä täytyy ruveta tietenkin heti toteuttamaan, kun muutenhan sen voi unohtaa. Entiset askareet on vielä onnellisesti kesken ja vaiheessa.

Onko muilla raittiina pyristelevillä juopoilla samanlaista?

2

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pla.pio

      Alkoholismi on synnynnäinen ja parantumaton sairaus.

      Siihen auttaa usko korkeimpaan voimaan, jumalaan. Sekä käynti kerholla toipumassa, koko loppuikänsä, päivä kerrallaan.

      Mikä parasta, kerholta onkin sitten erikiva lähteä kokouksen jälkeen virkistävälle ohrapirtelölle, esson paariin, samanhenkisessä kerholais-seurassa!

      http://www.youtube.com/watch?v=RdEZLfueE5k

    • juomaripoijan hepone

      Aikansa se ottaa. Kauan ryypänneen ihmisen pitää rakentua uudelleen sekä henkisesti että fyysisestikin, jos lopettaa dokaamisen. Enste pitää poisoppia vanha ja samalla uutta tilalle... Jos ei ole pyrstöstään liian tukevasti kiinni viinamieliteossa, niin vuoden päästä pitäisi uuden ihmisen peruspalikoiden olla jollain lailla kasassa ja elämän alkaa sujua uusissa uomissa.

      Vaikeinkin juomattomuus on toki paljon parempaa olemista kuin hulppein juominen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      340
      5741
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      76
      5209
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4276
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3911
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      47
      3609
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      155
      3338
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      100
      3144
    8. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      31
      2875
    9. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2259
    10. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2185
    Aihe