Eli viime lauantaina eli juhannuspäivänä olin ajamassa autolla ja kaverini oli kyydissä. No vastaan sattui tulemaan poliisiauto ja sitten se heilutti valoja ja sireeniä ja käski pysähtyä. Sitten pysähdyin tien reunaan ja poliisi tuli siihen ja alkoi huutamaan ja kiroilemaan ihan älyttömästi. Olin vahingossa unohtanut laittaa valot päälle ja tietystihän se huomattiin heti. Se poliisi huusi mulle ja vittua laulatti. Ihan järjetöntä käytöstä. "Vittu ilman valoja ei ajeta saatana! Tommosille mitään korttia pidä antaa! Takas autokouluun siitä opettelemaan valojen käyttöä!" Tommosta tekstiä tuli ja jotain muutakin mitä en nyt tarkalleen muista. Kaverini yritti sitten puolustaa mua että olin vahingossa sen unohtanut ja sitten se poliisi totesi että: "Vahingossa, vahingossa! Tommosta ei tehdä vittu vahingossa saatana!" Sitten kun se oli lähestulkoon 5 minuuttia huutanut kurkku punaisena ja raivonnut niin päästi meidät menemään ja uhkaili vielä, että seuraavalla kerralla kun tapahtuu tämmöstä niin kortti lähtee välittömästi. Mä olin aivan järkyttynyt tästä ja kerroin kotona äidillekin tästä mutta se vaan käski antaa olla ja sanoi että mun pitää olla tarkempi tästä lähtien. Totta kai se mun vika oli kun tein noin typerän virheen, mutta en ajanut humalassa, en ajanut kenenkään päälle ja noudatin nopeusrajoituksia niin tarviiko siitä tolleen älyttömästi raivota ja huutaa! Ihan sairasta käytöstä! Ja sitten vielä vittua hoki kokoajan! Mä aion kyllä mennä tästä tekemään jonkun jutun mutta harmittaa vaan kun en nauhoittanut sitä huutoa ja raivoamista mutta onneksi kaverini oli mukana niin hän voi todistaa. Mitä te muut olette tästä mieltä? Saako noin raivota ja huutaa tommosesta pienestä huolimattomuusvirheestä? Siinä meni samalla juhannusfiiliksetkin täysin! T: Nainen-24v
Onko normaalia poliisin käytöstä?
Järkyttynyt nainen
16269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Poliisilla huono päivä kun oli juhannuksena töissä!
toi kuulosti kyllä vähän keksityltä toi tarina mutta eikai sillä väliä.. :DDDD
Normi poliisi. pikkunilkkit ei osaa muuta kuin karjumalla kyykyttää !
Mikä paikkakunta. Näitkö partiotunnuksen, katsoitko nimilaattaa. Ilmoita työnantajalle. Tai laita palaute poliisin sivujen kautta.
siis kantelu sisäasiainministeriöön poliisiosastolle, ja tollanen poliisin retku kyttää susia rajaseudulla loppuelämänsä!
**********siis kantelu sisäasiainministeriöön poliisiosastolle******
Silloin kuitenkin kuullaan myös toista osapuolta siitä, mikä on totta ja mikä valetta. Lähestulkoon viiden minuutin huuto kurkku punaisena olisi hämmästyttävä suoritus, kun minuutissakin on jo tekemistä ?
Mielenkiinnolla jään odottamaan solvauksianne !
T: Pertti Poliisinvihaaja 44v
Eli poliisin virheistä ja epäammattimaisesta käytöksestä ei siis saa keskustella leimautumatta poliisivihaajaksi.?
Kylläpäs ovat poliisit kivan hyvävelijärjestelmän luoneet.
Vai onko se niin, että on vihdoinkin löytynyt maailmasta täysin erehtymätön ja virheetön ihmisyksilö ja ammattikunta, nimeltään poliisit?
Runsassanainen, epäuskottava tarina, tarve korostaa olevansa "nainen", nimeen vielä ikä mukaan niin saadaan geneerisin koskaan nimimerkki. Selviä tyylillisiä yhtenväisyyksi aikaisemmin palstalla esiintyneisiin kertomuksiin. Sanoisin että palstan satusetä jälleen asialla.
Poliisinpalvojien mielestä kaikki poliisin arvostelu on epäuskottavaa ja arvostelijat mielisairaita venkuloita. Ihan kuten Neuvostoliitossa, jossa oli vain yksi virallinen totuus ja sitä arvostelleet laitettiin mielisairaalaan.
Poliisinpalvojan mielestä kaiiki oikeuksien tuomiot, joissa poliis on tuomittu, ovat vääriä tuomiota.
Mutta poliisinpalvojathan ovatkin ääriuskovaisia , jotka palvovat poliisia jumalanaan.
No niin, sieltähän se satusetä pelmahtikin paikalle, ihan sattumalta?
No mikäs tuossa sitten oli satua ? Eikä tänne kukaan ihan sattumalta eksy !
Jos edes yrittäisi pistää nuo asennevammasi pois käytöstä ja lukisit palstaa hieman enemmän, niin ymmärtäisit ehkä myös enemmän.
jep ja feministi....
Poliisit eivät todellakaan ole virheetön ammattikunta, sillä keväällä 2009 Euran poliisi ylijohtaja Paateron (Kok.) johdolla varastivat autostani ajovalojen lamput ja asettivat tilalle loppuunkäytetyt omista autoistaan. Poliisien hyvävelijärjestelmä perustuu kokoomuslaisten suosimiseen ja muun kansan syrjimiseen.
Poliisien ei tarvitse ottaa vastuuta rikollisuudestaan, joten he harjoittavat rikollisuutta eniten. Eihän sitä tiedä, vaikka Auerin tapauksessakin olisi kaiken takana poliisi Lahden murhaajana, ei itse Auer.
**********siis kantelu sisäasiainministeriöön poliisiosastolle******
"Silloin kuitenkin kuullaan myös toista osapuolta siitä, mikä on totta ja mikä valetta. Lähestulkoon viiden minuutin huuto kurkku punaisena olisi hämmästyttävä suoritus, kun minuutissakin on jo tekemistä ? Mielenkiinnolla jään odottamaan solvauksianne ! "
Juuri tälläisten poliisien takia kannattaa KAIKKI keskustelut poliisin ja viranomaisten kanssa TALLENTAA!!!!
Jos olisit äkkiä vetäissyt iPhonesi esiin ja tallentanut (vaikka salaakin) koko "keskustelun" tai siis huudon ja raivoamisen, ja ladannut sen youtubeen, niin saisimme kaikki nautiskella poliisin piinasta, kun hän julkisuudessa selittelisi käytöstään
Tässä esimerkkiä suomalaisen poliisin tyypillisestä käyttäytymisestä:
http://www.youtube.com/watch?v=_vA_DvyGgAc
Ole siis onnellinen ettet saanu pippurisumutteesta, pampusta, harjanvarresta, ja tainnuttimesta ;)
"Annettu vähän kipua" = kidutettu pakottamiseksi ja vastarinnan murtamiseksi.