mutta vain ruotsissa.
Ruotsin maahantuoja tarjoaa Focus, C-MAX ja Grand C-MAX malleihin 5 vuoden takuun.
Milloin suomen maahantuoja alkaa luottamaan omiin autoihin samoin... toivottavasti pian.
http://www.ford.se/FordService/Fordsgarantier
Ruotsin maahantuoja tarjoaa Focus, C-MAX ja Grand C-MAX malleihin 5 vuoden takuun.
Milloin suomen maahantuoja alkaa luottamaan omiin autoihin samoin... toivottavasti pian.
http://www.ford.se/FordService/Fordsgarantier
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyseissä malleissa on ollut jo viime kesästä Suomessakin voimassa tuo takuu käytäntö. Tämän asian hoiti autoliike autoani hankkiessa maahantuojan kanssa.
Ihanko totta? Focusen mainoksissa olen vain nähnyt "takuu nyt 3 vuotta".
Maksatteko lisää tästä viiden vuoden takuusta vai mistä nyt on kyse?
Korealaiset ainakin mainitsevat oikean pituuden heti automainoksessa,
Viimeinen Ford
17.7.2012 21:49
0
Takavuosina Fordit kärsivät ruosteesta, nyt ovat ongelmana moottorrivauriot. Itselläni Mondeosta hajosi moottori 64000 kilometrin kohdalla. Auto on kolme vuotta vanha. Harmittaa vietävästi, kun takuuaika meni juuri umpeen. Fordin maahantuonnin suhtautuminen on nihkeää. Syyttävät, että en ole huollattanut merkkiliikkeessä. Volvo ja Volkkari ainakin vaalivat mainettaan paremmin ja hoitavat tuollaiset asiat hiljaisesti. Tuttavapiirissä on myös muilla hajonnut Fordeja, joilla on ajettu n. 50000- 150000 kilometriä. Onko tästä tulossa Fordille uusi pommi? Ajelin ennen japseilla ja ne toimivat moitteettomasti. Nyt ostin ensimmäisen ja viimeisen Fordin. Kaverit kyllä varoittelivat. Onko muilla ilmennyt vastaavia ongelmia auton ja maahantuonnin kanssa?
Jos autosi on huollatettu Ford:in valtuutetussa merkkihuollossa sekä aina saatu virallinen huoltoleima ei ongelmia ole. Mutta mikäli käytetään muita kuin merkkiliikettä niin eipä olekaan niin varmaa sen takuun tai muidenkaan asioiden kanssa. Tästä asiasta nimittäin on mainittu uudenauton luovutuksessa sekä sieltä pitäisi löytyä myös ne takuulaput jotka ilmaisevat saman asian.
kokemuksen mukaan kyllä se sen viisi vuotta kestää mutta ei sitten yhtään enempää...
Haloo...ex-mondeo! Uutta Focusta ei ole ollut viitä vuotta. Eikä se myöskään ole Mondeo....joten...miten tää sun kommenttisi liittyy aloitukseen ?
Hei! viimeinen Ford ukko empä usko että mondeo kone hajoaa. Minulla ollut Fordeja 30 vuotta enkä ole niistä yhtään käyttänyt edes huollossa,silti yhtään konetta ei ole tarvinnut korjata.Sulla tuskin on edes korttia ainakaa ajo sellaista.