kirjoitetaanko edelleen kuulustelupöytäkirjoja perinteiseen tapaan?
Jostakin luin, että Suomessakin poliisi alkaa tallentaa esitutkintakuulustelut joko kuvaamalla tai ainakin äänitallenteena.
Jos näin tehdään, puretaanko tallenteet poliisjn toimesta ja kirjoitetaan paperille esitutkintapöytäkirjaa varten?
Lähetetäänkö automaattisesti syytetylle ja asianomistajalle kopiot esitutkintapöytäkirjasta tai vaihtoehtosiesti tehdyistä tallenteista?
Jos tallennus tehdään, kuulusteltavan ei liene tarpeellista jäädä tarkistamaan tallennetta vai miten hän voi olle varma ettei poliisi tai joku muu tee siihen muutoksia?
kuulustelun tallennus?
5
189
Vastaukset
- hyvä näinkin...
Miten paperiversioon voi tehdä muutoksia?? Paperit allekirjoitetaan kuulustelun jälkeen, kun olet saanut lukea kertomuksesi ja siihen tehdyt muutokset on lisätty tai korjattu. Kuulustelusta saat edelleen itsellesi valokopion jos epäilet vilppiä.
Oikeudessa pöytäkirjoja ei lueta enää. sen tekee syyttäjä, joka valmistelee esitutkintapöytäkirjasta syytekirjelmän.
alle 15 vuotiaan kuulustelut videoidaan ja tietysti ehkä nuo vaativammat rikosasiat ja tietysti alustava puhuttelu voidaan myös kuvata videolle. - 3
Tuota
Poliisin tietoon tulee joka vuosi n. 800.000 - 900.000 rikosta, joten kuulusteluja on miljoonia. Suurin osa kuitenkin ns. suppeita, jolloin kruksi ruutuun riittää. Jos epäilty kiistää, niin lyhyt peruste. Ylinopeudesta tulevat tolppasakot tulevat nykyään suoraan kotiin ilman mitään kuulusteluja, jos jäävät rikesakkoon.
Poliisiasemillakin tehtyjä, - ei suppeita kuulusteluja on satoja tuhansia, joten kuvaamista ja tallentamista riittää. Kaikkien kuvaaminen ja tallentaminen vaatii kuitenkin muutama tuhat uutta virkaa, kuulusteluja ja rikoksia, kun tehdään muulloinkin, kuin ns. virka-aikana.
Jokaisesta poliisiasemalla tehdystä kuulustelusta tehdään paperinen esitutkintapöytäkirja, jonka kuulusteltava saa luettavakseen ja allekirjoittaa sen, jos sen hyväksyy. Jos kuulustelu on tallennettu, niin sitä ei erikseen pureta poliisin toimesta paperille, vaan se säilytetään sellaisenaan.
Pöytäkirjoja ei lähetetä automaattisesti, vaan ne on tilattava. Asianosaisille ne ovat ilmaisia. Tallenteista on erikseen sovittava.
Poliisit toimivat virkavastuulla, mutta ainahan voi esim. käräjillä kertoa, ettei ole koskaan tuollaista sanonutkaan. Sehän on ikivanha konsti, käytetty jo satoja vuosia.- Mulleivieläoosattunu
Vähän ot mutta jos olisin syytettynä jostakin pienestä rikoksesta vaikkapa tietomurrosta työkaverin päätteelle ja minun kuulustelu olisi tehty (kauanko muuten ruukataan ihmistä kuulustella, jostakin luin että pitävät sellissä jos ei mielusia vastauksia ala tulla) niin mistä minä tiedän milloin koko esitutkinta on saatu loppuun, ilmoitetaanko siitä asianosaisille?
Ja mistä sitten tilataan/haetaan tuo tutkintapöytäkirja vai tuleeko se automaattisesti kotiosoitteeseen?
Jos on tallennettu, saako kopiot mukaan ilmaiseksi? - Mulleivieläoosattunu
Mulleivieläoosattunu kirjoitti:
Vähän ot mutta jos olisin syytettynä jostakin pienestä rikoksesta vaikkapa tietomurrosta työkaverin päätteelle ja minun kuulustelu olisi tehty (kauanko muuten ruukataan ihmistä kuulustella, jostakin luin että pitävät sellissä jos ei mielusia vastauksia ala tulla) niin mistä minä tiedän milloin koko esitutkinta on saatu loppuun, ilmoitetaanko siitä asianosaisille?
Ja mistä sitten tilataan/haetaan tuo tutkintapöytäkirja vai tuleeko se automaattisesti kotiosoitteeseen?
Jos on tallennettu, saako kopiot mukaan ilmaiseksi?Voi sorry, olin ohittanu lopun tuotan viestistä :(
Mutta siis mistä tietää milloin esitutkinta on valmis ja tutkintapöytäkirjan voi tilata ja mistä se tilataan?
- Gebalte Ladung
Poliisi valehtelee aina ja vääristelee kaiken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640